Dvousetleté muzeum slaví a připravuje novou stálou expozici

  • 06. září 2017
  • 3 minuty čtení
(mak) – V sobotu 9. září dospějí do finále oslavy dvou století existence Moravského zemského muzea, jejichž centrem se stane Zelný trh s různorodým programem pro děti i dospělé.

V Dietrichsteinském paláci bude – zatím mimořádně – otevřena nová stálá expozice o novodobých dějinách Moravy či výstava o dějinách sběratelství. Jubileum připomenou také v Památníku Leoše Janáčka, Paláci šlechtičen a v Anthroposu.

Slavit dvě stě let od svého založení v červenci 1817 začalo Moravské zemské muzeum už před rokem – od září 2016 až do konce letošního roku postupně prezentuje v Sále Karla Valocha v Dietrichsteinském paláci svá jednotlivá oddělení, momentálně Oddělení dějin hudby (do 10. 9.).

Hlavní „narozeninová party“ však vypukne 9. září na Zelném trhu. Interaktivní a zábavnou formou tam tentokrát svoji práci představí dětem i dospělým odborná oddělení muzea společně. „Připraveno je malé archeologické naleziště, keramická dílna, výroba afrických masek, rýžování zlata, hudební opisovačská dílna či výroba tradičních srdcí k jízdě králů a mnoho dalších aktivit,“ uvedla mluvčí muzea Eva Pánková.

Děti si budou moci zasoutěžit s Dětským muzeem, dospělí sběratelé a milovníci historie si mohou zakoupit pamětní příležitostnou známku, kterou k výročí vydala Česká pošta, pamětní minci, náramek nebo tituly z nakladatelství Moravského muzea za příznivé ceny. O hudební doprovod se během odpoledne postarají Big Band Mr. Swing, rocková skupina Tibet a Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky.

Nejnovější dějiny Moravy i pocta sběratelství

Dárek sobě i návštěvníkům nadělilo muzeum v podobě nové stálé expozice nazvané Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století, která bude v předpremiéře a v omezeném režimu zpřístupněna ve třetím patře Dietrichsteinského paláce. Je rozdělena do deseti tematických okruhů, zahrnuje období zhruba od sklonku 19. století po vstup naší země do Evropské unie a snaží se komplexně pojmout politické, kulturní a sociální dějiny Moravy i ve středoevropském kontextu.

Podílelo se na ní 25 historiků nejen z MZM, ale i z Masarykovy univerzity, JAMU a dalších institucí, jejichž cílem je přiblížit návštěvníkům moderní dějiny také moderní formou. „Hojně se zde pracuje s pestrou a různorodou grafikou a dotykovými monitory. Expozici budou tvořit zajímavé scénické stavby a budou se zde promítat filmové dobové záběry. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů od výtvarnice Lucie Lomové, která je také autorkou portrétů čtyřiceti významných moravských osobností 20. století,“ popsala Eva Pánková a dodala, že jistě největším vystavovaným předmětem bude originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák.

Do počátků muzea a muzejnictví přenese návštěvníky i nová výstava v Dietrichsteinském paláci s výmluvným názvem Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě. Prostor k prezentaci dostanou v paláci také dvě největší paměťové instituce Kraje Vysočina – Muzeum Vysočiny Jihlava a Muzeum Vysočiny Třebíč. A pozadu nezůstanou ani další prostory muzea. Památník Leoše Janáčka ožije klavírním vystoupením Patrika Červáka, v Paláci šlechtičen vystoupí Slovácký krúžek a v Pavilonu Anthropos zazní pravěké hudební nástroje. Z centra města – z Rašínovy ulice – bude zájemce do Anthroposu a zpět vozit historický autobus, který zapůjčilo Technické muzeum v Brně. 

 Do všech objektů Moravského zemského muzea je v tento narozeninový den volný vstup.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít