Přeskočit na obsah

Dveře do současné literatury otvírá Rezidence Café Kaprál

30. srpna 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Jediný literární salon v širokém okolí najdete v Brně. Jestli jste o Rezidenci Café Kaprál neslyšeli, vydejte se ji navštívit třeba hned v září. Na Údolní 17 se chystá druhá sezona a bude opět plná jedinečných akcí spjatých nejenom s literaturou. Více o programu i vzniku projektu řekla jeho koordinátorka Petra Stránská.

Rezidence Café Kaprál má před druhou sezonou. Vraťme se ještě ale do té premiérové, jaká událost se vám nejvíc zapsala do povědomí?

Určitě to byl úplně první večer, kdy přijela rodina básníka Zeno Kaprála – jeho manželka, syn i dcera Dora Kaprálová, spisovatelka žijící v Berlíně. Celý večer byl velmi emotivní, Zenovi přátelé vzpomínali a vládla opravdu krásná atmosféra. Otevření Rezidence Café Kaprál se velmi povedlo.

Když se zeptám trochu obecněji, co znamená „literární salon“, jaká myšlenka stála na začátku projektu?

Na začátku byl nápad zpřístupnit a otevřít byt po básníku Zeno Kaprálovi. Jeho syn ho přestal využívat a my jsme si říkali, že by bylo skvělé zvát do bytu tak bytostně spjatého s literaturou a uměním současné spisovatele a spisovatelky, aby tam prezentovali svoji tvorbu. Což se naštěstí podařilo díky kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Postup sice nevyšel, ale Rezidence Café Kaprál funguje dál. Program bývá zpravidla dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek se konají autorská čtení. Novinkou z jara, která bude pokračovat zase na podzim, je bytové divadlo. Dále tu pořádáme také přednášky a prohlídky bytu.

Program pro nastávající sezonu začíná v září. Na co byste čtenáře a čtenářky pozvala?

Startujeme 14. září a specialitou bude akce 18. října, kdy se bude konat vzpomínkový večer na Zeno Kaprála v předvečer jeho narozenin. Hosty budou Karel Fuksa a Arnošt Goldflam. Dále bych ráda vypíchla nejen klasické literární večery, ale právě také divadlo. Zajímavostí je, že představení „Co je v bytí, nelze odejmouti“ vzniklo v rámci festivalu Meeting Brno přímo na míru prostoru bytu. Své síly pro tento počin spojily Mikro-teatro a bazmek entertainment.

Nejen byt, ale celý dům na Údolní 17 je plný příběhů a historie. Mohou se lidé dozvědět i něco o nich?

Tradičně míváme v rámci jarního i podzimního setu komentovanou prohlídku bytu. Teď na podzim to bude 17. září od 11 hodin, kdy Michal Doležel bude povídat nejen o bytě, ale také o domě a rodině, která jej vlastnila. Prohlídka bytu se uskuteční v rámci Dnů evropského dědictví.

Jak se tvoří program pro takto specifické prostředí? Máte vizi, kam chcete Rezidenci Café Kaprál posunout?

Máme dramaturgickou radu, v níž najdete zástupce významných brněnských nakladatelství, konkrétně Host, Druhé město, Větrné mlýny, časopisu Host a Moravské zemské knihovny. Nově od podzimu bude v radě také Dora Kaprálová. Rada vytváří program a obsazuje dané termíny.

Jste otevření i nápadům zvenčí?

Určitě jsme rádi za všechny nápady a návrhy. Například i bytové divadlo je hostující a propůjčujeme jim prostory. Dále v říjnu budeme mít Večer vězeňské literatury. Oslovil nás spolek Za branou, který se věnuje autorům ve výkonu trestu. Na tom večeru budou prezentovat současnou tvorbu. Program Rezidence Café Kaprál je jednoduše různorodý a oceníme všechny podněty.

Nevšední kulturní počin vznikl v rámci kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Východiskem bylo využít a otevřít zachovalý byt brněnského básníka Zeno Kaprála (1941–2020) na Údolní 17. Provozovatelem Rezidence Café Kaprál je TIC Brno. Vznikl zde prostor spojující literární historii a současnost, který přináší do města další možnost, jak si osahat literaturu v opravdu autentických kulisách. Jedinečné místo se stalo dějištěm literárních setkání, čtení, besed, křtů knih, přednášek nebo divadelních představení. Více se o chystaném programu dozvíte na webu cafekapral.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.