Přeskočit na obsah

Festival Divadelní svět Brno odhalí křehkost lidské svobody

22. února 2018 2 minuty čtení
(java) – Letošní ročník festivalu Divadelní svět Brno proběhne od 24. do 28. května. Během pěti dní se na brněnských scénách představí divadelní soubory z Česka, Polska, Slovinska, Srbska, Holandska, Slovenska či Spojených států amerických. Tématem devátého ročníku festivalu Divadelní svět Brno je Svoboda?!

Již tradičně se festivalu zúčastní Slovenské národní divadlo se svojí inscenací Elity, kterou speciálně pro toto divadlo napsal český režisér Jiří Havelka. „Představení Elity je výjimečné tím, že je odvážné v pohledu na minulost a momenty, kdy se lámou ledy. Ukazuje, jak prochází dějiny našeho bývalého státu jedním estébáckým bytem a jak se tento byt a lidé, kteří ho obývají, postupně mění s dobou. Představení slibuje i výrazné herecké hvězdy, jakými jsou Emília Vášáryová, Emil Horváth nebo Táňa Pauhofová,“ přiblížila dramaturgyně Národního divadla Brno Lucie Němečková.

Lákadlem festivalu bude nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů Deadtown. V originální westernové vesničce se odehraje napínavý příběh plný iluzí i technických zázraků. „Speciálně pro toto představení se postaví westernový baráček. Nyní řešíme, které z vytipovaných míst bude Divadlu bratří Formanů lépe vyhovovat,“ doplnil ředitel festivalu Divadelní svět Brno Martin Glaser.

Nově se k pořadatelům festivalu připojilo Divadlo Polárka. „Pro úplně nejmladší diváky ve věkové kategorii 0+ přivezeme Batosnění souboru Damúza nebo Batolárium slovenského Bábkového divadla na Rázcestí. U rodinných představení jsme měli snahu, aby byly zastoupeny progresivnější proudy, což splňuje divadlo Minor a jeho nová inscenace Koukej, svět!,“ vypíchl umělecký šéf Divadla Polárka Jan Cimr.

Program ještě není konečný. „Stále jednáme s některými produkcemi. Je možné, že některé tituly průběžně dosadíme do programu,“ doplnil Martin Glaser. Podrobné informace najdete na webových stránkách www.divadelnisvet.cz, kde je uveřejněn i kompletní program. Aktuální informace jsou také na facebook/divadelnisvet.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.