Přeskočit na obsah

Duben bude ve znamení prevence. Kampaň města se zaměří na civilizační choroby

30. března 2022
Brněnské dny prevence je nová celoměstská kampaň pro širokou veřejnost, která se zaměřuje na civilizační choroby včetně cerebrovaskulárních, kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Kampaň začne v pátek 1. dubna 2022 na náměstí Svobody, program potrvá do konce tohoto měsíce.

„Díky prevenci můžeme předejít budoucím zdravotním komplikacím. Pomocí kampaně Brněnské dny prevence chceme poukázat na to, jak je důležité pečovat o své vlastní fyzické a duševní zdraví. V letošním ročníku se zaměříme především na civilizační choroby, a to například na onkologická a kardiovaskulární onemocnění. V průběhu dubna jsme ve spolupráci s našimi partnery připravili sérii přednášek, workshopů a aktivit, na kterých bude prezentováno určité téma, samozřejmě s důrazem na prevenci. Za zmínku stojí prohlídka Gastroenterologického oddělení Masarykova onkologického ústavu, která proběhne v pondělí 4. dubna od 16 hodin. V úterý 26. dubna se uskuteční přednáška o prevenci a včasné diagnostice nejčastějších onkologických onemocnění. Věřím, že si každý v programu najde to, co ho zajímá,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Kampaň připravil magistrátní Odbor zdraví ve spolupráci s odbornými institucemi, jako jsou Masarykův onkologický ústav, Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, Ústav psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a další. 

Slavnostní zahájení kampaně se uskuteční v pátek 1. dubna v čase od 15 do 18 hodin na náměstí Svobody. Na místě budou stánky spolupracujících institucí, ve kterých budou odborníci poskytovat informace o prevenci a včasné diagnostice civilizačních onemocnění. Zároveň předají návštěvníkům přehled svých aktivit, a to i v rámci kampaně. Zájemci si zde budou moci změřit krevní tlak, proběhne zde nácvik první pomoci, záchranáři uspořádají prohlídku sanitního vozu. V programu je i hudební vystoupení Pavla Helana a zábavný program pro malé i velké (např. nafukovací skákací hrad, vystoupení kouzelníka, lezecká stěna). 

Z dalších významných akcí lze zmínit:
• Interaktivní workshop o mozkové mrtvici a srdečním infarktu s nácvikem první pomoci ve středu 6. dubna od 10:00 (Malinovské nám. 3, míst. č. 111)
• Den zdraví na Fakultě sportovních studií MU v neděli 10. dubna
• Workshop o základní neodkladné resuscitaci a první pomoci ve čtvrtek 14. dubna od 14:00 (NCO NZO na Vinařské 6, Brno)
• Přednáška o transplantaci ledvin a jater jako poslední možnost léčby jejich selhání a možnosti prevence ve středu 20. dubna od 16:00 (Malinovské nám. 3, míst. č. 111)
• Seminář o základních pilířích duševního zdraví ve čtvrtek 21. dubna od 18:00 (ÚPP LF MU na Kamenici 126/3, míst. 509)
V rámci kampaně jsou akce pro účastníky zdarma. Na některé je potřeba si předem rezervovat místo. Podrobný program kampaně najdete na  webu zdravi.brno.cz. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.