Přeskočit na obsah

Hlasování o participativním rozpočtu jde do finále

01. listopadu 2018 2 minuty čtení
(gak, ral) - O třiceti milionech korun z rozpočtu města letos rozhodují sami Brňané. Vybírat mohou mezi novým parkem, hřištěm, cyklostezkou, moderní fasádou čistící okolní vzduch nebo třeba vzdělávacími semináři pro děti. Hlasovat ve finále projektu Dáme na vás - participativní rozpočet města Brna mohou od dnešního dne až do 22. listopadu.

Realizovatelných projektů je tentokrát více než v loňském roce. Do prvního ročníku participativního rozpočtu přihlásili lidé 216 nápadů, proveditelný byl zhruba každý třetí. Z letošních návrhů se ale jako uskutečnitelná ukázala zhruba polovička.

Letošní finále už je v plném proudu. O definitivním pořadí nyní rozhodují občané Brna na webu www.damenavas.cz. Hlasovat mohou do 22. listopadu. Zapojit se do něj může každý občan Brna starší 18 let. Komu internetové hlasování nevyhovuje, může se 20. 11. od 10 do 18 hodin zastavit v knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, kde bude moci svůj hlas odevzdat osobně. Hlasující může mezi projekty rozdělit až sedm hlasů – pět kladných a dva záporné. Jednomu projektu může dát nejvýše dva kladné hlasy, nebo jeden záporný.

Na počátku bylo projektů, jejichž prostřednictvím chtěli lidé zvelebit své město, sto třicet tři. Následně se ucházely o přízeň veřejnosti. Ty, které získaly dostatečnou podporu, čekalo schvalovací kolečko po dotčených magistrátních odborech. Nutné také bylo, aby jejich případnou realizaci předem odsouhlasila příslušná městská část. Do podzimního finále se tak jako proveditelných kvalifikovalo 63 projektů. Ty představuje výstava v centru města, do 9. listopadu instalovaná na náměstí Svobody a poté u žárovek na Malinovského náměstí.

Brno je vůbec prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Cílem je vtáhnout občany do rozhodování o veřejných financích a podpořit rozvoj občanské společnosti. Do hlasování se v prvním ročníku zapojilo 11660 lidí, čímž se Brno z hlediska procentuální účasti dostalo na špici mezi evropskými metropolemi nad 200 tisíc obyvatel. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.