Přeskočit na obsah

Inspirace pro Brno z jihokorejského Tegu: testovat, izolovat i nakažené bez příznaků, nevypínat ekonomiku

19. května 2020

Epicentrem koronavirové nákazy v Jižní Koreji se stalo město Tegu. V této dvouapůlmilionové metropolitní oblasti bylo zachyceno i přes 700 případů denně, hrozící katastrofu se díky dobře zvoleným opatřením podařilo odvrátit. O zkušenostech čtvrtého největšího jihokorejského města dnes prostřednictvím videokonference mluvila primátorka města Brna Markéta Vaňková s jeho starostou Kwonem Young-jinem.

Pan starosta nám potvrdil, že nejdůležitější je testování, aby se podařilo nakažené co nejdříve zachytit. Musí existovat dostatek snadno přístupných míst, kde se obyvatelé mohou nechat vyšetřit, a výsledky musí být k dispozici co nejrychleji. Zaujalo mne také, že se používaly výhradně PCR testy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Je to téměř neuvěřitelné, ale momentálně jsou v Tegu schopni mít výsledek PCR testu již za 20 minut.“

Tým lékařů v Tegu třídil nakažené a nemocné podle symptomů a umisťoval je dle jejich stavu na jednotky intenzivní péče, na běžná nemocniční lůžka nebo do karantény. „Na rozdíl od České republiky lidé s mírnými příznaky či bezpříznakoví pacienti nezůstávali doma, kde by mohli nakazit své blízké, ale byli umisťováni do karanténních objektů, například do vysokoškolských kolejí. To je postup, který bych dala ke zvážení, pokud by se v Brně objevila další vlna koronaviru,“ řekla primátorka Markéta Vaňková

Podle Markéty Vaňkové obě města zvolila velmi podobný přístup i v péči o seniory, protože z bezpečnostních důvodů vyhlásila zákaz návštěv v sociálních zařízeních, v nichž žije či pobývá tato kriticky ohrožená skupina obyvatel. „V Tegu navíc pravidelně testovali veškerý personál v sociálních službách při příchodu do práce. Pokud bychom to byli schopni zvládnout kapacitně, velmi bych se za podobné řešení přimlouvala i u nás,“ připomněla primátorka.

Na závěr videorozhovoru mne velmi překvapila informace starosty Kwona Young-jina, že v Tegu nedošlo k plošnému uzavírání provozoven ve službách a samozřejmě ani firem. Díky tomu se nebudou muset, na rozdíl od nás, potýkat s následky masivního utlumení ekonomické aktivity,“ uzavřela představení nejdůležitějších témat primátorka Markéta Vaňková.

Tegu

Tegu je podle počtu obyvatel (2,5 milionu) čtvrté největší město v Jižní Koreji (1. Soul, 2. Busan, 3. Incheon), po připojení menších měst v okolí v roce 1981 má status metropolitního města. Je zde 9 univerzit a 7 vysokých škol (college), většina z nich má bakalářské i magisterské studijní programy zahrnující technické, přírodovědné a humanitní obory. Hlavními ekonomickými aktivitami ve městě jsou elektronický a informační průmysl (mobilní sektor), bioindustry (farmacie, zdravotnictví) a mechatronický sektor (elektronicky řízené stroje).

Starosta Kwon Young-jin (*1962)

Do politiky vstoupil v roce 2002. Starostou Tegu byl poprvé zvolen v roce 2014, podruhé pak o 4 roky později.

Magistrát města Brna 
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162 
e-mail: tis@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.