Přeskočit na obsah

Hlasování o participativním rozpočtu jde do finále

01. listopadu 2018 2 minuty čtení
(gak, ral) - O třiceti milionech korun z rozpočtu města letos rozhodují sami Brňané. Vybírat mohou mezi novým parkem, hřištěm, cyklostezkou, moderní fasádou čistící okolní vzduch nebo třeba vzdělávacími semináři pro děti. Hlasovat ve finále projektu Dáme na vás - participativní rozpočet města Brna mohou od dnešního dne až do 22. listopadu.

Realizovatelných projektů je tentokrát více než v loňském roce. Do prvního ročníku participativního rozpočtu přihlásili lidé 216 nápadů, proveditelný byl zhruba každý třetí. Z letošních návrhů se ale jako uskutečnitelná ukázala zhruba polovička.

Letošní finále už je v plném proudu. O definitivním pořadí nyní rozhodují občané Brna na webu www.damenavas.cz. Hlasovat mohou do 22. listopadu. Zapojit se do něj může každý občan Brna starší 18 let. Komu internetové hlasování nevyhovuje, může se 20. 11. od 10 do 18 hodin zastavit v knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, kde bude moci svůj hlas odevzdat osobně. Hlasující může mezi projekty rozdělit až sedm hlasů – pět kladných a dva záporné. Jednomu projektu může dát nejvýše dva kladné hlasy, nebo jeden záporný.

Na počátku bylo projektů, jejichž prostřednictvím chtěli lidé zvelebit své město, sto třicet tři. Následně se ucházely o přízeň veřejnosti. Ty, které získaly dostatečnou podporu, čekalo schvalovací kolečko po dotčených magistrátních odborech. Nutné také bylo, aby jejich případnou realizaci předem odsouhlasila příslušná městská část. Do podzimního finále se tak jako proveditelných kvalifikovalo 63 projektů. Ty představuje výstava v centru města, do 9. listopadu instalovaná na náměstí Svobody a poté u žárovek na Malinovského náměstí.

Brno je vůbec prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Cílem je vtáhnout občany do rozhodování o veřejných financích a podpořit rozvoj občanské společnosti. Do hlasování se v prvním ročníku zapojilo 11660 lidí, čímž se Brno z hlediska procentuální účasti dostalo na špici mezi evropskými metropolemi nad 200 tisíc obyvatel. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.