Dům na Lomené by po revitalizaci měl sloužit sociálnímu bydlení. Útočiště zde najdou také studeni a učitelé - Tiskový servis

Dům na Lomené by po revitalizaci měl sloužit sociálnímu bydlení. Útočiště zde najdou také studeni a učitelé

  • 27. května 2020
  • 2 minuty čtení

Brněnští radní kývli na zpracování investičního záměru na rekonstrukci budovy na ulici Lomená 48. Ta původně sloužila jako ubytovna. Nově by zde mělo vzniknout sociální bydlení a sdílené ubytování, které využijí handicapovaní, senioři, mladí dospělí i matky s dětmi.

Osmipodlažní dům se suterénem má na každém nadzemním podlaží 5 bytových jednotek. Bytový odbor Magistrátu města Brna si loni na podzim nechal zhotovit projektovou studii pro účely revitalizace budovy. „Původně plánoval z ubytovny vytvořit budovu pro trvalé bydlení. Odbor sociální péče měl možnost nadefinovat využití objektu. Vzhledem k Územnímu plánu města, který vymezuje tuto plochu pro školství, bude využití projektu polyfunkční. Kromě možných cílových skupin ve ztížené sociální situaci bude sloužit také učitelům a studentům,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.  

Objekt by mohl být podle návrhu využitý pro celou řadu cílových skupin. „Může tu vzniknout jedno až dvě podlaží sdíleného bydlení pro seniory, podlaží pro sdílené bydlení osob s pohybovým postižením a další jedno až dvě podlaží pro sdílené bydlení osob s pohybovým, popřípadě smyslovým postižením a mladé dospělé. Část kapacit bude sloužit pro sdílené ubytování studentů či učitelů s handicapem. Útočiště ve sdíleném bydlení by mohlo najít také až osm mladých dospělých, kteří opustili institucionální péči. Až šest bytů by pak mohly využívat rodiny či matky s dětmi, které se osvědčily v systému prostupného bydlení, v tréninkovém bydlení nebo v ubytovně pro přechodný pobyt matek s dětmi,“ přiblížil náměstek primátorky Robert Kerndl. Až osm lidí by zde mohlo využívat služeb chráněného bydlení.

Aby mohl dům sloužit popsaným účelům, musí být vybudován mimo jiné bezbariérový vstup, výtah, bezbariérová úprava 16–20 bytů apod. Projektová studie odhaduje celkové náklady na revitalizaci domu se změnou užívání na 83 milionů korun bez DPH.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz
Další články z rubriky