Přeskočit na obsah

Institut paměti národa Brno přiblíží moderní historii

25. listopadu 2020
20. století bylo dynamickou érou plnou technického rozmachu, ale bohužel také totalitního útlaku, nesvobody a utrpení. Institut paměti národa Brno, který má sídlit na Radnické 10, si vzal za cíl inovativním způsobem tyto dějiny připomenout. Rada města Brna dnes schválila memorandum mezi statutárním městem Brnem, TIC BRNO a zapsaným ústavem POST BELLUM stvrzující spolupráci na tomto projektu.

Institut paměti národa Brno bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, prostor pro setkávání a dialog a místo nabízející hluboké zkušenosti s historií. Návštěvníci zde naleznou stálou multimediální expozici přibližující příběhy válečných veteránů, politických vězňů či naopak komunistických funkcionářů. Institut bude pořádat vzdělávací programy pro žáky základních škol i studenty a edukativní programy pro širokou veřejnost. Nabídne také prostor pro společenské akce, promítání filmů a dobových dokumentů či zázemí pro dokumentační činnost, například natáčení vzpomínek pamětníků.

„Ve škole se moderním dějinám bohužel věnuje málo času. Výsledky už vidíme – mnozí studenti netuší, co se tu za minulého režimu vlastně dělo, a mají tendenci to zlehčovat, což vede k podcenění nástrah totality. Institut paměti národa Brno proto nabídne velmi užitečnou a potřebnou edukativní službu,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Institut bude také provozovat menší doplňkové komerční aktivity, například knihovnu, e-shop nebo kavárnu. Ačkoliv jde o neziskový projekt, udržitelná příjmová stránka je součástí podmínek grantu od Technologické agentury ČR.

„Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. Žádný rozumný člověk si nepřeje návrat totalitních režimů, které ve světě plíživě získávají moc a v některých případech se jim daří maskovat se za ideje dobra. Právě proto vznikne tento institut, aby především mladé generaci připomínal, jaké hrůzy se v Česku odehrávaly. Expozice rovněž rozšíří kulturní nabídku a zvýší možnosti turismu v Brně,“ dodává primátorka Markéta Vaňková.

Město projektu přispěje poskytnutím prostor na Radnické 10. TIC BRNO se bude podílet na aktivitách institutu nebo budou společně realizovat projekty, jejichž témata je spojují, například v oblasti výtvarného umění nebo filmu.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.