Přeskočit na obsah

Festival architektury 2022 radí, jak snížit výdaje za elektřinu a plyn

14. dubna 2022
Snižování energetické náročnosti budov a úspory na jejich provozu, to je hlavní téma, které přináší Festival architektury 2022 konající se ve dnech 21.–23.4. 2022 na brněnském výstavišti v pavilonu V. Program festivalu nabídne řešení, jak snížit náklady na provoz soukromých rodinných domů, a také inspirativní zkušenosti se správou komerčních objektů i bytových domů. Návštěvníci registrovaní přes oficiální web www.festival-architektury.cz získají vstup zdarma.

„Náklady na provoz nezateplených domů budou letos extrémní. Starší rodinné domy mohou svým nehospodárným provozem odčerpat z rodinného rozpočtu přes 100 000 Kč. Stejný dům po zdařilé rekonstrukci přitom může mít provozní náklady jen třetinové. Při současném růstu cen bude rozdíl v platbách stále vyšší,” varoval Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu. Program Festivalu architektury poskytne konkrétní řešení vedoucí k úsporám a současně prezentuje možnosti financování investic do bydlení prostřednictvím zdrojů z dotačního programu Nová zelená úsporám.

„V době neustále rostoucích cen energií jsou energeticky úsporné renovace domů cestou, jak vysokým účtům za energie předcházet, a program Nová zelená úsporám s jejich realizací výrazně pomáhá. Díky zateplení domu, instalaci fotovoltaických panelů a jiných obnovitelných zdrojů se domácnosti stávají energeticky nezávislé a uspoří ročně i desítky tisíc korun. Na vše navíc mohou čerpat výhodné dotace, které jim pomohou uhradit až polovinu vstupních nákladů. Za každou kombinaci opatření získají také výhodné bonusy,“ informoval ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Během prvního dne festivalu se o své zkušenosti se zaváděním technologií a opatřením vedoucích k efektivnějšímu energetickému provozu podělí správci komerčních objektů, např. polyfunkčního areálu Svatopetrská, obchodního centra Futurum, bytových domů Neumanka nebo výrobního střediska DAIKIN. Společnost SAKO posluchačům představí realizace nových fotovoltaických zdrojů i rozvoj komunitní energetiky. Své inspirující zkušenosti s budováním odpovědného a hospodárného provozu sdělí také Zlatý partner projektu Připrav Brno, společnost HUTIRA BRNO.

Festival architektury město Brno podporuje stejně jako v minulých ročnících. Oceňuji, že se organizátoři zabývají inovativními technologiemi, dávají podněty k šetrným opatřením v oblasti stavitelství a další poradenství a přednášky. Mám také radost, že se v rámci letošního ročníku akce rozšíří portfolio společností, které se připojí ke snaze města snižovat emise CO?,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Čtvrteční program hlavního pódia zakončí primátorka Markéta Vaňková společně s prvním náměstkem Petrem Hladíkem, kteří slavnostně přivítají 19 firem nově přistupujících k Memorandu o dlouhodobé spolupráci na závazku statutárního města Brna k adaptaci na klimatické změny.

Snižování produkce CO? je stěžejní tématem projektu Připrav Brno. Návštěvníkům festivalu představíme speciální nafukovací kostku o rozměrech 8x8 metrů, která bude představovat tunu oxidu uhličitého. Každý z nás vyprodukuje takových kostek více než 12 za rok. Věříme, že se díky tomu může každý zamyslet a začít snižovat emise. Po festivalu se kostka přesune na Den Země na Kraví horu, následně bude k vidění na Festivalu vědy a na dalších akcích,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Pátek 22. 4. nabídne návštěvníkům komplexní přednášky o plánování novostavby úsporného domu, o snížení energetické náročnosti staršího domu i financování těchto projektů úvěrem v kombinaci s finanční dotací Nová zelená úsporám. Odpolední hodiny pátečního programu budou věnovány úsporným zdrojům tepla a teplé vody. Řešit se budou témata jako náhrady plynových kotlů, porovnání jednotlivých zdrojů a jejich ekonomika a také zda mají krby a krbové vložky své místo v moderních úsporných domech. S vystupujícími odborníky mohou návštěvníci konzultovat možnosti výměny neúsporných a neekologických kotlů za moderní technologie, které jsou účinnější a jejich provoz je výrazně levnější. U jednotlivých technologií budou odborníci z České spořitelny či Stavební spořitelny České spořitelny představovat produktovou nabídku a možnosti financování. Druhý den programu zakončí přednáška na téma větrání budov pro dosažení komfortního a zdravého prostředí.

Poslední festivalový den otevře téma domácí fotovoltaické výroby energie. Jak konfigurovat elektrárnu a jaké zisky s její instalací očekávat? Nejen realizaci, ale také efektivitě se budou věnovat vystupující odborníci. Výstavní plocha nabídne návštěvníkům ukázky technologií včetně nabíjení elektromobilu z domácí fotovoltaické elektrárny. Úspory při provozu budov lze uskutečnit také při spotřebě vody. Polední blok sobotního programu proto představí, jak v domácnosti hospodařit s dešťovou vodou, jaké jsou benefity zelené střechy a kde se vyplatí použitou „šedou” vodu recyklovat.

Po celé tři dny mohou návštěvníci programu volně navštěvovat poradenskou zónu, veletržní zónu nebo relaxovat u výtečného občerstvení Flames Grill Wagon. „Pokud budou mít návštěvníci zájem posedět u dobré kávy, rádi je přivítáme v Kavárně pro budoucnost. Kromě kávy mohou využít i poradenství našich bankéřů či hypotečních specialistů k tématům financování stavby, koupi či rekonstrukce domu využívajícího moderní udržitelné technologie,“ doplnil Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny. Podrobný program i seznam poradců je aktualizován na webu www.festival-architektury.cz.

Odkaz do fotogalerie předchozích ročníků Festivalu architektury.

Akce se koná za finanční podpory města Brna a je pro návštěvníky registrované na webu www.festival-architektury.cz přístupná zdarma.

 

Kontakt na pořadatele:

Tereza Sigmundová
vedoucí projektu Festival architektury 2022
M: 725 713 513
E: info@festival-architektury.cz


 

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.