Girlandy čtyřikrát jinak. Návrhy slavnostního osvětlení ulic uvidíte na výstavě

  • 31. března 2022
  • 2 minuty čtení
(ral) - Slavnostní osvětlení ulic v centru Brna je historicky spjato s pořádáním veletrhů, dnes patří ke každodennímu koloritu a řada lidí je už možná ani nevnímá. Změny, která by měla nastat ještě letos, si ale všimnou určitě. Po zhruba 70 letech se pouliční girlandy dočkají nového vzhledu. Soutěžní návrhy na jejich podobu představuje výstava v Urban centru na Staré radnici, která potrvá do 20. května.

Nová podoba se týká 36 girland na České, Středově, Běhounské, Kobližné a Masarykově. Vítězný návrh z designérské soutěže vzešel od studia VISUALOVE. Odkazuje na vizuál města Brna a porota ocenila, jak s ním dokáže skvěle variabilně pracovat.

Nově navržené girlandy by měly podle zadání vycházet ze současných technologických možností a měly by být uzpůsobené pro provoz a snadnou údržbu ve veřejném prostoru. Jejich primárním účelem je však především přispět k vizuální kultivaci brněnských ulic a k tvorbě a šíření „značky“ města.

První fáze soutěže byla přístupná všem potenciálním účastníkům bez omezení, zapojilo se do ní deset soutěžících. Do druhé fáze pak porota složená z odborníků a zástupců města vybrala čtyři nejlepší soutěžní návrhy, jejichž autoři byli vyzváni k dopracování projektu. Právě tyto čtyři návrhy jsou momentálně k vidění v Urban centru.

Urban centrum se nachází na Mečové 5, je přístupné ve všední dny od 10 do 18 a vstup na výstavy je zdarma. Na aktuální expozici Brněnské neony se lidé mohou přijít podívat až do 20. května. Více na urbancentrum.brno.cz. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít