Přeskočit na obsah

Ekologické dotace podporují trvalou udržitelnost v Brně

08. prosince 2021

Tradiční programy ekologických dotací Zeleň střechám! a Nachytej dešťovku! budou vypsány i příští rok. Radní dnes schválili každoroční aktualizaci těchto programů.

Nové zelené střechy či podzemní nádrže, které dovolí efektivně nakládat se srážkovou vodou. Toto je jen malý výčet ekologických dotací, jež od roku 2019 vypisuje město Brno. Cílem je motivovat obyvatele města k aktivnímu přístupu k trvalé udržitelnosti například při rekonstrukcích nebo také zvelebování nejbližšího okolí. „Zelené střechy jsou významným pomocníkem při snižování teploty domu, ale také okolního prostoru. Tento typ výsadby v létě budovu ochlazuje a naopak v zimním období poskytuje další izolační vrstvu. Ekologické dotace se u Brňanů setkaly s velkým zájmem a příští rok je budeme vypisovat již počtvrté. Zároveň jsou ekodotace vlajkovou lodí iniciativy #PripravBrno, jejímž cílem je do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 %,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Aktualizace dotačních programů pro rok 2022 zareagovala na nová pravidla u výzvy „Nová zelená úsporám“ Státního fondu životního prostředí, aby bylo zajištěno transparentní jednání při vícezdrojovém financování projektu. Všechny informace o ekologických dotacích najdete na webu https://ekodotace.brno.cz/.  

Zeleň střechám!
Od roku 2019 bylo realizováno 176 projektů v celkové hodnotě 23 190 000 korun.

Nachytej dešťovku!
Od roku 2019 bylo realizováno 89 projektů v celkové hodnotě 1 538 000 korun.

Vnitroblok!
Od roku 2018 bylo realizováno 49 projektů v celkové hodnotě 6 575 050 korun.

Nábřežít!
Od roku 2018 bylo realizováno 23 projektů v celkové hodnotě 987 000 korun.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.