Dům pánů z Kunštátu: nová výstava a dveře dokořán - Tiskový servis

Dům pánů z Kunštátu: nová výstava a dveře dokořán

  • 07. února 2018
  • 4 minuty čtení

(mak) – Od středy 7. února je v 1. patře Domu pánů z Kunštátu přístupná výstava Něco něčím / Daliborem Chatrným, která nabízí netradiční pohled na dílo a osobnost tohoto významného brněnského výtvarníka a pedagoga. Návštěvníci budou mít příležitost si novou výstavu, už probíhající výstavu Marie Štindlové i další prostory Domu pánů z Kunštátu prohlédnout zdarma ve čtvrtek 8. února při Dnu otevřených dveří, který připomene, že uplynulo 60 let od chvíle, kdy Dům umění zahájil výstavní provoz v tomto renesančním paláci.

Barbora Klímová a Filip Cenek, kurátoři výstavy Něco něčím / Daliborem Chatrným, si vytkli za cíl postihnout, jak avantgardní umělec a konceptualista Dalibor Chatrný (1925–2012) inspiroval vlastní tvorbou, názory a postoji své okolí, kolegy výtvarníky, ale i hudebníky, literáty či vědce, s nimiž se stýkal, a také mladou generaci, například své žáky na Střední škole uměleckých řemesel v Brně. Pro ty měl mimo jiné připraveno zadání Něco něčím, které se stalo motivem výstavy. „Na Daliboru Chatrném nás hlavně zaujalo, jak jeho práce podněcuje a inspiruje k tvořivému přemýšlení a konání. Jeho dílo totiž stále koresponduje i se současnými výtvarnými tendencemi,“ uvedla Barbora Klímová.

Úkol provést Něco něčím / Daliborem Chatrným „plní“ na výstavě osobnosti, které se svou tvorbou nějakým způsobem „dotkly“ Dalibora Chatrného, jeho principů, myšlenek a podobně. K nim patří například konceptualisté Jiří Valoch či Desider Tóth (Monogamista T.D), malíř a spisovatel Ladislav Novák, hudební vědec Jiří Zahrádka nebo fotografka Marie Kratochvílová.

Výstavu dotváří autorské svazky, které Chatrný v sedmdesátých letech předával osobně nebo korespondenčně přátelům a známým. „V té době vystavoval jen sporadicky, a svou aktuální tvorbu tak mohl prezentovat prostřednictvím těchto samizdatových publikací,“ vysvětlila kurátorka.

V návaznosti na tyto tiskoviny vznikla už v roce 2016 stejnou technologií a ve stejné grafické úpravě edice (dvě stě kusů) distribuovaná poštou. Vyzývala adresáty provést Něco něčím / Daliborem Chatrným na volných vložených listech. Příspěvky do tohoto korespondenčního projektu návštěvníci v expozici, kterou je možné navštívit do 8. dubna, uvidí také.

Útočiště umělců
Dům umění získal zrekonstruovaný renesanční palác s gotickými základy – tehdy nazývaný Dům pánů z Poděbrad, dnes Dům pánů z Kunštátu – k výstavním účelům v roce 1958. Od té doby se zde konala řada důležitých výstav, dům prošel další rekonstrukcí a přibyla zde Galerie G99, která se věnuje progresivní mladé tvorbě.

Na konci roku 2016 byl po rekonstrukci podkroví v paláci otevřen mezinárodní rezidenční program Brno Artists in Residenc. Díky tomuto programu zde nacházejí útočiště, tedy prostor k práci a vzájemné komunikaci, mladí umělci a kurátoři z České republiky i celé střední Evropy.

Za první rok své existence přivítal tento jedinečný městský mezinárodní projekt celkem osm umělců, kteří výsledky své práce prezentovali v Galerii G99. Do 18. února je tady k vidění výstava nazvaná Prsten na parkovišti. Svůj půlroční rezidenční pobyt touto výstavou završila mladá začínající umělkyně Marie Štindlová. Dalším účastníkem rezidenčního programu je nyní maďarská umělecká dvojice Lörinc Borsos.

Za architekturou s aktualizovaným manuálem
Kromě programu Brno Artists in Residence sídlí v objektu i tým zaměřený na realizaci Brněnského architektonického manuálu, jehož internetová databáze provází zájemce architekturou z let 1919–1945. Od 8. února bude v Domě umění města Brna a v Domě pánů z Kunštátu v prodeji druhé, aktualizované vydání knižní podoby této příručky, která usnadní cestu za brněnskou meziválečnou architekturou. V současnosti se připravuje další část manuálu věnovaná brněnské architektuře po roce 1945.

Pod střechou Domu pánů z Kunštátu působí také nakladatelství Větrné mlýny a kavárna Trojka. I redakce nakladatelství otevře 8. února své dveře a od 8 do 20 hodin bude prodávat knížky, promítat literární film, nabízet k ochutnání písmenkovou polévku, básnickou slivovici i nakladatelskou huspeninu. 
Více informací lze získat na adrese www.dum-umeni.cz.

Program Dne otevřených dveří / 8. 2. 2018
10.00–20.00 volný vstup na výstavy
17.00–20.00 soutěž o tři výtisky druhého aktualizovaného vydání Brněnského architektonického manuálu, který dnem 8. 2. vstupuje do prodeje
17.00–19.00 výtvarná dílna pro děti – originální omalovánky BAM
17.00 výklad o historii Domu pánů z Kunštátu (Jana Vránová)
17.30 komentovaná prohlídka výstavy Prsten na parkovišti v Galerii G99 (Marta Fišerová Cwiklinski)
18.00 prohlídka rezidenčních prostor (Marta Fišerová Cwiklinski) + prezentace umělců na rezidenci: Marie Štindlová (CZ) a umělecká dvojice Lörinc Borsos (H)
18.30 komentovaná prohlídka výstavy Něco něčím / Daliborem Chatrným v prvním patře (Terezie Petišková)
19.00 prohlídka rezidenčních prostor s výkladem v angličtině (Marta Fišerová Cwiklinski)
9.30 hudební program na ochozu – Mike Nylons (https://soundcloud.com/mikenylons)
Od 20.00 večerní hudební program v kavárně Trojka









Další články z rubriky

Nejnovější články