Přeskočit na obsah

Hřbitovy jsou opět otevřené. Pracovníci uklízejí následky vichru

30. října 2017 1 minuta čtení
(ik) – Brněnské hřbitovy jsou od pondělního rána opět otevřené. Všech jedenáct. Pracovníci Správy hřbitovů města (SHMB) odklízejí následky víkendové vichřice.

„Preventivně jsme v neděli kolem půl druhé odpoledne zavřeli všechny hřbitovy. Po dohodě s městskou policií. Hrozilo pro návštěvníky nebezpečí,“ uvedl ředitel SHMB Marek Šamšula.

Bylo to prozíravé, neboť hrozilo nebezpečí návštěvníkům. Poryvy skácely dva stromy na Ústředním hřbitově, padající strom poškodil i plot hřbitovu v Židenicích a lámaly větve. Zanechaly stopy i hrobech, kam lidé přinesly věnce, květiny i svíčky.

Týmy pracovníků správy nyní hřbitovy uklízejí. „Kdo má ruce a nohy. Na Ústředním hřbitově například pět skupin. Jenže prostor má 56 hektarů…,“ dodal ředitel.

Zoo po uzavření v neděli je dnes otevřena pro návštěvníky. „Naši pracovníci uklízejí větve stromů, které vítr srazil,“ uvedla Gabriela Tomíčková, mluvčí zahrady.

Vichr kromě jiného také poškodil na náměstí Svobody šest panelů přibližující participativní rozpočet. "Odvezli jsme je. Jsou na opravě, aby mohly být umístěny v nejbližší možné době zpět," uvedl radní pro otevřenost a participaci Tomáš Koláčný.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.