Přeskočit na obsah

Dvě tramvaje a šest trolejbusů zamíří jako dar z Brna do partnerského Charkova

02. května 2022
Město Brno spolu s dopravním podnikem dodá na Ukrajinu dvě tramvaje a šest trolejbusů. Část z nich dnes symbolicky na Komenského náměstí převzal zástupce charkovské samosprávy Alexey Yurievich Palant. Příprava na transport do Charkova zabere jen několik dní.

„Válkou těžce poškozený Charkov, který je naším partnerským městem, potřebuje nutně obnovit infrastrukturu a veřejné služby. Jednou z forem účinné a rychle realizovatelné pomoci je darování tramvají a trolejbusů. Oslovila jsem tedy Dopravní podnik města Brna, jestli může poskytnout vozidla, která se chystá v rámci obnovy vozového parku vyřadit. Výsledkem je, že máme okamžitě k dispozici dvě tramvaje typu T3 a šest trolejbusů typu 14Tr. Současně se podařilo dohodnout se společností Gepard Express, jež pro nás vozila na Ukrajinu materiální pomoc, že je schopna přibližně v horizontu týdne zajistit dopravu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Jde o vozidla, která jsou u nás stále v provozu, ale jsme schopni je bez vlivu na kvalitu služeb postrádat. Prochází pravidelným servisem, takže i když pochází z 80. a 90. let minulého století, díky svému dobrému stavu mohou ještě dlouhá léta sloužit,“ doplnil informace generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

„Opět pojedeme do města Mostyska, které leží 12 kilometrů od polských hranic a asi 60 kilometrů od Lvova. Zde proběhne překládka na širokorozchodné vagóny. Tramvaje je nutné odvézt do dílen, kde proběhne změna jejich rozchodu, aby mohly být v Charkově použity, trolejbusy mohou teoreticky vyjet hned. Do města se pak vozidla převezou, jakmile nebude hrozit jejich zničení, protože se zde stále bojuje. Ještě se také bude jednat, jestli mezitím budou dočasně použita na jiném místě,“ sdělil šéf společnosti Gepard Express Albert Fikáček.

Darování vozidel musí ještě schválit orgány Dopravního podniku města Brna.

Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.