Přeskočit na obsah

Finále šifrovací hry Brno, co není, dovedlo hráče ze Špilberku na Novou radnici

09. prosince 2018 3 minuty čtení
(taz) - 87 týmů na startovní čáře, 11 šifer, jedno slunečné prosincové odpoledne, usilovné přemýšlení a spousta dobrých nápadů. V sobotu 8. prosince se konalo velké finále podzimní části šifrovací hry Brno, co není. V průběhu října a listopadu se díky ní mohli lidé seznámit s dalšími strategickými projekty Brna, na které nestihla "přijít řeč" při jarním šifrování. Šifry ve finále pak byly motivovány starší brněnskou historií a velkými projekty jako třeba připojení Brna na železnici nebo rozšíření města o okolní vesnice.

Velké finále vyvrcholilo slavnostním vyhlášením vítězů v šest hodin večer na pódiu vánočních trhů na náměstí Svobody. Z 87 týmů na startu jich do cíle v časovém limitu dorazilo 15. Na třetím místě doběhl tým MurmaŇi, na druhém My jsme tady špatně a na prvním místě s nejlepším časem tým Seznam fen. Kompletní pořadí všech soutěžících týmů najdete zde.

Než si však vítězové mohli vybrat své zážitkové odměny, museli pěkně zabrat. Po odstartování hry v jednu hodinu odpoledne na Špilberku je čekaly napřed čtyři šifry rozmístěné na hradě. Díky jejich vyluštění se dostali do kasemat, kde se museli poprat s dalšími čtyřmi šiframi. A po opuštění hradu zbývaly ještě tři poslední stanoviště - v parku pod Špilberkem, u parkovacího domu Domini na Husově a na nádvoří Nové radnice u kašny s alegoriemi dvanácti měsíců. Z kasemat se sice v časovém limitu proluštilo jen 15 týmů, uvnitř ale nikdo uvězněný nezůstal. Šifrovacímu úsilí navíc přálo počasí - zatímco den před finále bylo sychravo a mlhavo, sobotní odpoledne přivítalo všechny sluncem a Špilberk nabízel krásné výhledy na prosincové Brno.

Nejrychlejší tým Seznam fen dokončil luštění poslední šifry minutu po půl čtvrté odpoledne - a byla to opravdu výjimečná rychlost, protože autoři šifer odhadli právě půl čtvrtou jako nejrychlejší možný čas, pokud se někomu bude opravdu dařit. "Nejtěžší byla jedna z šifer v kasematech, kterou bylo nutné poskládat. Pomohlo nám, že jsme uhodli finální heslo a z toho jsme odvodili postup," zhodnotil dojmy ze hry Pavel z týmu Červený trpaslík.

Téměř na konec došel i rodinný tým Čechovi, kteří skončili až k předposlední šifře, protože jim skončil časový limit."Nejvíc nás bavila šifra s oblečením. A nebo ta s telefonním číslem. Kdyby se hrálo na jaře, pokračovali bychom určitě dál," shodli se Čechovi.

Do dalšího kola se chystá trénovat i zastupitelka pro marketing Kristýna Švarcová, která s radním pro investice Davidem Grundem na pódiu předávala ocenění vítězům. "Mám ráda únikové hry a šifrovačky. Ale jestli bude další pokračování hry a budeme s Davidem soutěžit, to už abychom začali trénovat, když jsme viděli ty šifry a jejich obtížnost," zhodnotila při vyhlašování výsledků.

"Máme rádi řešení problémů, takže nás baví šifrování. Chtěl bych vyzvat všechny, aby řešili problémy, někdy za to můžete i něco vyhrát," poděkoval vítězný tým Seznam fen za cenu, kterou si vybrali - přenocování s muzeu Anthropos přímo pod mamutem s promítáním filmu a snídaní.

Druhý tým My jsme tady špatně si vybral jako výhru výstup na pavilon Z na brněnském výstavišti. A MurmaŇi se podívají do hráze brněnské přehrady. To ale nebude všechno - budou navíc vyvezeni do výšky 50 metrů nad přehradní hráz, kde je čeká výjimečná vyhlídka. Poté plošina sjede o 20 metrů, spustí záchranný vak a úkolem účastníků bude sklouznout se vakem z 30 metrů na zem.

Finále podzimního kola šifrovací hry Brno, co není. Foto: MMB. M. SchmerkováFinále podzimního kola šifrovací hry Brno, co není. Foto: MMB. M. Schmerková

Finále podzimního kola šifrovací hry Brno, co není. Foto: MMB. M. SchmerkováFinále podzimního kola šifrovací hry Brno, co není. Foto: MMB. M. Schmerková

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.