Přeskočit na obsah

Geologické podloží sídliště v Bystrci je pod stálým drobnohledem

16. března 2022
Již při výstavbě sídliště Bystrc se pamatovalo na prevenci a monitoring geologických změn tohoto území. V této činnosti pokračuje Brno i nadále. Odbor správy majetku pravidelně vyhodnocuje data a stará se o funkčnost systému. Radní dnes souhlasili s pokračováním sledování a s vložením dat systému odvodňovacích vrtů do technické mapy města Brna.

Při stavbě sídliště Bystrc I a Bystrc II v letech 1974–1981 byla zjištěna snížená stabilita území. Hlavním původcem je v tomto případě podzemní voda. Svahové pohyby je proto nutno z hlediska bezpečnosti stále kontrolovat a vyhodnocovat. Na tom bude pokračovat Odbor správy majetku MMB.

„Již v 70. letech byla zřízena soustava odvodňovacích vrtů, které zajišťují svahovou stabilitu. Tento systém je netypický svým horizontálním uspořádáním. Vedle něho najdeme i pozorovací vrty s monitorovacím systémem. Díky nim jsme schopni sledovat a vyhodnocovat případné změny chování podloží v Bystrci. Informace o hydrogeologickém stavu podloží nám pomáhají vyhodnocovat situaci a budeme je také předávat vedení městské části,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Síť vrtů byla v letech 215–2016 vyčištěna a dle potřeb obnovena, přidány byly dvě extenzomterické dráhy a systém geodeticky sledovaných pozorovacích bodů, na nichž se sleduje výška a vzdálenosti mezi nimi. Tím se kontroluje případný pohyb svahu.

Náklady spojené se správou odvodňovacích vrtů a jejich monitoringem a vyhodnocováním údajů byly stanoveny na 300 tisíc korun ročně.       

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.