Přeskočit na obsah

Festival „Ochutnej svět“ naservíruje mořského ježka i hada

25. dubna 2018 3 minuty čtení
(ral) – O víkendu se už potřetí na Malé Americe sejdou gastro specialisté z celého světa. Od sobotních 11 hodin budou návštěvníkům připravovat oblíbené delikatesy jako vafle nebo burgery, odvážnější mohou okusit exotické pokrmy včetně hmyzu.

S rostoucími teplotami a delšími dny přichází éra festivalů. Kromě hudebních a divadelních mají v Brně velkou oblibu i ty gastronomické. „Před třemi lety, když jsme s Ochutnej svět začínali, tu ještě byla atmosféra úplně jiná a foodfestival jsme vnímali jako něco, co tu chybí. Zároveň jsme chtěli vytvořit událost, která na jedné straně podpoří regionální podnikatele, a na straně druhé sem pozve identické producenty z různých kontinentů a tím propojí i různé kultury,“ přibližuje ideu akce její iniciátorka Dana Drásalová.

Cílová skupina: 0–99 let

Letošní ročník nabídne více než padesát stánků a foodtrucků s ochutnávkami exotických i lokálních laskomin, speciální festivalové drinky nebo dokonce setkání s aktuálně nejsledovanější foodblogerkou a kuchařkou Kamu. Na návštěvníky čeká ve srovnání s předchozími ročníky i několik výrazných novinek. Vedle celodenního programu na pódiu, který zahrnuje především různé cooking show, je to tematický program pro děti. „Děti snědí pohár a už by šly domů,“ směje se Drásalová. „Proto jsme pro ně připravili spoustu aktivit od tradičního malování na obličej, šifrovaček a divadel až po lekce vaření,“ vysvětluje.

Dětská je i jedna z tváří festivalu, desetiletý Brňák Honzík. Chlapec se silným ADHD syndromem a těžkou rodinnou situací, ke kterému poputuje část výtěžku z prodeje vstupenek, předvede v neděli cooking show s prezidentem českého Culinary Clubu Petrem Ervinem Kováčem. Na pódiu spolu připraví chřestýše.

Velkým lákadlem bude setkání s Kamilou Rundusovou alias Kamu, proslulou foodblogerkou a autorkou Nejbarevnější kuchařky. V sobotu v poledne se s ní mohou návštěvníci setkat osobně při autogramiádě, ve čtyři hodiny odpoledne předvede své kuchařské umění i na pódiu. „Ochutnej svět bude jediným festivalem, který Kamu letos navštíví,“ podotýká Drásalová.

Celý svět bez letenek a pasů

Pestrá nabídka jídel zahrnuje například francouzskou, španělskou, maďarskou, ruskou, mexickou, thajskou či vietnamskou kuchyni. „Oproti loňsku nám přibyla třeba filipínská kuchyně, velkým překvapením je pro mě kuchyně severská. Celkově jsem přesvědčená, že letos máme nejzajímavější producenty na moravské foodfestivalové scéně. V programu máme hodně lidí, kteří na Moravě ještě nikdy nebyli. Chtěli jsme vybrat trendy věci, dát prostor novým tvářím,“ doplňuje Drásalová.

Ochutnat svět můžete na Malé Americe v sobotu od 11 do 20, v neděli od 11 do 19. Jednodenní vstupenka vyjde v předprodeji na 100 Kč, děti od 3 do 15 let platí 50. Vstupenky budou samozřejmě dostupné i na místě. Více informací naleznete na facebookových stránkách akce.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.