Přeskočit na obsah

Ekologické dotace podporují trvalou udržitelnost v Brně

08. prosince 2021
Tradiční programy ekologických dotací Zeleň střechám! a Nachytej dešťovku! budou vypsány i příští rok. Radní dnes schválili každoroční aktualizaci těchto programů.

Nové zelené střechy či podzemní nádrže, které dovolí efektivně nakládat se srážkovou vodou. Toto je jen malý výčet ekologických dotací, jež od roku 2019 vypisuje město Brno. Cílem je motivovat obyvatele města k aktivnímu přístupu k trvalé udržitelnosti například při rekonstrukcích nebo také zvelebování nejbližšího okolí. „Zelené střechy jsou významným pomocníkem při snižování teploty domu, ale také okolního prostoru. Tento typ výsadby v létě budovu ochlazuje a naopak v zimním období poskytuje další izolační vrstvu. Ekologické dotace se u Brňanů setkaly s velkým zájmem a příští rok je budeme vypisovat již počtvrté. Zároveň jsou ekodotace vlajkovou lodí iniciativy #PripravBrno, jejímž cílem je do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 %,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Aktualizace dotačních programů pro rok 2022 zareagovala na nová pravidla u výzvy „Nová zelená úsporám“ Státního fondu životního prostředí, aby bylo zajištěno transparentní jednání při vícezdrojovém financování projektu. Všechny informace o ekologických dotacích najdete na webu https://ekodotace.brno.cz/.  

Zeleň střechám!
Od roku 2019 bylo realizováno 176 projektů v celkové hodnotě 23 190 000 korun.

Nachytej dešťovku!
Od roku 2019 bylo realizováno 89 projektů v celkové hodnotě 1 538 000 korun.

Vnitroblok!
Od roku 2018 bylo realizováno 49 projektů v celkové hodnotě 6 575 050 korun.

Nábřežít!
Od roku 2018 bylo realizováno 23 projektů v celkové hodnotě 987 000 korun.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.