Přeskočit na obsah

Hvězdárna získá od města za propagaci vesmíru a Mendela 1,3 milionu korun

11. května 2022

Brněnští radní projednali poskytnutí příspěvku Hvězdárně a planetáriu Brno na audiovizuální obsah popularizace vesmírných průmyslů a elektronové mikroskopie s názvem Micro Macro, na výrobu audiovizuálního díla Gregor Johann Mendel a také na anglickou mutaci magazínu Mendel. Definitivní slovo budou mít v květnu zastupitelé.

Audiovizuální expozice Micro Macro přibližuje vesmírné průmysly a elektronovou mikroskopii veřejnosti. „Město poskytne Hvězdárně a planetáriu Brno za přípravu této expozice, která byla použita na světové výstavě EXPO 2020, částku 592 900 korun. Její obsah je možné využívat i při dalších příležitostech, jako je například populární Festival vědy,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

V rámci 200. výročí narození objevitele zákonů dědičnosti G. J. Mendela vzniklo ve spolupráci s Vendulou Chalánkovou a Jánem Obyšovským audiovizuální dílo Gregor Johann Mendel. Anglická verze s arabskými titulky se promítala během společné prezentace města Brna a Jihomoravského kraje na výstavě EXPO 2020 v Dubaji. „O českou verzi tohoto videa projevila zájem i Česká televize, konkrétně kanál Déčko. Video je také veřejně dostupné na YouTube brněnské hvězdárny. Na jeho výrobu přispějeme 481 150 korun,“ pokračoval Tomáš Koláčný

Součástí propagace Brna u příležitosti oslav výročí narození G. J. Mendela je také anglická mutace magazínu Mendel, který veřejnosti přibližuje život této výjimečné osobnosti a její důležité objevy. „Anglická mutace již byla částečně využita v rámci propagace na světové výstavě EXPO 2020 a nyní ji hodláme nabídnout turistům, kteří zavítají na akce pořádané k poctě Mendela. Město dá na přípravu magazínu 232 875 korun,“ dodal Tomáš Koláčný.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.