Evropským městem kultury se v roce 2028 stanou Broumov nebo České Budějovice. Příprava na kandidaturu otevřela Brnu obzory dalšího rozvoje - Tiskový servis

Evropským městem kultury se v roce 2028 stanou Broumov nebo České Budějovice. Příprava na kandidaturu otevřela Brnu obzory dalšího rozvoje

  • 14. října 2022
  • 5 minut čtení

Brno, Broumov, České Budějovice a Liberec. Z kvarteta jmen českých měst, která se dosud skloňovala ve spojitosti s titulem Evropské hlavní město kultury 2028, zazněla jako postupující do dalšího kola pouze dvě – Broumov a České Budějovice. Výsledky dnes na Ministerstvu kultury vyhlásili zástupci 12členné mezinárodní poroty.

„Brno je samo už svým složením obyvatel evropské a světové, a tak dnešní tiskovou konferencí sice skončila naše cesta za titulem EHMK 2028, ale nic dalšího tím pro nás nekončí. Abychom jen nepřešlapovali na místě, musíme být schopni vidět příležitosti a nebát se výzev. Toto byla jedna z nich a jsem ráda, že jsme se jí nezalekli. Už přípravy kandidatury nás utvrdily v tom, že Brno má na mapě Evropy jako kulturní metropole své místo, že disponuje silným kapitálem v oblasti kulturních a kreativních odvětví a má velký potenciál rozvoje směrem dovnitř. V tomto duchu bychom chtěli s řadou nastolených projektů, procesů nebo spoluprací pokračovat i bez titulu,“ shrnula primátorka města Brna Markéta Vaňková. Postupujícím městům gratuluji a přeji, ať následující týdny a měsíce finálových příprav zvládnou s dobrými nápady i dobrou náladou. Těším se na to, co nás v Broumově nebo v Budějovicích za pár let čeká,“ doplnila primátorka.

Samotná soutěž o titul zahrnovala zpracování a odevzdání tištěné a elektronické přihlášky v české a anglické verzi a následnou obhajobu před mezinárodní porotou složenou z odborníků na oblasti kulturních a kreativních odvětví, rozvoje měst a regionů a ze zástupců Ministerstva kultury a Evropské komise. Přihlášku (tzv. bid book), která obsahovala detailně rozpracovanou vizi, jak Brno titul využije, doplnil brněnský tým setem ilustrovaných herních karet, které využil také při prezentaci a obhajobě vize sdíleného města před porotou. Přihláška / BidBook je k nahlédnutí v plné verzi na https://brno2028.cz/bidbook-cs

„Kandidaturu na titul EHMK jsme využili zejména jako příležitost, jak vydefinovat, co je ve městě třeba zlepšit, a díky tomu Brno jako celek posílit,“ popsal náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný. Bariérou mohou být podle týmu EHMK například velké rozdíly mezi jednotlivými městskými částmi, ale také mezi jednotlivými obcemi celého kraje. Přípravné projekty EHMK tak nastartovaly proces užší spolupráce nejen v rámci regionu, ale i se zahraničím. „Kultura má klíčovou roli jako určitý tmel či lepidlo vzniknuvších vazeb, neboť ji chápeme v celé její šíři jako způsob života. Kultura má i nezpochybnitelnou roli v regeneraci měst či vyloučených lokalit, i proto má smysl nadále myšlenky projektu rozvíjet. Jedním ze silných podprojektů kandidatury bylo např. nové využití areálu brněnského výstaviště, které s ohledem na výročí v roce 2028 bude město řešit v každém případě a z něhož bychom rádi vytvořili živý tepající prostor,“ přiblížil Tomáš Koláčný.

Právě práce s infrastrukturou, komunitami a projekty, které už v Brně jsou, a jejich další rozvoj byly základním myšlenkovým principem, na němž byla brněnská kandidatura postavená. „Rozhodli jsme se v tomto ohledu uplatnit koncept nerůstové politiky. Neplánovali jsme živelně stavět nové budovy, ale naopak koncepčně pracovat s tím, co je ve městě k dispozici a co jsme označili jako příležitost pro zlepšení. Kandidatura si kladla za cíl především pomoci zásadně zlepšit komunikaci a reflektování potřeb běžných lidí. Naučit jednotlivce, že své zájmy mohou uplatňovat v participativních projektech a že město jsou oni. Projekty Brno 2028 přispěly ke změně nastavení myšlení a pomohly šířit principy sdíleného města, které funguje pro všechny,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

„Naši kandidaturu jsme založili na konceptu sdíleného města s mottem Brno s Tebou postaveného na filozofii inkluzivního nerůstu. Věříme, že jsme odvážným průkopníkem tohoto konceptu v dosud nevídaném měřítku. V centru všech programových aktivit je a bude i nadále hluboký zájem o obyvatele města a jejich potřeby, tak jako dosud, kdy jsme projekt vytvářeli tzv. odspodu se všemi, kterých se dotýká. S přesvědčením budeme i nadále rozvíjet aktivity, které mají ve výsledku propojovat a spojovat nás mezi sebou i Brno s Evropou. Kandidatura pro nás byla příležitostí, jak najít sdílenou vizi, a to se v Brně povedlo. Rozhodnutí poroty nás překvapilo, ale vzniklé vazby, kulturní infrastruktura i nově vytvořené zázemí, které projekty zahrnuté v přihlášce rozvíjejí, dnešním dnem ani zdaleka nekončí. Koncepci jsme ve spolupráci se zástupci brněnské i zahraniční scény stavěli s vědomím, že projekty a zvolené metody použití kultury jako nástroje proměny mají být udržitelné i bez titulu, protože Brno už evropským městem kultury opravdu je,“ uzavřela programová ředitelka Brno 2028 Marcela Straková.

Co je Evropské hlavní město kultury

Akce Evropská hlavní města kultury (dále jen EHMK) je soutěž evropských měst, která má zejména za cíl chránit a podporovat rozmanitost kultur v Evropě a dále podporovat přínos kultury k dlouhodobému rozvoji měst na hospodářské, sociální a urbanistické úrovni tak, aby odpovídalo jejich jednotlivým strategiím a prioritám. Původně bylo EHMK voleno na základě historie daného města a bohatství jeho kulturní nabídky. V současné době je udělení titulu spíše podnětem ke kulturnímu rozvoji a strukturálním změnám v daném městě. V ČR získala v minulosti tento titul 2 města: Praha (2000) a Plzeň (2015). V roce 2028 se titul EHMK udělí jednomu městu v ČR, jednomu městu ve Francii a jednomu městu v zemi ESVO/EHP a zemi, která je uchazečem nebo potenciálním uchazečem o členství v EU.

Shrnutí dosavadních příprav

Přípravné aktivity vedoucí ke kandidatuře města Brna na titul EHMK probíhaly od roku 2019, vlastní příprava kandidatury začala v listopadu 2021, kdy byl sestaven projektový tým Brno 2028. Příprava kandidatury se opírá o strategické dokumenty města i kraje, těmi hlavními jsou Strategie kulturních a kreativních odvětví města Brna a Strategie Brno 2050, ale zásadní součástí celé přípravy je dialog s odbornou i širokou veřejností.

 

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Radka Loukotová

Tiskové středisko MMB

tel.: +420 542 172 471

mobil: +420 773 183 511

e-mail: tis@brno.cz

 

Mgr. Marcela Straková

Programová ředitelka Brno 2028

tel: +420 731 600 651

e-mail: strakova@brno2028.cz

www.brno2028

Další články z rubriky