Přeskočit na obsah

Historická loď DPMB se na hladinu Brněnské přehrady vrátila pod názvem Morava

03. července 2020

4. července 2020. První plavbě pro veřejnost předcházel slavnostní křest.

Loď z roku 1955, kterou postavili svépomocí zaměstnanci Dopravního podniku města Brna, opět slouží veřejnosti. Po náročné rekonstrukci a pod novým jménem Morava poprvé vyplula v sobotu

„Jsem velmi ráda, že Dopravní podnik města Brna k náročné rekonstrukci přistoupil a loď se tak po devíti letech mohla vrátit zpátky na hladinu Brněnské přehrady, kde se přidala k šestici stávajících lodí. Brňané v uplynulých měsících pro loď ve veřejné anketě vybrali jméno Morava. Já jí přeji, ať je okrasou nejen naší přehrady, ale celé Moravy a přiláká sem spoustu nových cestujících,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Z výsledku rekonstrukce jsme nadšeni, loď se podařilo obnovit, ale zároveň zachovat původní vzhled a prvky, které jsou pro tuto loď charakteristické, jako jsou například motor a okna z tramvaje a další komponenty. Loď tak zůstane odkazem na práci zaměstnanců dopravního podniku, kteří ji před 65 lety sami v nemyslitelných podmínkách sestrojili zde na Brněnské přehradě,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Morava, sedmá loď z flotily Dopravního podniku města Brna, bude vypravována jak na pravidelné lince, tak na komerčních plavbách, které jsou čím dál oblíbenější. Pětatřicetitunová kráska převeze až 150 lidí.

Během uplynulých 16 měsíců loď prošla kompletní rekonstrukcí spočívající v opravě hlavní paluby, kormidelního systému, interiéru, elektroinstalace, dnové a boční obšívky, vodotěsné přepážky a požárního a drenážního systému. „Největší výzvou bylo vměstnat veškerou elektrovýzbroj a požární systém do podpalubí, protože prostoru je zde málo a výzbroje mnoho. Výpočty i umístění musí být přesné, aby byla zachována stabilita lodě,“ vysvětlil vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler. Poslední práce, jako jsou instalace zábradlí nebo kormidelny a také umístění nového jména na příď a záď lodi, pak probíhaly opět v areálu lodní dopravy DPMB. Tam bylo v průběhu opravy nutné rozšířit molo pro noční stání lodí, původní mělo kapacitu šest lodí.

Náklady na rekonstrukci činily 15,6 milionu Kč, přičemž DPMB se na ni podařilo získat dotaci 5 milionů Kč od Ministerstva pro místní rozvoj – z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech.

Loď z roku 1955 původně nesla jméno Moskva, v roce 1992 byla přejmenována po partnerském městě Brna na Dallas. Od roku 2011 byla kvůli špatnému technickému stavu mimo provoz. Od roku 2013 je technickou kulturní památkou.

Kontakt:

Mgr. Hana Tomaštíková
tisková mluvčí DPMB, a. s.
htomastikova@dpmb.cz
603 587 015


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.