Přeskočit na obsah

Dvousté výročí řecké nezávislosti připomene vlajka na Nové radnici

25. března 2021
Právě dnes si svět připomíná 200. výročí od počátku Řecké revoluce, která vedla k nezávislosti tohoto státu na Balkánském poloostrově a jejímu osvobození po 400leté okupaci Tureckem. Město Brno se k tomuto významnému dni připojí vyvěšením řecké vlajky na budově Nové radnice jako projevu solidarity a přátelství s Řeckem.

Řecká revoluce 25. března 1821 představuje událost prvořadého významu nejen pro tento národ, ale také pro všechny Evropany.

I my v Brně máme k této historické události velmi blízko, neboť právě zde žije početná řecká komunita. Ta se často snaží veřejnost seznámit se svými zvyky, a to prostřednictvím kulturních akcí či festivalů. Považuji proto za přirozené připojit se k oslavám tohoto výročí, které je v Řecku velmi významným státním svátkem,“ vysvětlil radní pro kulturu a zároveň předseda Výboru pro národnostní menšiny ZMB Marek Fišer.

Řecko, mnohdy označované jako kolébka starověké civilizace, se tak před 200 lety jako první v Osmanské říši zasadilo o vlastní nezávislý stát. 

Svoboda a nezávislost je základ pro budování a formování nejen státu jako takového, ale i národního cítění. Během řeckých bojů o nezávislost padlo více než 25 tisíc obětí. Vyvěšení vlajky proto vnímám nejen jako uctění památky těchto hrdinů, ale také jako projev evropské solidarity a podporu tamní demokracie,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

K vyvěšení řecké vlajky či nasvícení dominant v jejích barvách se připojí i další města v Evropě, která tímto aktem uctí Řeckou revoluci a podpoří solidaritu a přátelství s Řeckem. 

Fotogalerie (Z. Kolařík, MMB)

Na prvních třech fotografiích je zachycen radní Marek Fišer s předsedkyní Řecké obce Brno Afroditi Alexandridu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.