Přeskočit na obsah

Inspirace pro Brno z jihokorejského Tegu: testovat, izolovat i nakažené bez příznaků, nevypínat ekonomiku

19. května 2020
Epicentrem koronavirové nákazy v Jižní Koreji se stalo město Tegu. V této dvouapůlmilionové metropolitní oblasti bylo zachyceno i přes 700 případů denně, hrozící katastrofu se díky dobře zvoleným opatřením podařilo odvrátit. O zkušenostech čtvrtého největšího jihokorejského města dnes prostřednictvím videokonference mluvila primátorka města Brna Markéta Vaňková s jeho starostou Kwonem Young-jinem.

Pan starosta nám potvrdil, že nejdůležitější je testování, aby se podařilo nakažené co nejdříve zachytit. Musí existovat dostatek snadno přístupných míst, kde se obyvatelé mohou nechat vyšetřit, a výsledky musí být k dispozici co nejrychleji. Zaujalo mne také, že se používaly výhradně PCR testy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Je to téměř neuvěřitelné, ale momentálně jsou v Tegu schopni mít výsledek PCR testu již za 20 minut.“

Tým lékařů v Tegu třídil nakažené a nemocné podle symptomů a umisťoval je dle jejich stavu na jednotky intenzivní péče, na běžná nemocniční lůžka nebo do karantény. „Na rozdíl od České republiky lidé s mírnými příznaky či bezpříznakoví pacienti nezůstávali doma, kde by mohli nakazit své blízké, ale byli umisťováni do karanténních objektů, například do vysokoškolských kolejí. To je postup, který bych dala ke zvážení, pokud by se v Brně objevila další vlna koronaviru,“ řekla primátorka Markéta Vaňková

Podle Markéty Vaňkové obě města zvolila velmi podobný přístup i v péči o seniory, protože z bezpečnostních důvodů vyhlásila zákaz návštěv v sociálních zařízeních, v nichž žije či pobývá tato kriticky ohrožená skupina obyvatel. „V Tegu navíc pravidelně testovali veškerý personál v sociálních službách při příchodu do práce. Pokud bychom to byli schopni zvládnout kapacitně, velmi bych se za podobné řešení přimlouvala i u nás,“ připomněla primátorka.

Na závěr videorozhovoru mne velmi překvapila informace starosty Kwona Young-jina, že v Tegu nedošlo k plošnému uzavírání provozoven ve službách a samozřejmě ani firem. Díky tomu se nebudou muset, na rozdíl od nás, potýkat s následky masivního utlumení ekonomické aktivity,“ uzavřela představení nejdůležitějších témat primátorka Markéta Vaňková.

Tegu

Tegu je podle počtu obyvatel (2,5 milionu) čtvrté největší město v Jižní Koreji (1. Soul, 2. Busan, 3. Incheon), po připojení menších měst v okolí v roce 1981 má status metropolitního města. Je zde 9 univerzit a 7 vysokých škol (college), většina z nich má bakalářské i magisterské studijní programy zahrnující technické, přírodovědné a humanitní obory. Hlavními ekonomickými aktivitami ve městě jsou elektronický a informační průmysl (mobilní sektor), bioindustry (farmacie, zdravotnictví) a mechatronický sektor (elektronicky řízené stroje).

Starosta Kwon Young-jin (*1962)

Do politiky vstoupil v roce 2002. Starostou Tegu byl poprvé zvolen v roce 2014, podruhé pak o 4 roky později.

Magistrát města Brna 
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162 
e-mail: tis@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.