FabLab se rozvíjí a mění formu, město ho finančně podpoří  - Tiskový servis

FabLab se rozvíjí a mění formu, město ho finančně podpoří 

  • 31. srpna 2022
  • 3 minuty čtení

FabLab vznikl v roce 2017 jako první otevřená digitální dílna v Brně, ale za pět let existence se rozvinul jako lídr v oboru na národní úrovni a pro inspiraci sem jezdí desítky iniciativ ročně. Od 1. září 2022 se kvůli dalšímu rozvoji svých aktivit mění na dceřinou společnost JIC s názvem FabLab Brno, s. r. o. Na podporu své činnosti tato organizace požádala město Brno o dotaci a zároveň s ním chce uzavřít memorandum o spolupráci na projektu FabHouse. 

Zájmové sdružení právnických osob JIC zřídilo FabLab v roce 2017 a od té doby s ním přišlo do kontaktu 170 tisíc lidí, proškolilo se 20 500 lidí a zhruba 1 930 se stalo členy a FabLab využilo nebo využívá dlouhodobě. Vzhledem k úspěšnému rozvoji jeho aktivit bylo na valné hromadě JIC v prosinci 2021 rozhodnuto o změně formy na dceřinou společnost FabLab Brno, s. r. o., k 1. září 2022.

„Předmětem činnosti nově vznikající společnosti bude primárně neformální technické vzdělávání pro cílové skupiny od žáků druhého stupně základních škol přes středoškoláky až po dospělé a vytváření kvalitního intelektuálního, komunitního a technologického zázemí. V intencích Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje 2021–2027 FabLab přispívá primárně k naplnění strategických cílů »Mladí lidé připraveni měnit svět« a »Otevřený atraktivní inovační ekosystém«,“ popsal náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit smlouvu s FabLab Brno o poskytování veřejné služby a podmínkách poskytnutí vyrovnávací platby za plnění závazku této služby. Výše vyrovnávací platby nepřesáhne 2 200 000 korun v prvním fiskálním roce (1. září 2022 – 28. února 2023) a 5 000 000 korun ve druhém fiskálním roce (1. března 2023 – 29. února 2024). „Jednali jsme také s Jihomoravským krajem o úpravě podmínek výpůjčky prostor pro nově zřízenou společnost, aby se předešlo hrazení místně obvyklého nájemného za prostory ve vlastnictví kraje,“ dodal Tomáš Koláčný.

Rada města Brna dnes rovněž projednala a schválila memorandum o spolupráci na projektu FabHouse, které uzavře město Brno, Jihomoravský kraj a FabLab Brno s. r. o. 

„FabHouse je projekt, který má za cíl připravovat studenty a učitele na budoucnost v 21. století v oblasti techniky a vědy, vytvářet kvalitní zázemí pro neformální vzdělávání, poskytovat jednotlivcům a firmám snadný přístup k řemeslným i moderním výrobním technologiím, šířit myšlenky digitálního řemesla, propojovat jednotlivce, organizace a komunity mezi sebou a nabízet exkluzivní tvořivý a živý prostor plný technologií pro komerční i nekomerční aktivity,“ vyzvihl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Podle ředitele JIC Petra Chládka má projekt do budoucna poskytnout prostor pro organizace, které se zabývají neformálním technickým vzděláváním. „Brno má velmi kvalitní zázemí pro rozvoj technologických firem – univerzity, vědecká pracoviště, start-upy. Potřebuje ale posílit podmínky pro neformální technické vzdělávání. A právě to je vize FabHouse – místo, kde budou sídlit vzdělávací organizace, kde lidé najdou kvalitní hobby dílny se špičkovým vybavením, kde se budou tvůrci potkávat mezi sebou a spolupracovat na svých projektech. Díky tomu pak můžeme zejména v mladých lidech rozvíjet jejich tvůrčí potenciál a technické kompetence.“

V memorandu město a kraj pověřují FabLab Brno, aby o projektu jednal na národní úrovni, a deklarují, že mají zájem FabHouse podpořit, podílet se na konkretizaci jeho podoby a rozšiřovat povědomí o projektu na školách a mezi veřejností.

 

 

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz

 

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy