Jediný literární salon v širokém okolí najdete v Brně. Jestli jste o Rezidenci Café Kaprál neslyšeli, vydejte se ji navštívit třeba hned v září. Na Údolní 17 se chystá druhá sezona a bude opět plná jedinečných akcí spjatých nejenom s literaturou. Více o programu i vzniku projektu řekla jeho koordinátorka Petra Stránská.
Rezidence Café Kaprál má před druhou sezonou. Vraťme se ještě ale do té premiérové, jaká událost se vám nejvíc zapsala do povědomí?
Určitě to byl úplně první večer, kdy přijela rodina básníka Zeno Kaprála – jeho manželka, syn i dcera Dora Kaprálová, spisovatelka žijící v Berlíně. Celý večer byl velmi emotivní, Zenovi přátelé vzpomínali a vládla opravdu krásná atmosféra. Otevření Rezidence Café Kaprál se velmi povedlo.
Když se zeptám trochu obecněji, co znamená „literární salon“, jaká myšlenka stála na začátku projektu?
Na začátku byl nápad zpřístupnit a otevřít byt po básníku Zeno Kaprálovi. Jeho syn ho přestal využívat a my jsme si říkali, že by bylo skvělé zvát do bytu tak bytostně spjatého s literaturou a uměním současné spisovatele a spisovatelky, aby tam prezentovali svoji tvorbu. Což se naštěstí podařilo díky kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Postup sice nevyšel, ale Rezidence Café Kaprál funguje dál. Program bývá zpravidla dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek se konají autorská čtení. Novinkou z jara, která bude pokračovat zase na podzim, je bytové divadlo. Dále tu pořádáme také přednášky a prohlídky bytu.
Program pro nastávající sezonu začíná v září. Na co byste čtenáře a čtenářky pozvala?
Startujeme 14. září a specialitou bude akce 18. října, kdy se bude konat vzpomínkový večer na Zeno Kaprála v předvečer jeho narozenin. Hosty budou Karel Fuksa a Arnošt Goldflam. Dále bych ráda vypíchla nejen klasické literární večery, ale právě také divadlo. Zajímavostí je, že představení „Co je v bytí, nelze odejmouti“ vzniklo v rámci festivalu Meeting Brno přímo na míru prostoru bytu. Své síly pro tento počin spojily Mikro-teatro a bazmek entertainment.
Nejen byt, ale celý dům na Údolní 17 je plný příběhů a historie. Mohou se lidé dozvědět i něco o nich?
Tradičně míváme v rámci jarního i podzimního setu komentovanou prohlídku bytu. Teď na podzim to bude 17. září od 11 hodin, kdy Michal Doležel bude povídat nejen o bytě, ale také o domě a rodině, která jej vlastnila. Prohlídka bytu se uskuteční v rámci Dnů evropského dědictví.
Jak se tvoří program pro takto specifické prostředí? Máte vizi, kam chcete Rezidenci Café Kaprál posunout?
Máme dramaturgickou radu, v níž najdete zástupce významných brněnských nakladatelství, konkrétně Host, Druhé město, Větrné mlýny, časopisu Host a Moravské zemské knihovny. Nově od podzimu bude v radě také Dora Kaprálová. Rada vytváří program a obsazuje dané termíny.
Jste otevření i nápadům zvenčí?
Určitě jsme rádi za všechny nápady a návrhy. Například i bytové divadlo je hostující a propůjčujeme jim prostory. Dále v říjnu budeme mít Večer vězeňské literatury. Oslovil nás spolek Za branou, který se věnuje autorům ve výkonu trestu. Na tom večeru budou prezentovat současnou tvorbu. Program Rezidence Café Kaprál je jednoduše různorodý a oceníme všechny podněty.
Nevšední kulturní počin vznikl v rámci kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Východiskem bylo využít a otevřít zachovalý byt brněnského básníka Zeno Kaprála (1941–2020) na Údolní 17. Provozovatelem Rezidence Café Kaprál je TIC Brno. Vznikl zde prostor spojující literární historii a současnost, který přináší do města další možnost, jak si osahat literaturu v opravdu autentických kulisách. Jedinečné místo se stalo dějištěm literárních setkání, čtení, besed, křtů knih, přednášek nebo divadelních představení. Více se o chystaném programu dozvíte na webu cafekapral.cz.