Přeskočit na obsah

Dvousetleté muzeum slaví a připravuje novou stálou expozici

06. září 2017 3 minuty čtení
(mak) – V sobotu 9. září dospějí do finále oslavy dvou století existence Moravského zemského muzea, jejichž centrem se stane Zelný trh s různorodým programem pro děti i dospělé.

V Dietrichsteinském paláci bude – zatím mimořádně – otevřena nová stálá expozice o novodobých dějinách Moravy či výstava o dějinách sběratelství. Jubileum připomenou také v Památníku Leoše Janáčka, Paláci šlechtičen a v Anthroposu.

Slavit dvě stě let od svého založení v červenci 1817 začalo Moravské zemské muzeum už před rokem – od září 2016 až do konce letošního roku postupně prezentuje v Sále Karla Valocha v Dietrichsteinském paláci svá jednotlivá oddělení, momentálně Oddělení dějin hudby (do 10. 9.).

Hlavní „narozeninová party“ však vypukne 9. září na Zelném trhu. Interaktivní a zábavnou formou tam tentokrát svoji práci představí dětem i dospělým odborná oddělení muzea společně. „Připraveno je malé archeologické naleziště, keramická dílna, výroba afrických masek, rýžování zlata, hudební opisovačská dílna či výroba tradičních srdcí k jízdě králů a mnoho dalších aktivit,“ uvedla mluvčí muzea Eva Pánková.

Děti si budou moci zasoutěžit s Dětským muzeem, dospělí sběratelé a milovníci historie si mohou zakoupit pamětní příležitostnou známku, kterou k výročí vydala Česká pošta, pamětní minci, náramek nebo tituly z nakladatelství Moravského muzea za příznivé ceny. O hudební doprovod se během odpoledne postarají Big Band Mr. Swing, rocková skupina Tibet a Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky.

Nejnovější dějiny Moravy i pocta sběratelství

Dárek sobě i návštěvníkům nadělilo muzeum v podobě nové stálé expozice nazvané Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století, která bude v předpremiéře a v omezeném režimu zpřístupněna ve třetím patře Dietrichsteinského paláce. Je rozdělena do deseti tematických okruhů, zahrnuje období zhruba od sklonku 19. století po vstup naší země do Evropské unie a snaží se komplexně pojmout politické, kulturní a sociální dějiny Moravy i ve středoevropském kontextu.

Podílelo se na ní 25 historiků nejen z MZM, ale i z Masarykovy univerzity, JAMU a dalších institucí, jejichž cílem je přiblížit návštěvníkům moderní dějiny také moderní formou. „Hojně se zde pracuje s pestrou a různorodou grafikou a dotykovými monitory. Expozici budou tvořit zajímavé scénické stavby a budou se zde promítat filmové dobové záběry. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů od výtvarnice Lucie Lomové, která je také autorkou portrétů čtyřiceti významných moravských osobností 20. století,“ popsala Eva Pánková a dodala, že jistě největším vystavovaným předmětem bude originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák.

Do počátků muzea a muzejnictví přenese návštěvníky i nová výstava v Dietrichsteinském paláci s výmluvným názvem Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě. Prostor k prezentaci dostanou v paláci také dvě největší paměťové instituce Kraje Vysočina – Muzeum Vysočiny Jihlava a Muzeum Vysočiny Třebíč. A pozadu nezůstanou ani další prostory muzea. Památník Leoše Janáčka ožije klavírním vystoupením Patrika Červáka, v Paláci šlechtičen vystoupí Slovácký krúžek a v Pavilonu Anthropos zazní pravěké hudební nástroje. Z centra města – z Rašínovy ulice – bude zájemce do Anthroposu a zpět vozit historický autobus, který zapůjčilo Technické muzeum v Brně. 

 Do všech objektů Moravského zemského muzea je v tento narozeninový den volný vstup.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.