Přeskočit na obsah

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

01. června 2023

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

V 15. ročníku soutěže o Ceny ministerstva vnitra za kvalitu a inovace ve veřejné správě (2022/2023) si Brno odneslo cenu za inovaci ve veřejné správě, a to konkrétně v kategorii, která se zaměřuje na řešení přínosné přímo pro občana. Brno ocenění získalo za projekt, díky kterému se podařilo zachovat několik desítek stromů v Technologickém parku. U těch se při běžném dendrologickém průzkumu zdálo, že je bude nutné vykácet. Při využití pokročilé metody Adbian, kterou aplikoval brněnský startup Arbo Technologies a která vede k mnohonásobně přesnějšímu určení stavu stromů, se ale ukázalo, že ze zhruba šedesáti stromů mohou zůstat všechny až na čtyři.

„Ačkoli spolupráce probíhala napřímo mezi městskou společností a startupem, město ji iniciovalo a po celou dobu jí dodávalo příznivý vítr do plachet. Vzalo na sebe taky veškerá rizika,“ popsal tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil, který Cenu MV převzal na slavnostním vyhlášení v rámci olomoucké konference kvality ve veřejné správě. „Městské společnosti, s ohledem na to, že jsou součástí veřejné sféry a hospodaří s penězi daňových poplatníků, jsou k testování neověřených postupů zdrženlivé. V tomto případě ale hraje roli i to, že Technologický park funguje jako taková naše městská laboratoř a na inovace a experimenty je přímo stavěná. Teď už prověřený postup ale mohou bez obav využívat i další společnosti, a v širším kontextu se ukázalo, že takováto inovativní spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem je možná,“ dodal.

Firma Arbo Technologies pečuje o zeleň na základě vyhodnocování dat. Používá k tomu metodu Adbian, která analyzuje stabilitu stromů. Metoda vychází z poznatků aplikované biomechaniky a částečně využívá též umělou inteligenci. Na základě datových analýz lze ve výsledku určit, které dřeviny je třeba vykácet a které mohou zůstat.

Zdraví stromů vyhodnocuje speciální aplikace. Přes ni výzkumník udělá sken kmene, načež je možné vytvořit 3D model sledovaného stromu a detailně posoudit jeho stav. Skenování kmenů přitom neprobíhá jednorázově, ale průběžně vícekrát. Pořízená data jsou tak přesnější než při tradičním dendrologickém výzkumu, což se ukázalo i v Technologickém parku, kde zůstaly zachovány vzrostlé stromy, které zabraňují přehřívání a poskytují jeho návštěvníkům dostatek stínu a pohodlí například pro pikniky. Samotná společnost ušetřila náklady za kácení stromů a díky záštitě města si bez většího finančního rizika ověřila, jak pečovat o zeleň. Mohou se u ní navíc inspirovat další brněnské městské firmy či městské části.

Za uvedenou spolupráci bylo Brno oceněno i v soutěži Chytrá města 2022 a od ministerstva pro místní rozvoj získalo certifikát kvality projektu Smart City.

Brno si odneslo Cenu Ministerstva vnitra za inovace, foto: MMB
Cenu převzal tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil (na fotce druhý zleva), foto: MV ČR 

Kontakt pro média

Radka Loukotová

redaktorka Tiskového střediska MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.