Přeskočit na obsah

Echo speciál: Zaléváme o 30 % více než loni, horko prospívá i škůdcům, říká Jozef Kasala

14. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) - Jaké jsou dopady horka a sucha na zeleň v Brně, bylo téma včerejšího Echa speciál na rádiu Kiss. Hostem pořadu byl ředitel městské společnosti Veřejná zeleň města Brna Jozef Kasala.

Veřejná zeleň města Brna (VZMB) se stará asi o 90 hektarů parkových ploch a dalších 17 tisíc stromů mimo parky. Současnými dlouhotrvajícími vedry jsou nejvíce ohroženy právě stromy. „Když uschne strom, už se nespraví. Kdežto letnička se příští rok vysemení, i keře mají mnohem větší omlazovací schopnost. Navíc strom, který zčásti proschne, se stává nebezpečným, to keř ne,“ vysvětlil Kasala.

Četnost zálivek je oproti loňsku asi o 30 % větší. Momentálně se voda odebírá z hydrantů Brněnských vodovodů a kanalizací. Pracuje se ale i na záložním zdroji, a to na hloubkovém vrtu. „Nachází se v Lužánkách a jde až do stometrové hloubky,“ popsal Kasala. Vrt bude v provozu od příštího roku.

Činnost VZMB nespočívá jen v péči o flóru. Při své práci myslí zaměstnanci i na zvířata, která v parcích žijí. „Zvířatům je potřeba pomáhat dlouhodobě, nejen ve vedrech. Snažíme se zachovávat vyšší pařezy, ve kterých jsou dutiny, ponecháváme torza stromů, na stromech zachováváme suché pahýly, aby měla zvířata co jíst, kde se schovat. Dobře je tento přístup vidět třeba v Lužánkách,“ přiblížil Kasala.

Jak působí vedro na škůdce? Kdy se v Lužánkách znovu objeví stromostan? A jaké novinky se připravují v brněnských parcích? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.