Přeskočit na obsah

Efektivnější dopravu ve městě zajistí nové semafory na dvanácti křižovatkách

29. ledna 2020
Brněnští radní vybrali na základě předchozích výběrových řízení dodavatele na rekonstrukci světelných signalizačních zařízení a budování nového systému signalizace na přechodu Tuřanka a na jedenácti křižovatkách ve městě.

„Připravujeme brněnskou dopravu na její efektivní fungování v budoucnosti. Moderní signalizační zařízení dnes dovedou například dát při průjezdu křižovatkami přednost vozidlům MHD nebo zlepšit podmínky pro zásah složek integrovaného záchranného systému,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Zakázka byla rozdělena na čtyři části. Pro první část zakázky za 24 346 761,55 Kč bez DPH byla vybrána nabídka společnosti AŽD Praha, s. r. o.
Pro druhou část byla zvolena nabídka společnosti ELTODO, a. s., za 20 383 828,83 Kč bez DPH.
Na třetí část za 17 912 996,80 Kč bez DPH byla radními vybrána společnost VESELÝ DOPRAVNÍ SIGNALIZACE, s. r. o., stejnou společnost zvolili radní také na čtvrtou část zakázky za 6 588 678,80 Kč bez DPH.

„Rekonstrukce začnou na jaře a potrvají do prázdnin. V souvislosti s tím se na daných křižovatkách řidiči mohou setkat s několikadenními omezeními a vypnutými semafory, po některé části dne budou s organizací provozu pomáhat policisté,“ doplnil radní David Grund.

Rekonstruováno bude signalizační zařízení na přechodu Tuřanka a těchto křižovatkách:
•    Úvoz–Údolní,
•    Veveří–Nerudova,
•    Veveří–Kotlářská,
•    Úvoz–Žižkova,
•    Bratislavská–Příkop,
•    Drobného–Lužánecká,
•    Koliště–Cejl,
•    Koliště–Bratislavská,
•    Poříčí–Nové Sady,
•    Černovická–Kšírova,
•    Herčíkova–Hradecká.


Jde o třetí etapu projektu „Řízení dopravy a sběr dopravních dat v Brně“. V předchozích etapách došlo k rekonstrukci semaforů například na křižovatkách na Kounicově (Kounicova–Kotlářská, Kounicova–Zahradníkova) nebo Husově (Husova–Údolní) či k vybudování několika úseků nové trasy optického kabelu.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.