Přeskočit na obsah

Investice, dobrá praxe a energetika – konference Národní sítě Zdravých měst ČR se konala v Brně

27. ledna 2023
Letošní konferenci Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM ČR) hostilo město Brno. Včerejší program se odehrál v reprezentativních prostorech Zastupitelského sálu na Nové radnici. Témata přednášek se týkala investic samospráv v těžkém období, spolupráce obcí s developery nebo ukázek dobré praxe.

Na konci prvního dne konference, který proběhl pod patronací brněnského magistrátu, jsme ocenili nejlepší praxi. Cena putuje do Skotnice, Čepřovice a Místní akční skupiny (tzv. MAS) Střední Polabí. Skokany Zdravých měst se stala Bystřice nad Olší a MAS Opavsko. Šampiony pak byly zvoleny Rožnov pod Radhoštěm, městská část Praha 12 a Bory. Mám také radost, že jsme v rámci setkání mohli odprezentovat velmi úspěšný brněnský projekt sdíleného bydlení pro seniory. Věřím, že se tím nechají inspirovat i další města,“ uvedl radní Filip Chvátal, který je ambasadorem Zdravých měst pro oblast rodinné politiky.

V rámci slavnostní recepce byly také zvoleny osobnosti projektu Zdravá města ČR. Těmi se stali Yvonna Gaillyová a Ladislav Ambrozek (in memoriam). Novou ambasadorkou NSZM ČR se za Kraj Vysočina stala Hana Hajnová.

Konference se na Nové radnici zúčastnilo dvě stě zástupců měst, obcí, regionů i odborných institucí z celé ČR. V pátek akce pokračovala na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

Brno se do mezinárodního projektu Zdravá města zapojilo v roce 1994, s cílem zlepšit zdraví a kvalitu života obyvatel měst, a stalo se zakládajícím členem Národní sítě Zdravých měst ČR.

Další informace o programu a vystupujících najdete na webu https://konference2023.zdravamesta.cz/.

Radní Filip Chvátal při zahájení konference. Foto: Z. Kolařík
Radní Filip Chvátal při zahájení konference. Foto: Z. Kolařík


 

Konference Národní sítě Zdravých měst ČR se uskutečnila v Brně. Foto: Z. Kolařík


 

Akce se zúčastnilo dvě stě zástupců měst, obcí, regionů i odborných institucí z celé ČR. Foto: Z. Kolařík


 

Kontakt pro média

Filip Poňuchálek, tiskový mluvčí

Nejnovější tiskové zprávy

Nová zeleň a parky. Brno podpoří projekty městských částí

Brno podpoří vznik nových parků a také revitalizace stávající zeleně v jednotlivých městských částech. Radní navrhují poslat peníze celkem na 15 projektů a 6 studií parků či lesoparků. Tyto finance musí ještě schválit zastupitelé.

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

Kreativci mohou dostat na realizaci svých projektů rovný milion korun

Přesně milion korun má být rozdělen mezi celkem 7 subjektů, které uspěly se svým projektem v rámci 3. etapy dotačního programu Pro Kreativní Brno. Žádosti dnes projednala Rada města Brna, konečné rozhodnutí náleží městskému zastupitelstvu.