Přeskočit na obsah

Echo speciál: Zaléváme o 30 % více než loni, horko prospívá i škůdcům, říká Jozef Kasala

14. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) - Jaké jsou dopady horka a sucha na zeleň v Brně, bylo téma včerejšího Echa speciál na rádiu Kiss. Hostem pořadu byl ředitel městské společnosti Veřejná zeleň města Brna Jozef Kasala.

Veřejná zeleň města Brna (VZMB) se stará asi o 90 hektarů parkových ploch a dalších 17 tisíc stromů mimo parky. Současnými dlouhotrvajícími vedry jsou nejvíce ohroženy právě stromy. „Když uschne strom, už se nespraví. Kdežto letnička se příští rok vysemení, i keře mají mnohem větší omlazovací schopnost. Navíc strom, který zčásti proschne, se stává nebezpečným, to keř ne,“ vysvětlil Kasala.

Četnost zálivek je oproti loňsku asi o 30 % větší. Momentálně se voda odebírá z hydrantů Brněnských vodovodů a kanalizací. Pracuje se ale i na záložním zdroji, a to na hloubkovém vrtu. „Nachází se v Lužánkách a jde až do stometrové hloubky,“ popsal Kasala. Vrt bude v provozu od příštího roku.

Činnost VZMB nespočívá jen v péči o flóru. Při své práci myslí zaměstnanci i na zvířata, která v parcích žijí. „Zvířatům je potřeba pomáhat dlouhodobě, nejen ve vedrech. Snažíme se zachovávat vyšší pařezy, ve kterých jsou dutiny, ponecháváme torza stromů, na stromech zachováváme suché pahýly, aby měla zvířata co jíst, kde se schovat. Dobře je tento přístup vidět třeba v Lužánkách,“ přiblížil Kasala.

Jak působí vedro na škůdce? Kdy se v Lužánkách znovu objeví stromostan? A jaké novinky se připravují v brněnských parcích? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.