Přeskočit na obsah

Historie i zábava nejen pro Brňany. Den Brna letos cílí na celý region

16. února 2022

Patnáctý srpen 1645 se zapsal do historie města jako den, kdy Brňané porazili Švédy. Na památku této události pořádají TIC Brno, Společnost 1645 a Brněnské biskupství každý rok Den Brna. Radní dnes zastupitelům doporučili schválit navýšení příspěvku o 750 tisíc korun na organizaci události.

Den Brna dlouhodobě pořádá TIC Brno ve spolupráci se Společností 1645 a Biskupstvím brněnským. Akce každoročně přiláká mnoho místních i mimobrněnských obyvatel, protože jim nabízí široké spektrum kulturních a zábavních programů. Jejich zásadní součástí pak je rozsáhlá rekonstrukce bitvy, která se převážně koná na Kraví hoře a účastní se jí na 200 nadšenců do historie. Mezi další pravidelné aktivity patří vojenský průvod centrem města zakončený položením věnce na hrob velitele městské obrany Raduita de Souches a pořad Černá koule pro generála Torstensona konající se v Labyrintu pod Zelným trhem.

Oslavy památného brněnského dne jsou každý rok rozsáhlejší a pestřejší, a proto rostou i finanční nároky pořadatelů. Blíží se také 380. výročí obléhání Brna a bitvy o něj, které připadá na rok 2025. „Abychom zachovali a zvýšili prestiž akce, musíme nutně navýšit její rozpočet. Cílem pořadatelů nejen pro letošní rok je nalákat do města na tuto akci širší okruh návštěvníků z regionu i celé České republiky a pozvat je na vícedenní návštěvu Brna. S tím se zákonitě pojí zvýšení dramaturgické a kulturní kvality. Spolupráce by nově měla být navázána s Muzeem města Brna na Špilberku, kde by se konal zábavně-historický program pro celou rodinu,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Den Brna se koná vždy nejbližší víkend k 15. srpnu. Organizace TIC Brno navrhla rozšíření historického programu včetně samotné bitvy o další lokace. Navýšení příspěvku pro TIC Brno o 750 tisíc korun pomůže dostát dlouhodobě kvalitnímu programu a zajistí i jeho větší rozsah. „Den Brna by měl být jedním z taháků léta, který zaujme jak obyvatele města, tak i turisty. Odvrácení švédského vpádu si sice připomínáme denně díky odbíjení poledne v 11 hodin na Petrově, ale takto významný historický okamžik si zaslouží také důstojnou a kvalitní oslavu každý rok,“ doplnil Marek Fišer.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.