Přeskočit na obsah

Hodinový časostroj na náměstí Svobody oslavuje dekádu

16. září 2020

V pátek 18. září uplyne přesně deset let od chvíle, kdy byl slavnostně uveden do provozu multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody. Při této příležitosti z něj v tento den budou vypadávat limitované kuličky. Dalších deset jich bude schováno v centru města. V prodeji bude také nová designová publikace o časostroji a jeho autorech. Za texty stojí Oldřich Rujbr a Josef Chybík, za fotografiemi Zbyněk Hrbata a grafickou podobu jí dal Petr Kameník.

„Ačkoliv se názory na brněnský orloj mezi lidmi liší, stal se velmi rychle místem pro setkávání. Časostroj je mnohými vnímán jako unikátní, dokonce kvůli němu už dříve do města přijela japonská novinářka, aby o něm napsala článek. Svou pozici si ale vydobyl i u turistů a mnohých místních, kteří s oblibou loví v brněnské poledne kuličky,“ uvedla zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá.

Právě limitovanou kolekcí skleněných kuliček mohou lidé oslavit desetiletí brněnského orloje. V pátek 18. září z něj budou v každou celou hodinu od 11 do 23 hodin tyto sběratelské kousky vypadávat z jednoho ze čtyř otvorů.
Dalších deset kuliček pak bude rozmístěno po centru města. Nápovědu k místu, kde bude možné kuličku najít, se dozví v pátek na facebookové stránce BRNOmycity a TIC BRNO.

Od pátku bude v informačním centru TIC BRNO pod krokodýlem na Radnické v prodeji nová designová publikace autorů časostroje s názvem Kolik je hodin?, která zajímavým způsobem rozšiřuje bookshop s knihami o Brně nebo od brněnských autorů.

Hodinový stroj
Soutěž na multifunkční hodinový stroj byla vypsána v roce 2007. První místo získal návrh autorů Rujbra a Kameníka. Jejich unikátní orloj se složitým hodinovým mechanismem je uložen v kamenném obelisku z černé žuly vytěžené v lomech v Jihoafrické republice. Časostroj je 5,8 m vysoký; 1,7 m široký; dutý, vnitřní průměr má 84 cm a v posledních třech segmentech je zúžený. Spodní stavba je 2 m hluboká a přístupná poklopem v soklu. Hodiny jsou řízeny signálem z Frankfurtu (systém dlouhých vln, obdobně jako věžové hodiny), po poruše se umí nastavit samy, jinak jsou ovládané přes SMS.

Každý den před 11. hodinou se v útrobách pilíře dá do pohybu skleněná kulička, která rozezní zvonkohru. Ten, kdo bude včas na správném místě, může kuličku získat. Svým tvarem dělostřeleckého náboje hodinový stroj připomíná slavnou kapitolu brněnských dějin, rok 1645, kdy se Brňané ubránili přesile švédských vojsk generála Torstensona.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.