Přeskočit na obsah

Geologické podloží sídliště v Bystrci je pod stálým drobnohledem

16. března 2022

Již při výstavbě sídliště Bystrc se pamatovalo na prevenci a monitoring geologických změn tohoto území. V této činnosti pokračuje Brno i nadále. Odbor správy majetku pravidelně vyhodnocuje data a stará se o funkčnost systému. Radní dnes souhlasili s pokračováním sledování a s vložením dat systému odvodňovacích vrtů do technické mapy města Brna.

Při stavbě sídliště Bystrc I a Bystrc II v letech 1974–1981 byla zjištěna snížená stabilita území. Hlavním původcem je v tomto případě podzemní voda. Svahové pohyby je proto nutno z hlediska bezpečnosti stále kontrolovat a vyhodnocovat. Na tom bude pokračovat Odbor správy majetku MMB.

„Již v 70. letech byla zřízena soustava odvodňovacích vrtů, které zajišťují svahovou stabilitu. Tento systém je netypický svým horizontálním uspořádáním. Vedle něho najdeme i pozorovací vrty s monitorovacím systémem. Díky nim jsme schopni sledovat a vyhodnocovat případné změny chování podloží v Bystrci. Informace o hydrogeologickém stavu podloží nám pomáhají vyhodnocovat situaci a budeme je také předávat vedení městské části,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Síť vrtů byla v letech 215–2016 vyčištěna a dle potřeb obnovena, přidány byly dvě extenzomterické dráhy a systém geodeticky sledovaných pozorovacích bodů, na nichž se sleduje výška a vzdálenosti mezi nimi. Tím se kontroluje případný pohyb svahu.

Náklady spojené se správou odvodňovacích vrtů a jejich monitoringem a vyhodnocováním údajů byly stanoveny na 300 tisíc korun ročně.       

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.