Přeskočit na obsah

Dům pánů z Kunštátu: nová výstava a dveře dokořán

07. února 2018 4 minuty čtení
(mak) – Od středy 7. února je v 1. patře Domu pánů z Kunštátu přístupná výstava Něco něčím / Daliborem Chatrným, která nabízí netradiční pohled na dílo a osobnost tohoto významného brněnského výtvarníka a pedagoga. Návštěvníci budou mít příležitost si novou výstavu, už probíhající výstavu Marie Štindlové i další prostory Domu pánů z Kunštátu prohlédnout zdarma ve čtvrtek 8. února při Dnu otevřených dveří, který připomene, že uplynulo 60 let od chvíle, kdy Dům umění zahájil výstavní provoz v tomto renesančním paláci.

Barbora Klímová a Filip Cenek, kurátoři výstavy Něco něčím / Daliborem Chatrným, si vytkli za cíl postihnout, jak avantgardní umělec a konceptualista Dalibor Chatrný (1925–2012) inspiroval vlastní tvorbou, názory a postoji své okolí, kolegy výtvarníky, ale i hudebníky, literáty či vědce, s nimiž se stýkal, a také mladou generaci, například své žáky na Střední škole uměleckých řemesel v Brně. Pro ty měl mimo jiné připraveno zadání Něco něčím, které se stalo motivem výstavy. „Na Daliboru Chatrném nás hlavně zaujalo, jak jeho práce podněcuje a inspiruje k tvořivému přemýšlení a konání. Jeho dílo totiž stále koresponduje i se současnými výtvarnými tendencemi,“ uvedla Barbora Klímová.

Úkol provést Něco něčím / Daliborem Chatrným „plní“ na výstavě osobnosti, které se svou tvorbou nějakým způsobem „dotkly“ Dalibora Chatrného, jeho principů, myšlenek a podobně. K nim patří například konceptualisté Jiří Valoch či Desider Tóth (Monogamista T.D), malíř a spisovatel Ladislav Novák, hudební vědec Jiří Zahrádka nebo fotografka Marie Kratochvílová.

Výstavu dotváří autorské svazky, které Chatrný v sedmdesátých letech předával osobně nebo korespondenčně přátelům a známým. „V té době vystavoval jen sporadicky, a svou aktuální tvorbu tak mohl prezentovat prostřednictvím těchto samizdatových publikací,“ vysvětlila kurátorka.

V návaznosti na tyto tiskoviny vznikla už v roce 2016 stejnou technologií a ve stejné grafické úpravě edice (dvě stě kusů) distribuovaná poštou. Vyzývala adresáty provést Něco něčím / Daliborem Chatrným na volných vložených listech. Příspěvky do tohoto korespondenčního projektu návštěvníci v expozici, kterou je možné navštívit do 8. dubna, uvidí také.

Útočiště umělců
Dům umění získal zrekonstruovaný renesanční palác s gotickými základy – tehdy nazývaný Dům pánů z Poděbrad, dnes Dům pánů z Kunštátu – k výstavním účelům v roce 1958. Od té doby se zde konala řada důležitých výstav, dům prošel další rekonstrukcí a přibyla zde Galerie G99, která se věnuje progresivní mladé tvorbě.

Na konci roku 2016 byl po rekonstrukci podkroví v paláci otevřen mezinárodní rezidenční program Brno Artists in Residenc. Díky tomuto programu zde nacházejí útočiště, tedy prostor k práci a vzájemné komunikaci, mladí umělci a kurátoři z České republiky i celé střední Evropy.

Za první rok své existence přivítal tento jedinečný městský mezinárodní projekt celkem osm umělců, kteří výsledky své práce prezentovali v Galerii G99. Do 18. února je tady k vidění výstava nazvaná Prsten na parkovišti. Svůj půlroční rezidenční pobyt touto výstavou završila mladá začínající umělkyně Marie Štindlová. Dalším účastníkem rezidenčního programu je nyní maďarská umělecká dvojice Lörinc Borsos.

Za architekturou s aktualizovaným manuálem
Kromě programu Brno Artists in Residence sídlí v objektu i tým zaměřený na realizaci Brněnského architektonického manuálu, jehož internetová databáze provází zájemce architekturou z let 1919–1945. Od 8. února bude v Domě umění města Brna a v Domě pánů z Kunštátu v prodeji druhé, aktualizované vydání knižní podoby této příručky, která usnadní cestu za brněnskou meziválečnou architekturou. V současnosti se připravuje další část manuálu věnovaná brněnské architektuře po roce 1945.

Pod střechou Domu pánů z Kunštátu působí také nakladatelství Větrné mlýny a kavárna Trojka. I redakce nakladatelství otevře 8. února své dveře a od 8 do 20 hodin bude prodávat knížky, promítat literární film, nabízet k ochutnání písmenkovou polévku, básnickou slivovici i nakladatelskou huspeninu. 
Více informací lze získat na adrese www.dum-umeni.cz.

Program Dne otevřených dveří / 8. 2. 2018
10.00–20.00 volný vstup na výstavy
17.00–20.00 soutěž o tři výtisky druhého aktualizovaného vydání Brněnského architektonického manuálu, který dnem 8. 2. vstupuje do prodeje
17.00–19.00 výtvarná dílna pro děti – originální omalovánky BAM
17.00 výklad o historii Domu pánů z Kunštátu (Jana Vránová)
17.30 komentovaná prohlídka výstavy Prsten na parkovišti v Galerii G99 (Marta Fišerová Cwiklinski)
18.00 prohlídka rezidenčních prostor (Marta Fišerová Cwiklinski) + prezentace umělců na rezidenci: Marie Štindlová (CZ) a umělecká dvojice Lörinc Borsos (H)
18.30 komentovaná prohlídka výstavy Něco něčím / Daliborem Chatrným v prvním patře (Terezie Petišková)
19.00 prohlídka rezidenčních prostor s výkladem v angličtině (Marta Fišerová Cwiklinski)
9.30 hudební program na ochozu – Mike Nylons (https://soundcloud.com/mikenylons)
Od 20.00 večerní hudební program v kavárně Trojka

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.