Dvoumetrová kraslice z Chorvatska odedneška zdobí náměstí Svobody - Tiskový servis

Dvoumetrová kraslice z Chorvatska odedneška zdobí náměstí Svobody

  • 23. března 2018
  • 1 minuta čtení

(ral) – Dva metry na výšku, metr a půl na šířku. Mimořádně velký dar dnes předala brněnskému primátorovi chorvatská velvyslankyně. Jde o obří kraslici zdobenou tradičním chorvatským stylem. Zachycuje nejen přírodu, ale i brněnské symboly a památky. Na náměstí Svobody bude k vidění až do 1. dubna.

Dvoumetrová kraslice z Chorvatska odedneška zdobí náměstí Svobody
Dvoumetrová kraslice z Chorvatska odedneška zdobí náměstí Svobody

Dnešní zahájení velikonočních slavností na náměstí Svobody obohatila netradiční akce. Chorvatská velvyslankyně Ines Troha a brněnský primátor Petr Vokřál zde slavnostně odhalili dva metry vysokou kraslici. V rámci projektu „kraslice od srdce“ obdarovalo Chorvatsko Brno za probíhající spolupráci i za péči o zachování menšiny Moravských Chorvatů. „Kraslice sem
vnáší chorvatské velikonoční tradice a zároveň připomíná, že jsou si Moravané a Chorvaté v mnohém blízcí. Doufám, že naše kraslice bude Brno zdobit ještě po mnoho let,“ uvedla Ines Troha.

Barvení velikonočních vajíček různými technikami je tradičním chorvatským lidovým zvykem. Zvláště dlouhou historii má v severochorvatském Koprivnicko-križevském kraji, kde se od roku 2008 dokonce těší statusu nemateriálního chorvatského kulturního dědictví.

Kraslice bude na náměstí Svobody vystavena v době konání velikonočních slavností, tedy od 23. 3. do 1. 4. 2018.

Další články z rubriky