Dům umění se otevřel průkopnicím feministické tvorby 70. let - Tiskový servis
Ženy, které si v patriarchálním světě vzaly zpět, co jim patří, tedy vlastní tělo a duši, podívaly se na sebe vlastníma očima a vytvořily svůj vlastní umělecký obraz – i tak by bylo možné charakterizovat novou generaci umělkyň, které v Evropě, Severní a Jižní Americe i v Asii vstoupily na výtvarnou scénu počátkem sedmdesátých let.
„Naše výstava chce přepsat dějiny umění tak, aby v nich feministická avantgarda 70. let získala důstojné a významné místo, které jí náleží,“ uvedla kurátorka rakouské sbírky Gabriele Schor.
Na výstavě se představuje šedesát dva umělkyň, včetně slavných jmen, jako jsou Cindy Sherman, VALIE EXPORT, ORLAN či Ana Mendieta. Na pozadí revolučního kvasu roku 1968, v souladu s emancipačním hnutím a pod heslem „Osobní je politické“ začaly umělecky zkoumat roli ženy ve společenské, kulturní a intimní sféře. K novému zobrazení využívaly i nová média, tedy performance, happeningy, body art, video, instalaci, fotografii nebo film. Umělkyně také často pracovaly s vlastním tělem jako „projekčním plátnem“ pro nejrůznější stereotypy a klišé.
„Poměrně kontroverzní téma genderově orientovaného myšlení se u nás etablovalo až v polovině 90. let, přesto je v kontextu českého výtvarného umění 70. let feminismus latentně přítomen a výstava se může stát cenným impulsem pro zkoumání této oblasti,“ zdůraznila význam projektu Terezie Petišková, ředitelka Domu umění.
V expozici rozčleněné do pěti tematických okruhů – redukování ženy na matku, manželku a hospodyni; hraní rolí jako parodie a přetvářka; vizualizace pocitu uvěznění a osvobození se; ženská sexualita versus objektivizace; diktát krásy – návštěvníci uvidí více než dvě stě uměleckých děl, která dodnes neztratila nic ze své provokativnosti a radikálnosti, ale současně jsou poetická a často pojatá s humorem, nadhledem a sebeironií.
Souběžně s výstavou Feministická avantgarda 70. let, která bude pokračovat do Barcelony, New Yorku a Berlína, se v Galerii Jaroslava Krále uskuteční komorní výstava dosud neznámých seriálních malířských kompozic brněnského grafického designéra a avantgardního fotografa Huga Táborského.
Více informací o obou výstavách lze najít na www.dum-umeni.cz.
Mohlo by vás dále zajímat
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň
Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře
Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let
Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem.
Nejnovější články
.jpg/7c68c357-22f9-c703-410b-23c39df3dcf2&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete
Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová
Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?
AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.