Přeskočit na obsah

Evropská komise projedná poskytnutí veřejné podpory financování pro multifunkční halu

02. září 2020

Město udělalo další krok k zajištění financování nové multifunkční haly, která má vzniknout v areálu brněnského výstaviště. Poskytnutí veřejné podpory společnosti ARENA Brno, která má zajistit vybudování nové haly, je podmíněno jejím schválením Evropskou komisí. Město vypracovalo dokument, který nyní prostřednictvím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže předá Evropské komisi k dalšímu posouzení a ověření požadavků této instituce.

„V Brně chybí moderní multifunkční aréna s kapacitou pro pořádání významných mezinárodních sportovních a kulturních akcí. Máme zde šest multifunkčních prostor různého zaměření, ty ale nemají požadovanou kapacitu. Celkově počítáme, že by hala mohla pojmout 12–14 tisíc osob a ročně by se zde mohlo konat přibližně 120 nejrůznějších akcí, ať už sportovních, kulturních, vzdělávacích, kongresových či jiných,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Aby mohla multifunkční hala vyrůst, musí mít město Brno a případně jiné veřejné instituce schváleno financování akciové společnosti ARENA Brno. Toto poskytnutí finanční podpory schvaluje Evropská komise. „K tomuto účelu jsme vypracovali tzv. notifikační formulář, jehož součástí je finanční analýza, díky které známe předpokládanou potřebnou výši veřejné podpory. Formulář jsme konzultovali s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a na jeho podnět jsme provedli drobné korekce. Rada města dnes odsouhlasila podobu formuláře, který bude nyní přeložen do anglického jazyka a následně prostřednictvím ÚOHS zaslán Evropské komisi k posouzení,“ vysvětlil radní pro oblast investic David Grund.

V této fázi se jedná o tzv. prenotifikační fázi, která slouží k ověření požadavků a postojů Evropské komise. V rámci této fáze může EK sdělit případná doporučení k úpravě notifikačního formuláře z hlediska pravidel veřejné podpory. „Teprve následně po projednání návrhu doporučení komise na úrovní města bude formálně požádáno o schválení veřejné podpory Evropskou komisí,“ přiblížila Vaňková.

Multifunkční hala je strategickým projektem města. „V souvislosti s výstavbou řešíme i celou dopravní infrastrukturu v okolí. Ačkoli se jedná o náročný projekt, považuji ho za pro Brno významný. V celé České republice se nachází pouze šest multifunkčních arén, které jsou schopné hostit prestižní společenské a kulturní akce,“ doplnil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.