Faust a Markéta tentokrát na brněnském výstavišti

  • 14. prosince 2017
  • 2 minuty čtení
(java) – V sobotu 16. prosince uvede Národní divadlo Brno premiéru opery Faust a Markéta v režii Jiřího Heřmana.

Faust a Markéta je jedno z děl francouzského skladatele Charlese Gounoda z roku 1859. Libreto na motivy legend o doktoru Faustovi sepsali Jules Barbier a Michel Carré. 

Režie se ujal Jiří Heřman, který operu Faust a Markéta nastudoval již v plzeňské opeře. „Brněnská inscenace je jiná, což je dáno i prostorem, ve kterém budeme tuto operu uvádět,“ zdůraznil Jiří Heřman. Operní soubor ji z důvodu rekonstrukce Janáčkova divadla nazkoušel v pavilonu P brněnského výstaviště. „Pavilon P nám skýtá neskutečně velkou plochu. Ústředním scénografickým prvkem této inscenace bude kruh, zasazený do tohoto obřího prostoru,“ přiblížil Jiří Heřman.

Celá inscenace je nesena v duchu současného životního příběhu. „Mefisto pro nás není čert z pekla ani někdo, kdo nás zastrašuje, ale jsme to my samotní. Mefisto je součástí nás. Ať už Markétky, nebo Fausta, jako lidí, kteří se stávají právě oběťmi svých předsudků, své touhy, svých myšlenek, které strhávají k jednání, jež vyústí tragédií,“ vysvětlil Jiří Heřman ústřední myšlenku představení.

V titulní roli Fausta alternují José Manuel a Luciano Mastro, Markétu ztvární Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková nebo Pavla Vykopalová a Mefista pak Ondrej Mráz, David Nykl nebo Jan Šťáva. Hudební nastudování je dílem dirigenta Marka Ivanoviće. Scénu navrhl Pavel Svoboda a kostýmy Lenka Polášková. 

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 17., 18. a 19. prosince v pavilonu P brněnského výstaviště.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít