Přeskočit na obsah

EKOFILM není jen o filmech. Nabídne procházku virtuálními světy, zajímavé debaty, venkovní galerii i program pro školáky

02. října 2019

Nejstarší evropský festival zaměřený na životní prostředí EKOFILM otevře brány svým návštěvníkům již za týden. Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole – to vše od 9. do 12. října. Všechny akce festivalu jsou po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

Festival zahájí středeční otevírací debata na půdě Fakulty sociálních studií MU, která bude patřit tématu budoucnosti české přírody: „Chceme nastartovat diskuzi o tom, jaký je reálný stav české přírody a vyhodnotit, co se nám v její ochraně daří a co nedaří. Zaměříme se i na to, zda fungují ekonomické i legislativní nástroje na její ochranu, nebo je nutná změna. Velké téma je také současná úloha národních parků a aktuální podoba i vize české krajiny,“ láká za pořadatele Vladimír Mana, náměstek na Ministerstvu životního prostředí. Mezi panelisty zasednou ministr Richard Brabec, režisér Petr Krejčí, ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch nebo zoolog a analytik Vojtěch Kotecký.

Prostory fakulty budou i v dalších dnech hostit debatující, kteří se zaměří na témata zemědělské krajiny a její ochrany v 21. století, stále významnější psychologický fenomén environmentálního žalu, teologii zvířat nebo to, zda se dá vůbec vyčíslit přínos české krajiny pro naši společnost.

Vedle akademické půdy budou s diváky diskutovat také porotci a festivaloví hosté. Porotkyně Irene Lucius otevře téma nepostradatelnosti biologické rozmanitosti, dokumentarista Jan Svatoš připomene největší kauzy a podvody filmařů a fotografů divoké přírody a dánský investigativní novinář Tom Heinemann bude mluvit s česko-novozélandským filmařem Michaelem Havasem o úzké souvislosti mezi chudobou a devastací přírody. Nebude chybět ani tradiční setkání laureátů Ceny Josefa Vavrouška a čerstvých držitelů cen za environmentální publicistiku Ekopublika v Otevřené zahradě.

„Velmi mě těší, že je to zrovna Brno, které může již popáté přivítat diváky EKOFILMu, jehož jsme tradičně hrdým partnerem. Tematika životního prostředí se v posledních letech dostává do středu zájmu médií a veřejnosti. S probíhajícími změnami klimatu kvituji každou snahu o edukativní činnost a přeji festivalu co nejvíce návštěvníků,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Funkci festivalové scény budou mít některá místa přímo v centru Brna. „Park na Moravském náměstí se promění ve výstavní galerii nebo koncertní sál pro energickou kapelu N.O.H.A., brněnské ulice zase obsadí pouliční muzikanti a umělci. Srdce festivalu areál EKOEXPO bude na náměstí Svobody a nabídne zážitkové programy pro děti, workshopové dílny, večerní setkání s hosty nebo virtuální realitu,“ zve první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Právě virtuální realita je jedním z hlavních lákadel a novinek pro návštěvníky. Ti ji na EKOFILMu naleznou hned v několika podobách. Prostřednictvím nejmodernějších technologií festival přenese diváky na nejkrásnější i neokoukaná místa české přírody, jako jsou louky Krkonoš nebo malebná příroda Šumavy. „V těchto místech festivalový tým natáčel vlastní záběry pro svou virtuální realitu, což je unikátní počin, do kterého jsme se v českém prostředí pustili poprvé. Divákům tak můžeme slíbit například blízké setkání s rysem,“ láká náměstek Mana. Dále se nejen nejmenší budou moci vydat na virtuální prohlídku s brněnskou Zoo, kde budou moci sledovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Virtuální světy si pak může na festivalu i doma vychutnat skutečně každý, a to díky možnosti vyrobit si vlastní VR brýle z kartonu.

Poslední festivalový den bude patřit dětem a jejich rodičům. V sobotu je totiž připraven celodenní rodinný program na náměstí Svobody. „Komu jinému představovat krásy přírody, než právě dětem? Ony budou jednou odpovědní za přírodu kolem sebe stejně, jako jsme to nyní my,“ konstatuje koordinátor dětského dne a vedoucí PR festivalu Radovan Kramář z Nadace Partnerství. Děti se budou moci vydat společně se vzdělávacím ekocentrem Lipka do světa včel samotářek, svět přírodních zákonitostí zblízka poznají ve stánku VIDA!science centra. Horizont dobrodružství, průzkumů a vědy nabídne prezentace National Geographic a taje lesní pedagogiky odkryje stánek Lesů ČR.

Festivalový web: www.ekofilm.cz

Kontakt
Radovan Kramář
, tiskový mluvčí, tiskový servis a informace pro média +420 737 113 823, press@ekofilm.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.