Festivaly i dlouhodobá činnost. Kultura v Brně si letos rozdělí 55 milionů korun - Tiskový servis

Festivaly i dlouhodobá činnost. Kultura v Brně si letos rozdělí 55 milionů korun

  • 18. ledna 2022
  • 2 minuty čtení

Pořadatelé zdejších velkých kulturních událostí se již brzy dozví, jak velkou podporu získají od města Brna. Radní schválili dotace u individuálních projektů a také u programů v jednotlivých oblastech kultury. Tyto body ještě musí projednat zastupitelé.

Dotační programy pro jednotlivé oblasti kultury pravidelně podporují organizace zabývající se uměním v celé jeho šíři. „Celkem vypisujeme devět dotačních programů v kulturní sféře. Každá z daných oblastí má ustanovenou pětičlennou odbornou komisi, která z žádostí, jež splní všechny formální náležitosti, hodnotí ve dvou kolech uchazeče o dotaci. Kultura v Brně nejsou jenom velké festivaly, ale také například celoroční činnost divadel, kin a spolků,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný. Dle dotačních programů bude poskytnuto na realizaci projektů a podporu umělecké celoroční činnosti v oblasti kultury celkem 35 995 000 korun, ze kterých je v letošním roce rozdělováno 32 230 000 korun na jednoleté dotace bez dobíhajících dvouletých smluv z roku 2021.

Devět oblastí dotací pro kulturu:-        Audiovize (1,642 mil. Kč) Částka zahrnuje i dvouleté dotace, platí pro celý seznam níže. -        Divadlo, performance a cirkus (3,649 mil. Kč)-        Podpora uměleckých řemesel a lidových tradic (1,647 mil. Kč)-        Hudba (12,886 mil. Kč)-        Celoroční činnosti hudebních klubů (3,649 mil. Kč)-        Kulturně-vzdělávací a zájmové činnosti (5,356 mil. Kč)-        Literatura (1,838 mil. Kč)-        Tanec (1,351 mil. Kč)

-        Výtvarné umění, fotografie, design a architektura (6,448 mil. Kč)

Širokou částí jsou jednoleté neinvestiční dotace pro jednotlivé projekty v rámci individuálních dotací. O dotace podávané v rámci dotačních programů se zájemci mohli hlásit během léta a podzimu loňského roku. „Dalším typem jsou individuální příspěvky na určitou událost. Tam v letošním roce přispějeme na osm významných akcí. Nebudou mezi nimi chybět stálice na brněnském kulturním nebi, jako je Měsíc autorského čtení nebo JazzFestBrno a další. S kolegy v Radě jsme se nicméně dohodli, že od příštího roku budou individuální dotace nahrazeny dotačním programem pro významné kulturní akce. Tento program vznikal participativně ve spolupráci s kulturní veřejností a bude vyhlášen v červnu letošního roku,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer. Celkem se nyní schválily jednoleté individuální dotace ve výši 22 850 000 korun.

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 162mobil: +420 773 785 318

e-mail: tis@brno.cz

Další články z rubriky