Přeskočit na obsah

Hasiči pořídí komunikační jednotky pro snažší průjezd křižovatkami či vozidlový žebřík. Na jejich pořízení i na provoz stanic přispěje město

26. února 2020

Pět miliónů korun na provoz a vybavení, milion na pořízení vozidlových komunikačních jednotek, které usnadní vozidlům průjezd křižovatkami, a osm milionů na spolufinancování nákupu nového automobilového žebříku s dostupnou výškou 40 metrů. To je letošní příspěvek města na činnost Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Tři dotace ještě musí na základě dnešního návrhu rady schválit zastupitelstvo.

„Práce složek integrovaného záchranného systému si nesmírně vážím. Jsme v pravidelném kontaktu a snažíme se je podporovat, protože jsou nedílnou a důležitou součástí mechanismů, které zajišťují pokud možno bezproblémové fungování města,“ řekla primátorka Markéta Vaňková.

„První z dotací je ve výši 5 miliónů a měla by být poskytnuta na provoz a vybavení jednotek požární ochrany, které působí na území města Brna. Konkrétně to tedy znamená, že je možné ji využít například na nákup ochranných prostředků, pohonných hmot, ale i potřebného vybavení, stejně jako na platbu nájemného na jednotlivých požárních stanicích i na opravy techniky,“ popsala Markéta Vaňková.

Na pořízení vozidlových komunikačních jednotek by měl jít milion korun. Jejich význam vysvětluje primátorka: „Mají velký význam pro plynulejší a bezpečnější průjezdy zásahových vozidel křižovatkami. Díky propojení s městským systémem mohou hasiči využít takzvanou zelenou vlnu. Zvláště důležité je to u těžkých speciálních vozidel, která mají kvůli své hmotnosti dlouhou brzdnou dráhu.“

„Rádi bychom také osmi miliony přispěli na nákup nového automobilového žebříku s dostupnou výškou 40 metrů,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková a dodala: „Hasičský záchranný sbor chce pořídit žebřík s možností negativního zalomení posledního ramena, což je podstatné pro zvýšení variability zásahu. Bude také vybaven řiditelnou zadní nápravou, která umožňuje lepší manévrovatelnost zejména v úzkých průjezdech například na sídlištích.“ Tato technika je určena jak pro záchranu osob, tak pro samotné vedení zásahu. Kromě prostředků města Brna by měl být tento nákup spolufinancován Jihomoravským krajem, který by měl poskytnout 8 milionů, a samotným Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje. Ten se bude na podílet 9 miliony.

Podpora HZS JmK ze strany města Brna je v souladu s Koncepcí podpory požární ochrany a ochrany obyvatelstva ve městě Brně, která byla schválena Zastupitelstvem města Brna v roce 2016 a aktualizována v listopadu 2019.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.