Přeskočit na obsah

Dvousté výročí řecké nezávislosti připomene vlajka na Nové radnici

25. března 2021

Právě dnes si svět připomíná 200. výročí od počátku Řecké revoluce, která vedla k nezávislosti tohoto státu na Balkánském poloostrově a jejímu osvobození po 400leté okupaci Tureckem. Město Brno se k tomuto významnému dni připojí vyvěšením řecké vlajky na budově Nové radnice jako projevu solidarity a přátelství s Řeckem.

Řecká revoluce 25. března 1821 představuje událost prvořadého významu nejen pro tento národ, ale také pro všechny Evropany.

I my v Brně máme k této historické události velmi blízko, neboť právě zde žije početná řecká komunita. Ta se často snaží veřejnost seznámit se svými zvyky, a to prostřednictvím kulturních akcí či festivalů. Považuji proto za přirozené připojit se k oslavám tohoto výročí, které je v Řecku velmi významným státním svátkem,“ vysvětlil radní pro kulturu a zároveň předseda Výboru pro národnostní menšiny ZMB Marek Fišer.

Řecko, mnohdy označované jako kolébka starověké civilizace, se tak před 200 lety jako první v Osmanské říši zasadilo o vlastní nezávislý stát. 

Svoboda a nezávislost je základ pro budování a formování nejen státu jako takového, ale i národního cítění. Během řeckých bojů o nezávislost padlo více než 25 tisíc obětí. Vyvěšení vlajky proto vnímám nejen jako uctění památky těchto hrdinů, ale také jako projev evropské solidarity a podporu tamní demokracie,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

K vyvěšení řecké vlajky či nasvícení dominant v jejích barvách se připojí i další města v Evropě, která tímto aktem uctí Řeckou revoluci a podpoří solidaritu a přátelství s Řeckem. 

Fotogalerie (Z. Kolařík, MMB)

Na prvních třech fotografiích je zachycen radní Marek Fišer s předsedkyní Řecké obce Brno Afroditi Alexandridu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.