Přeskočit na obsah

Evropská komise dostane od města podklady pro odsouhlasení projektu multifunkční haly

20. ledna 2022

Aby mohla vzniknout multifunkční hala u brněnského výstaviště, musí vedení města získat v rámci tzv. notifikačního řízení souhlas Evropské komise s výdaji z veřejných rozpočtů na projekt. V rámci prenotifikačního řízení (úvodní fáze tohoto řízení) bylo nutné doložit mimo jiné analýzu finanční mezery, která definovala objem potřebné výše veřejné podpory na projekt. Proti předchozí verzi ji bylo nutné přepracovat, aby reflektovala současnou tržní situaci, kterou výrazně ovlivnil covid-19. Brněnští radní se včera s aktualizovanou analýzou seznámili a odsouhlasili její odeslání Evropské komisi, aby se přiblížilo vybudování Areny Brno.

„U takto rozsáhlých projektů, které jsou financovány z veřejných zdrojů, je nutné mít souhlas Evropské komise. V rámci tzv. prenotifikačního řízení muselo město dodat nejrůznější dokumentaci a mimo jiné také analýzu finanční mezery. Tu jsme nechali vypracovat již minulý rok, nicméně ekonomický model, který obsahovala, v současnosti neodpovídá aktuální situaci na trhu. Do té totiž výrazně zasáhla pandemie covid-19. Proto jsme požádali společnost Newton Business Development o zpracování aktualizované analýzy finanční mezery, která bude lépe reflektovat současnou situaci,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nová verze analýzy vznikla v lednu letošního roku. „Rada se dnes s tímto dokumentem seznámila a odsouhlasila jeho zaslání Evropské komisi prostřednictvím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Díky tomu budeme moci dále pokračovat v notifikačním řízení, bez kterého by multifunkční hala nemohla vzniknout,“ doplnil radní a předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl.

Rozhodnutí Evropské komise ve věci multifunkční haly Arena Brno očekává vedení města v řádu měsíců. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.