Přeskočit na obsah

Expozice ukazuje, jak se v umění zrcadlí role Brna jako předměstí Vídně

20. listopadu 2019 2 minuty čtení
(mak) – Od poloviny listopadu je návštěvníkům – tradičně zdarma – přístupná první část rekonstruované expozice starého umění v Místodržitelském paláci. Nese případný název Brno – předměstí Vídně a mimo jiné představuje vídeňské malíře Gustava Klimta a Egona Schieleho i architekty Adolfa Loose či Josefa Hoffmanna.

Výstava je zasvěcena umění 19. století a její název evokuje silné umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí.  Prostor však dostává i současná tvorba – návštěvníci do výstavních sálů vstupují zrcadlovým bludištěm od designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse a s uměleckým světem dané epochy se mohou seznámit i prostřednictvím interaktivní hry v podobě animovaných videí. Díky funkční provázanosti volného a užitého umění by měli získat také komplexnější představu o jeho podobě v 19. století: obrazy, sochy a práce na papíře doplňují ukázky dobového nábytku, skla, porcelánu či textilu.

V expozici se tak například setkává obraz Jízda králů od Joži Uprky s nábytkem Dušana Jurkoviče nebo podobizna dámy od mistra vídeňské okružní třídy Hanse Makarta se starožitnostmi z jeho pozůstalosti. Konfrontovány jsou nábytkové soupravy Josepha Danhausera a žánrové malby Ferdinanda Georga Waldmüllera nebo známou pohádkou inspirovaná socha Ladislava Šalouna Čert a Káča s gobelínem Vodník podle Hanuše Schwaigera.

Moravská galerie usiluje o to, aby umění, které vzniklo před dvěma staletími, zprostředkovala především laické veřejnosti co nejsrozumitelněji. „Expozice je orientovaná na diváka, který umění nezná a hledá si k němu cestu, proto jsme k přípravě přistupovali zcela odlišně, než pracujeme s kurátorskými výstavními projekty,“ vysvětlil záměr galerie její ředitel Jan Press.

K odreagování a odpočinku lze využít relaxační zónu a interaktivní ateliér. Více na www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.