Přeskočit na obsah

Institut paměti národa Brno přiblíží moderní historii

25. listopadu 2020

20. století bylo dynamickou érou plnou technického rozmachu, ale bohužel také totalitního útlaku, nesvobody a utrpení. Institut paměti národa Brno, který má sídlit na Radnické 10, si vzal za cíl inovativním způsobem tyto dějiny připomenout. Rada města Brna dnes schválila memorandum mezi statutárním městem Brnem, TIC BRNO a zapsaným ústavem POST BELLUM stvrzující spolupráci na tomto projektu.

Institut paměti národa Brno bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, prostor pro setkávání a dialog a místo nabízející hluboké zkušenosti s historií. Návštěvníci zde naleznou stálou multimediální expozici přibližující příběhy válečných veteránů, politických vězňů či naopak komunistických funkcionářů. Institut bude pořádat vzdělávací programy pro žáky základních škol i studenty a edukativní programy pro širokou veřejnost. Nabídne také prostor pro společenské akce, promítání filmů a dobových dokumentů či zázemí pro dokumentační činnost, například natáčení vzpomínek pamětníků.

„Ve škole se moderním dějinám bohužel věnuje málo času. Výsledky už vidíme – mnozí studenti netuší, co se tu za minulého režimu vlastně dělo, a mají tendenci to zlehčovat, což vede k podcenění nástrah totality. Institut paměti národa Brno proto nabídne velmi užitečnou a potřebnou edukativní službu,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Institut bude také provozovat menší doplňkové komerční aktivity, například knihovnu, e-shop nebo kavárnu. Ačkoliv jde o neziskový projekt, udržitelná příjmová stránka je součástí podmínek grantu od Technologické agentury ČR.

„Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. Žádný rozumný člověk si nepřeje návrat totalitních režimů, které ve světě plíživě získávají moc a v některých případech se jim daří maskovat se za ideje dobra. Právě proto vznikne tento institut, aby především mladé generaci připomínal, jaké hrůzy se v Česku odehrávaly. Expozice rovněž rozšíří kulturní nabídku a zvýší možnosti turismu v Brně,“ dodává primátorka Markéta Vaňková.

Město projektu přispěje poskytnutím prostor na Radnické 10. TIC BRNO se bude podílet na aktivitách institutu nebo budou společně realizovat projekty, jejichž témata je spojují, například v oblasti výtvarného umění nebo filmu.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.