Přeskočit na obsah

Duben bude ve znamení prevence. Kampaň města se zaměří na civilizační choroby

30. března 2022

Brněnské dny prevence je nová celoměstská kampaň pro širokou veřejnost, která se zaměřuje na civilizační choroby včetně cerebrovaskulárních, kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Kampaň začne v pátek 1. dubna 2022 na náměstí Svobody, program potrvá do konce tohoto měsíce.

„Díky prevenci můžeme předejít budoucím zdravotním komplikacím. Pomocí kampaně Brněnské dny prevence chceme poukázat na to, jak je důležité pečovat o své vlastní fyzické a duševní zdraví. V letošním ročníku se zaměříme především na civilizační choroby, a to například na onkologická a kardiovaskulární onemocnění. V průběhu dubna jsme ve spolupráci s našimi partnery připravili sérii přednášek, workshopů a aktivit, na kterých bude prezentováno určité téma, samozřejmě s důrazem na prevenci. Za zmínku stojí prohlídka Gastroenterologického oddělení Masarykova onkologického ústavu, která proběhne v pondělí 4. dubna od 16 hodin. V úterý 26. dubna se uskuteční přednáška o prevenci a včasné diagnostice nejčastějších onkologických onemocnění. Věřím, že si každý v programu najde to, co ho zajímá,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Kampaň připravil magistrátní Odbor zdraví ve spolupráci s odbornými institucemi, jako jsou Masarykův onkologický ústav, Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, Ústav psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a další. 

Slavnostní zahájení kampaně se uskuteční v pátek 1. dubna v čase od 15 do 18 hodin na náměstí Svobody. Na místě budou stánky spolupracujících institucí, ve kterých budou odborníci poskytovat informace o prevenci a včasné diagnostice civilizačních onemocnění. Zároveň předají návštěvníkům přehled svých aktivit, a to i v rámci kampaně. Zájemci si zde budou moci změřit krevní tlak, proběhne zde nácvik první pomoci, záchranáři uspořádají prohlídku sanitního vozu. V programu je i hudební vystoupení Pavla Helana a zábavný program pro malé i velké (např. nafukovací skákací hrad, vystoupení kouzelníka, lezecká stěna). 

Z dalších významných akcí lze zmínit:
• Interaktivní workshop o mozkové mrtvici a srdečním infarktu s nácvikem první pomoci ve středu 6. dubna od 10:00 (Malinovské nám. 3, míst. č. 111)
• Den zdraví na Fakultě sportovních studií MU v neděli 10. dubna
• Workshop o základní neodkladné resuscitaci a první pomoci ve čtvrtek 14. dubna od 14:00 (NCO NZO na Vinařské 6, Brno)
• Přednáška o transplantaci ledvin a jater jako poslední možnost léčby jejich selhání a možnosti prevence ve středu 20. dubna od 16:00 (Malinovské nám. 3, míst. č. 111)
• Seminář o základních pilířích duševního zdraví ve čtvrtek 21. dubna od 18:00 (ÚPP LF MU na Kamenici 126/3, míst. 509)
V rámci kampaně jsou akce pro účastníky zdarma. Na některé je potřeba si předem rezervovat místo. Podrobný program kampaně najdete na  webu zdravi.brno.cz. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.