Přeskočit na obsah

Hvězdárna získá od města za propagaci vesmíru a Mendela 1,3 milionu korun

11. května 2022
Brněnští radní projednali poskytnutí příspěvku Hvězdárně a planetáriu Brno na audiovizuální obsah popularizace vesmírných průmyslů a elektronové mikroskopie s názvem Micro Macro, na výrobu audiovizuálního díla Gregor Johann Mendel a také na anglickou mutaci magazínu Mendel. Definitivní slovo budou mít v květnu zastupitelé.

Audiovizuální expozice Micro Macro přibližuje vesmírné průmysly a elektronovou mikroskopii veřejnosti. „Město poskytne Hvězdárně a planetáriu Brno za přípravu této expozice, která byla použita na světové výstavě EXPO 2020, částku 592 900 korun. Její obsah je možné využívat i při dalších příležitostech, jako je například populární Festival vědy,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

V rámci 200. výročí narození objevitele zákonů dědičnosti G. J. Mendela vzniklo ve spolupráci s Vendulou Chalánkovou a Jánem Obyšovským audiovizuální dílo Gregor Johann Mendel. Anglická verze s arabskými titulky se promítala během společné prezentace města Brna a Jihomoravského kraje na výstavě EXPO 2020 v Dubaji. „O českou verzi tohoto videa projevila zájem i Česká televize, konkrétně kanál Déčko. Video je také veřejně dostupné na YouTube brněnské hvězdárny. Na jeho výrobu přispějeme 481 150 korun,“ pokračoval Tomáš Koláčný

Součástí propagace Brna u příležitosti oslav výročí narození G. J. Mendela je také anglická mutace magazínu Mendel, který veřejnosti přibližuje život této výjimečné osobnosti a její důležité objevy. „Anglická mutace již byla částečně využita v rámci propagace na světové výstavě EXPO 2020 a nyní ji hodláme nabídnout turistům, kteří zavítají na akce pořádané k poctě Mendela. Město dá na přípravu magazínu 232 875 korun,“ dodal Tomáš Koláčný.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.