Přeskočit na obsah

Emeritní rektor JAMU Alois Hajda nalezne místo posledního odpočinku na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova

16. března 2022

Brněnští radní dnes vyhověli žádosti příbuzné Aloise Hajdy a v souladu s ustanovením článku 4 Statutu čestného pohřebiště města Brna souhlasili s uložením ostatků emeritního rektora Janáčkovy akademie múzických umění na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna.

Divadelní režisér, vysokoškolský pedagog a emeritní rektor JAMU zemřel 8. května 2021 ve věku nedožitých 93 let. S žádostí o uložení ostatků na čestném pohřebišti se na Odbor kultury Magistrátu města Brna obrátila jeho příbuzná Petra Vodičková.

„Alois Hajda byl výraznou uměleckou osobností spjatou především s Mahenovou činohrou dnešního Národního divadla Brno. Za trvalý přínos ke kulturnímu životu Brna i celé České republiky obdržel Cenu města Brna pro rok 2002 v oblasti dramatického umění. Brno je náležitě hrdé na to, že zde tento významný divadelní režisér žil a pracoval, a těší mě, že jeho odkaz bude připomínat i čestný hrob na Ústředním hřbitově,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Správa hřbitovů města Brna navrhla pro zřízení čestného hrobu Aloise Hajdy hrobové místo číslo 25 ve skupině hrobů H5E. Město se bude také dlouhodobě starat o úpravu tohoto pietního místa a jeho květinovou výzdobu. Vzdáváme tak hold tvůrci, který byl spjatý s Brnem a pro svoji přirozenou autoritu, pracovitost, odbornou erudici a etické postoje byl ctěn a uznáván nejen celou akademickou obcí,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Prof. Alois Hajda (7. 7. 1928 – 8. 5. 2021) se narodil v Poličkách u Nezamyslic. Po studiu režie na Janáčkově akademii múzických umění působil v několika divadlech. Roku 1962 se stal režisérem činohry Státního divadla v Brně, kde se výraznými inscenacemi podílel na vyhraněném profilování této scény v 60. letech. Připomeňme Büchnerova Vojcka, Beckettovo Čekání na Godota, Gardavského hru Já, Jákob, Shakespearova Krále Leara nebo Kiviho Ševce z Nummi.
Na počátku normalizace, v roce 1971, byl Alois Hajda z Mahenovy činohry vypovězen a na deset let nalezl útočiště v tehdejším Divadle pracujících ve Zlíně. Zde – mimo jiné ve spolupráci s dalšími brněnskými umělci postiženými normalizací – vytvořil své další vrcholné inscenace, především brechtovské. Od roku 1981 do roku 1991 opět působil v brněnském Mahenově divadle a inscenoval tu např. Maryšu bratří Mrštíků či Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy. Od počátku 90. let se pak věnoval výhradně pedagogické práci na Janáčkově akademii múzických umění.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.