Přeskočit na obsah

Faust a Markéta tentokrát na brněnském výstavišti

14. prosince 2017 2 minuty čtení
(java) – V sobotu 16. prosince uvede Národní divadlo Brno premiéru opery Faust a Markéta v režii Jiřího Heřmana.

Faust a Markéta je jedno z děl francouzského skladatele Charlese Gounoda z roku 1859. Libreto na motivy legend o doktoru Faustovi sepsali Jules Barbier a Michel Carré. 

Režie se ujal Jiří Heřman, který operu Faust a Markéta nastudoval již v plzeňské opeře. „Brněnská inscenace je jiná, což je dáno i prostorem, ve kterém budeme tuto operu uvádět,“ zdůraznil Jiří Heřman. Operní soubor ji z důvodu rekonstrukce Janáčkova divadla nazkoušel v pavilonu P brněnského výstaviště. „Pavilon P nám skýtá neskutečně velkou plochu. Ústředním scénografickým prvkem této inscenace bude kruh, zasazený do tohoto obřího prostoru,“ přiblížil Jiří Heřman.

Celá inscenace je nesena v duchu současného životního příběhu. „Mefisto pro nás není čert z pekla ani někdo, kdo nás zastrašuje, ale jsme to my samotní. Mefisto je součástí nás. Ať už Markétky, nebo Fausta, jako lidí, kteří se stávají právě oběťmi svých předsudků, své touhy, svých myšlenek, které strhávají k jednání, jež vyústí tragédií,“ vysvětlil Jiří Heřman ústřední myšlenku představení.

V titulní roli Fausta alternují José Manuel a Luciano Mastro, Markétu ztvární Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková nebo Pavla Vykopalová a Mefista pak Ondrej Mráz, David Nykl nebo Jan Šťáva. Hudební nastudování je dílem dirigenta Marka Ivanoviće. Scénu navrhl Pavel Svoboda a kostýmy Lenka Polášková. 

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 17., 18. a 19. prosince v pavilonu P brněnského výstaviště.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.