Funkcionalistická Alfa pasáž slaví 80. výročí

  • 25. května 2017
  • 2 minuty čtení
(gak) – Atmosféru První republiky mohou dnes zájemci zažít v Alfa pasáži. Nejznámější městská pasáž totiž dnes slaví 80. výročí. Celá akce odstartuje v 15 hodin příjezdem stavitele Františka Hrdiny, který návštěvníky provede veřejnými i neveřejnými prostory funkcionalistické pasáže.

„Vedle unikátní možnosti prohlídky prostor Alfa pasáže si budou moci hosté vychutnat šálek kávy, zaposlouchat se do tónů swingu spolu s tanečníky skupiny Swing Wings či se nechat zvěčnit v historickém fotoateliéru madam Lili Schmetterling,“ uvedla Věra Pohořelská, která má na starosti správu pasáže. 

Prvorepubliková atmosféra bude dokreslena promítáním dobových filmů, ukázkou historického tance a módní přehlídkou denních a večerních kostýmů, plavek a spodních oděvů. Odpolednem bude provázet hudební skupina Django Jet. Program, který je zdarma, bude připraven od 15 do 19 hodin. Více informací naleznete na stránkách Alfa pasáže nebo na události na Facebooku.

Závěr oslav bude patřit koncertu Vojtěcha Dyka a kapely B-Side Band. Koncert se uskuteční v pátek 26. května od 20.30 hod. přímo v prostorech Alfa pasáže. Výtěžek z akce bude věnován organizaci DEBRA ČR, která pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel.

Palác Alfa je funkcionalistickou pasáží s ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s Náměstím Svobody. Komplex byl postaven stavitelem Františkem Hrdinou na pozemcích, kde dříve stály barokní šlechtické domy Mitrovských a barona von Freyenfelse v dnešní ulici Poštovské. Vytvořením architektonického návrhu byl pověřen významný brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Spolu s ním na návrzích pracovala i Technická kancelář Františka Hrdiny, která následně Fuchsův návrh přejala a po menších úpravách přijala za svůj. Stavba byla realizována v několika etapách mezi lety 1930 a 1937, přičemž část pasáže již byla přístupna v únoru 1932, kdy se v kině Alfa v suterénu paláce konalo zahajovací promítání filmu Bílé opojení. 

Palác je tvořen dvoupatrovou obchodní pasáží s ochozovou halou krytou proskleným stropem. Na halu ve vyšších patrech navazují obytná křídla se třemi dvory. Ze samotné pasáže vede osm vchodů do 160 bytů. 

Alfa je v současnosti také sídlem brněnského HaDivadla (divadlo se nachází v původních prostorech kina, které bylo v provozu do roku 2003), dále zde můžete nalézt hudební klub Metro Music Bar, kavárnu a řadu dalších obchodů.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít