Přeskočit na obsah

Dvousté výročí řecké nezávislosti připomene vlajka na Nové radnici

25. března 2021

Právě dnes si svět připomíná 200. výročí od počátku Řecké revoluce, která vedla k nezávislosti tohoto státu na Balkánském poloostrově a jejímu osvobození po 400leté okupaci Tureckem. Město Brno se k tomuto významnému dni připojí vyvěšením řecké vlajky na budově Nové radnice jako projevu solidarity a přátelství s Řeckem.

Řecká revoluce 25. března 1821 představuje událost prvořadého významu nejen pro tento národ, ale také pro všechny Evropany.

I my v Brně máme k této historické události velmi blízko, neboť právě zde žije početná řecká komunita. Ta se často snaží veřejnost seznámit se svými zvyky, a to prostřednictvím kulturních akcí či festivalů. Považuji proto za přirozené připojit se k oslavám tohoto výročí, které je v Řecku velmi významným státním svátkem,“ vysvětlil radní pro kulturu a zároveň předseda Výboru pro národnostní menšiny ZMB Marek Fišer.

Řecko, mnohdy označované jako kolébka starověké civilizace, se tak před 200 lety jako první v Osmanské říši zasadilo o vlastní nezávislý stát. 

Svoboda a nezávislost je základ pro budování a formování nejen státu jako takového, ale i národního cítění. Během řeckých bojů o nezávislost padlo více než 25 tisíc obětí. Vyvěšení vlajky proto vnímám nejen jako uctění památky těchto hrdinů, ale také jako projev evropské solidarity a podporu tamní demokracie,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

K vyvěšení řecké vlajky či nasvícení dominant v jejích barvách se připojí i další města v Evropě, která tímto aktem uctí Řeckou revoluci a podpoří solidaritu a přátelství s Řeckem. 

Fotogalerie (Z. Kolařík, MMB)

Na prvních třech fotografiích je zachycen radní Marek Fišer s předsedkyní Řecké obce Brno Afroditi Alexandridu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.