Přeskočit na obsah

Festival Dny polské kultury se uskuteční letos převážně online

07. dubna 2021

Tradiční festival Dny polské kultury proběhne letos z velké části online. Přestože epidemiologická situace stále nedovoluje standardní pořádání akcí, našli pořadatelé cestu k uskutečnění festivalu i za těchto nepříznivých podmínek. Divadelní představení, scénická čtení nebo přednášky si budete moci vychutnat ze svých domovů a výstavy budou k vidění pod širým nebem.

Od 8. do 30. dubna hostí město Brno již po jedenácté Dny polské kultury. Program festivalu je opět pestrý, každý tak může nahlédnout do polské literatury a poznat blíže polskou fotografii či divadlo. Ve veřejném prostoru bude ke zhlédnutí několik výstav přímo pod širým nebem. Na náměstí Svobody se představí výstava Architektura & kultura, kterou připravil Polský institut, fotografie zachycují nová polská muzea, galerie nebo multifunkční sály. Na zahradě kláštera na Mendlově náměstí na výstavě Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě se mohou návštěvníci seznámit s osudy čtyř významných církevních osobností perzekvovaných v období totality.

Online podobu budou mít všechny přednášky, divadla nebo komponované pořady. Pro děti je připravena pohádka Švec Dratvička divadla Asz teatr z Poznaně, projekt Listování přichází se scénickým čtením z knihy Gottland Mariusze Szczygiela. V nabídce najdete také inscenační projekt Wojtka Ziemilského Sex. Představení autor popisuje jako performance šesti umělců, kteří společně tkají rozvětvenou literární krajinu. Akce bude živě přenášena z Domu umění města Brna.

Program obohacují i podnětné přednášky, například o rozdílech mezi polštinou a češtinou od brněnského polonisty Romana Madeckého. Mladší publikum jistě potěší workshop známého poznaňského blogera Macieje Mazurka, kde se bude zabývat komerčním využitím sociálních sítí a blogu. Informace o všech akcích festivalu získáte na stránkách Dnů polské kultury v Brně a také na webu Knihovny Jiřího Mahena, která akci zaštiťuje.

Hlavními organizátory festivalu jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani a POLONUS – polský klub v Brně.

Cílem festivalu je představit Polsko i polskou kulturu a tradice obecně a také prohlubovat vztahy s Poznaní, která je od roku 1966 partnerským městem Brna. Letos se tedy slaví 55leté výročí spolupráce v cestovním ruchu, kultuře, komunálním hospodářství, ekonomice a výměně odborníků (zejména univerzitních pracovníků), protože Poznaň má stejně jako Brno status univerzitního města s mnoha vzdělávacími institucemi. Brno a Česká republika se představí v Poznani na podzim tohoto roku v rámci pravidelných Dnů české kultury.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.