Přeskočit na obsah

Festival Dny polské kultury se uskuteční letos převážně online

07. dubna 2021
Tradiční festival Dny polské kultury proběhne letos z velké části online. Přestože epidemiologická situace stále nedovoluje standardní pořádání akcí, našli pořadatelé cestu k uskutečnění festivalu i za těchto nepříznivých podmínek. Divadelní představení, scénická čtení nebo přednášky si budete moci vychutnat ze svých domovů a výstavy budou k vidění pod širým nebem.

Od 8. do 30. dubna hostí město Brno již po jedenácté Dny polské kultury. Program festivalu je opět pestrý, každý tak může nahlédnout do polské literatury a poznat blíže polskou fotografii či divadlo. Ve veřejném prostoru bude ke zhlédnutí několik výstav přímo pod širým nebem. Na náměstí Svobody se představí výstava Architektura & kultura, kterou připravil Polský institut, fotografie zachycují nová polská muzea, galerie nebo multifunkční sály. Na zahradě kláštera na Mendlově náměstí na výstavě Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě se mohou návštěvníci seznámit s osudy čtyř významných církevních osobností perzekvovaných v období totality.

Online podobu budou mít všechny přednášky, divadla nebo komponované pořady. Pro děti je připravena pohádka Švec Dratvička divadla Asz teatr z Poznaně, projekt Listování přichází se scénickým čtením z knihy Gottland Mariusze Szczygiela. V nabídce najdete také inscenační projekt Wojtka Ziemilského Sex. Představení autor popisuje jako performance šesti umělců, kteří společně tkají rozvětvenou literární krajinu. Akce bude živě přenášena z Domu umění města Brna.

Program obohacují i podnětné přednášky, například o rozdílech mezi polštinou a češtinou od brněnského polonisty Romana Madeckého. Mladší publikum jistě potěší workshop známého poznaňského blogera Macieje Mazurka, kde se bude zabývat komerčním využitím sociálních sítí a blogu. Informace o všech akcích festivalu získáte na stránkách Dnů polské kultury v Brně a také na webu Knihovny Jiřího Mahena, která akci zaštiťuje.

Hlavními organizátory festivalu jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani a POLONUS – polský klub v Brně.

Cílem festivalu je představit Polsko i polskou kulturu a tradice obecně a také prohlubovat vztahy s Poznaní, která je od roku 1966 partnerským městem Brna. Letos se tedy slaví 55leté výročí spolupráce v cestovním ruchu, kultuře, komunálním hospodářství, ekonomice a výměně odborníků (zejména univerzitních pracovníků), protože Poznaň má stejně jako Brno status univerzitního města s mnoha vzdělávacími institucemi. Brno a Česká republika se představí v Poznani na podzim tohoto roku v rámci pravidelných Dnů české kultury.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.