Přeskočit na obsah

Festival architektury se zaměří na dopad staveb na klima. Třetinu z jeho rozpočtu zaplatí město Brno

12. května 2021

Proč je ve městě tepleji než na venkově? Jak stavby ovlivňují naše zdraví? Proč jsou některé stavební materiály pro přírodu lepší a jiné horší? Na tyto a další otázky odpoví Festival architektury 2021, který bude mít letos podobu naučné stezky s herními prvky a vzdělávacími tabulemi. Přístupná bude od června do září u dopravního hřiště na Riviéře. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům, aby na pořádání akce poskytli dotaci půl milionu korun.

Loni se v Brně uskutečnil první ročník Festivalu architektury, který mezi lidmi vzbudil zájem svým neotřelým a inovativním formátem. V jeho průběhu město Brno a téměř třicet firem a univerzit podepsalo memorandum o pomoci se snižováním emisí na území města a s přijímáním adaptačních opatření na změny klimatu. O výsledcích jejich aktivní a pro město přínosné činnosti se můžete dočíst na webu priprav.brno.cz. Letos se akce včetně galavečera k uzavření memoranda s novými partnery bude konat podruhé, bude mít ale kvůli pandemii onemocnění covid-19 jinou podobu.

Festival architektury si pro rok 2021 zvolil téma Když architektura spolupracuje s přírodou. Bude dostupný v parku u dopravního hřiště na Riviéře od 23. června do 29. září. Téma bude zpracováno formou naučné stezky, která pomocí 10 interaktivních a herních prvků reprezentuje konkrétní architektonická opatření a adaptační nástroje stavitelství pro klimaticky odolná města. Prvky vyrobí partneři festivalu, jako science centrum VIDA!, Teplárny Brno nebo Fakulta stavební VUT v Brně, a doplní je vzdělávací tabule. Při zahájení je v plánu dopolední přednáškový blok pro odborníky a hravé odpoledne pro děti a rodiče. Celý den vyvrcholí galavečerem k podpisu Memoranda o dlouhodobé spolupráci na závazku města Brna k adaptaci na klimatické změny mezi primátorkou Markétou Vaňkovou a asi 25 novými společnostmi.

„Díky blízkosti dopravního hřiště a oblíbeného koupaliště máme jedinečnou příležitost oslovit velké množství lidí a ukázat jim, jak se dá stavět, aniž by to vedlo ke zhoršení městského klimatu a úbytku vody, zeleně a biodiverzity. Brňané se také dozví, jaké ekodotace jsou pro ně připraveny, ať už na tvorbu zelených střech, zachytávání dešťové vody, nebo revitalizaci vnitrobloků,“ myslí si 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

„Jeden z exponátů představí naši kampaň #PripravBrno a aktivity města vyplývající z Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima SECAP. Rodiny s dětmi si tak užijí dětský domeček šetrný k přírodě. Bude osazen zelenou střechou, systémem pro zachytávání srážkové vody a fotovoltaickým panelem napájejícím LED osvětlení naučných cedulí. A kdyby ho někdo nestihl navštívit přes léto, může přijít kdykoliv, domeček totiž na místě zůstane,“ doplnil Petr Hladík.

Festival architektury pořádá spolek Rada pro zelené střechy, z. s. Radní dnes doporučili Zastupitelstvu města Brna schválit pořadateli poskytnutí individuální neinvestiční dotace ve výši 510 000 korun. Náklady akce činí 1 635 000 korun, výše požadované dotace tedy dosahuje 31 % z celkové částky. Peníze z městského rozpočtu půjdou na úhradu nákladů na grafické služby, ilustrátorské práce, moderátora, animátory doprovodného programu a organizační tým, dále pak na technické zabezpečení doprovodného programu, jako je výstavba mobiliáře, nájem a instalace audiovizuální techniky, instalace pódia a občerstvení.

Na festival zároveň upozorní výstava umístěná na náměstí Svobody od 28. června do 7. července, poté se přesune do prostoru areálu Šumavská Tower. 10 panelů propagujících Festival architektury pomocí příkladů dobré praxe partnerů memoranda bude doprovázet speciální edice kuliček #PripravBrno, které budou více než 14 dní padat z brněnského orloje.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.