Přeskočit na obsah

Družstevní byty na Rumišti dovede ke stavebnímu povolení firma Pelčák a partner architekti

23. února 2022
Z brownfieldu po někdejším Dřevopodniku nová rezidentní zóna se stovkami bytů. Tak vypadá plán města, kterému teď konkrétní rozměry dá projektová dokumentace. Jejího zpracovatele už brněnští radní na základě výsledků veřejné zakázky vybrali a tento týden se s ním chystají podepsat smlouvu.

„Projekt družstevního bydlení při ulici Rumiště, v místě bývalého Dřevopodniku, je jednou z několika změn, které tuto lokalitu čekají a které z dnes nepříliš utěšeného prostoru s nedostatkem zeleně a občanské vybavenosti vytvoří krásnou a věřím i velmi vyhledávanou oblast pro bydlení v docházkové vzdálenosti od centra. V blízkém okolí na projekt navazuje vytvoření moderního bulváru, pro který se vžil název Brněnská třída a který povede k zamýšlené chytré čtvrti Špitálka. Je skvělé, že právě zde vyroste 240 bytů pro městské dostupné družstevní bydlení,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro bytovou oblast Jiří Oliva. (Více o rozvoji lokality jsme psali například zde.)

Projektovou dokumentaci pro výstavbu zhruba 240 družstevních bytů vytvoří firma Pelčák a partner architekti, která nabídla nejvýhodnější cenu, což je 21 700 000 korun bez DPH. Podle předpokládaného harmonogramu by projekt mohl získat územní rozhodnutí již v příštím roce.

V současnosti město pro družstevní výstavbu připravuje celkem šest lokalit, a to:
1. V Aleji (Holásky) se plánuje vybudování novostavby bytového domu s 33 byty. V současné době se projektuje pro územní rozhodnutí.
2. Kamenný vrch II zahrnuje v 1. etapě výstavbu cca 350 družstevních bytů v městské části Nový Lískovec nad ulicí Petra Křivky. Nyní je hotová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a vypořádávají se poslední připomínky dotčených orgánů.
3. Projekt Rumiště je situován mezi ulicemi Křenová, Rumiště a Mlýnská. Odhadována je výstavba 240 bytů.
4. Bytová výstavba v Přízřenicích se týká ulice Moravanské s 323 družstevními byty. Je hotová studie, která byla projednána s veřejností, a zahajuje se projektování dokumentace pro územní rozhodnutí.
5. Bytová výstavba Francouzská je situována do vnitrobloku a odhadována na 90 bytů. V současné době je hotová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a vypořádávají se poslední připomínky dotčených orgánů.
6. U záměru Na Kaménkách (Černovice) se počítá s výstavbou 380 bytů. Majetkový odbor stále jedná s vlastníky posledních soukromých pozemků o jejich nabytí do vlastnictví města. S projekčními pracemi se může začít až po schválení nového územního plánu.

„Družstevní koncept město dlouhodobě propaguje jako cestu, jak zvýšit dostupnost bytů zvláště pro mladé příslušníky střední třídy, kteří v současném tržním systému na bydlení nedosáhnou. Inspirujeme se ve Vídni, kde obdobný model dlouhá desetiletí velmi úspěšně funguje. Aktuálně evidujeme zhruba 500 lidí, kteří
o členství v družstvu projevili zájem již v první výzvě. Další výzvu momentálně chystáme. Pro výstavbu totiž připravujeme bytů mnohem více než zmíněných pět set,“
doplnil Jiří Oliva. Kritéria a další dostupné informace jsou zveřejněny na stránkách www.bydleni.brno.cz.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.