Přeskočit na obsah

Historie i zábava nejen pro Brňany. Den Brna letos cílí na celý region

16. února 2022
Patnáctý srpen 1645 se zapsal do historie města jako den, kdy Brňané porazili Švédy. Na památku této události pořádají TIC Brno, Společnost 1645 a Brněnské biskupství každý rok Den Brna. Radní dnes zastupitelům doporučili schválit navýšení příspěvku o 750 tisíc korun na organizaci události.

Den Brna dlouhodobě pořádá TIC Brno ve spolupráci se Společností 1645 a Biskupstvím brněnským. Akce každoročně přiláká mnoho místních i mimobrněnských obyvatel, protože jim nabízí široké spektrum kulturních a zábavních programů. Jejich zásadní součástí pak je rozsáhlá rekonstrukce bitvy, která se převážně koná na Kraví hoře a účastní se jí na 200 nadšenců do historie. Mezi další pravidelné aktivity patří vojenský průvod centrem města zakončený položením věnce na hrob velitele městské obrany Raduita de Souches a pořad Černá koule pro generála Torstensona konající se v Labyrintu pod Zelným trhem.

Oslavy památného brněnského dne jsou každý rok rozsáhlejší a pestřejší, a proto rostou i finanční nároky pořadatelů. Blíží se také 380. výročí obléhání Brna a bitvy o něj, které připadá na rok 2025. „Abychom zachovali a zvýšili prestiž akce, musíme nutně navýšit její rozpočet. Cílem pořadatelů nejen pro letošní rok je nalákat do města na tuto akci širší okruh návštěvníků z regionu i celé České republiky a pozvat je na vícedenní návštěvu Brna. S tím se zákonitě pojí zvýšení dramaturgické a kulturní kvality. Spolupráce by nově měla být navázána s Muzeem města Brna na Špilberku, kde by se konal zábavně-historický program pro celou rodinu,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Den Brna se koná vždy nejbližší víkend k 15. srpnu. Organizace TIC Brno navrhla rozšíření historického programu včetně samotné bitvy o další lokace. Navýšení příspěvku pro TIC Brno o 750 tisíc korun pomůže dostát dlouhodobě kvalitnímu programu a zajistí i jeho větší rozsah. „Den Brna by měl být jedním z taháků léta, který zaujme jak obyvatele města, tak i turisty. Odvrácení švédského vpádu si sice připomínáme denně díky odbíjení poledne v 11 hodin na Petrově, ale takto významný historický okamžik si zaslouží také důstojnou a kvalitní oslavu každý rok,“ doplnil Marek Fišer.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.