Přeskočit na obsah

Festival výloh nebo přehlídka herní tvorby. Město rozhodlo o dotacích pro kreativce

19. ledna 2022

Celkem sedm projektů dosáhlo na finanční příspěvek v prvním ročníku dotačního programu na podporu kulturních a kreativních odvětví. Město prostřednictvím dotačního titulu „Pro Kreativní Brno“ podpořilo například unikátní projekt Festival výloh nebo výstavu studentské tvorby videoher. Jednotlivé projekty budou realizovány v průběhu letošního roku.

Dotační titul má za cíl podporu podnikání a systematický rozvoj kreativních odvětví, propagaci brněnského kreativního sektoru na národní i mezinárodní úrovni, vzdělávání odborné i laické veřejnosti a podporu nových aktivit kreativců s přínosem pro společnost. Dalšími vítanými přínosy programu jsou usnadnění spolupráce jednotlivých aktérů z oblasti kreativních odvětví či zapojení místních kreativců do tzv. inovačního ekosystému města i České republiky.

Do dotačního programu přihlásili brněnští kreativci celkem 15 projektů. Žádosti o podporu musely spadat do jedné ze čtyř definovaných oblastí: propagace, edukace, veřejného prostoru a specifického zacílení dle aktuálních potřeb města nebo kreativního odvětví. Sběr žádostí probíhal na konci roku 2021, následně jednotlivé návrhy po věcné stránce prověřila hodnotící komise, která zároveň vybrala sedm úspěšných projektů. Nakonec dotace pro vybrané projekty schválilo městské zastupitelstvo.

„I díky podpoře od města se tak v letošním roce uskuteční Festival výloh. Ten proběhne v Brně formou soutěže, během níž budou pod dohledem veřejnosti vznikat návrhy na vyplnění výloh v ulicích města. Finanční příspěvek obdržel rovněž spolek Herní klastr, jenž hodlá uspořádat přehlídku studentské tvorby videoher. Výstava představí hry, které vznikly v prostředí brněnských středních a vysokých škol a volnočasových kroužků,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Výše finanční podpory na jeden projekt se pohybuje mezi 23 až 200 tisíci korun, celkový rozpočet titulu pak činí 1 milion korun. „První ročník dotačního programu ukázal, že o finanční podporu je mezi kreativci zájem. Jsme rádi, že prostřednictvím transparentního systému podpory podnikání můžeme pomoct rozvoji kreativního průmyslu v Brně. Zároveň se těšíme na výslednou realizaci podpořených projektů,“ dodal Tomáš Koláčný.

Poskytnutí finančních příspěvků musí ještě schválit lednové zastupitelstvo.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.