Přeskočit na obsah

Družstevní byty na Rumišti dovede ke stavebnímu povolení firma Pelčák a partner architekti

23. února 2022
Z brownfieldu po někdejším Dřevopodniku nová rezidentní zóna se stovkami bytů. Tak vypadá plán města, kterému teď konkrétní rozměry dá projektová dokumentace. Jejího zpracovatele už brněnští radní na základě výsledků veřejné zakázky vybrali a tento týden se s ním chystají podepsat smlouvu.

„Projekt družstevního bydlení při ulici Rumiště, v místě bývalého Dřevopodniku, je jednou z několika změn, které tuto lokalitu čekají a které z dnes nepříliš utěšeného prostoru s nedostatkem zeleně a občanské vybavenosti vytvoří krásnou a věřím i velmi vyhledávanou oblast pro bydlení v docházkové vzdálenosti od centra. V blízkém okolí na projekt navazuje vytvoření moderního bulváru, pro který se vžil název Brněnská třída a který povede k zamýšlené chytré čtvrti Špitálka. Je skvělé, že právě zde vyroste 240 bytů pro městské dostupné družstevní bydlení,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro bytovou oblast Jiří Oliva. (Více o rozvoji lokality jsme psali například zde.)

Projektovou dokumentaci pro výstavbu zhruba 240 družstevních bytů vytvoří firma Pelčák a partner architekti, která nabídla nejvýhodnější cenu, což je 21 700 000 korun bez DPH. Podle předpokládaného harmonogramu by projekt mohl získat územní rozhodnutí již v příštím roce.

V současnosti město pro družstevní výstavbu připravuje celkem šest lokalit, a to:
1. V Aleji (Holásky) se plánuje vybudování novostavby bytového domu s 33 byty. V současné době se projektuje pro územní rozhodnutí.
2. Kamenný vrch II zahrnuje v 1. etapě výstavbu cca 350 družstevních bytů v městské části Nový Lískovec nad ulicí Petra Křivky. Nyní je hotová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a vypořádávají se poslední připomínky dotčených orgánů.
3. Projekt Rumiště je situován mezi ulicemi Křenová, Rumiště a Mlýnská. Odhadována je výstavba 240 bytů.
4. Bytová výstavba v Přízřenicích se týká ulice Moravanské s 323 družstevními byty. Je hotová studie, která byla projednána s veřejností, a zahajuje se projektování dokumentace pro územní rozhodnutí.
5. Bytová výstavba Francouzská je situována do vnitrobloku a odhadována na 90 bytů. V současné době je hotová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a vypořádávají se poslední připomínky dotčených orgánů.
6. U záměru Na Kaménkách (Černovice) se počítá s výstavbou 380 bytů. Majetkový odbor stále jedná s vlastníky posledních soukromých pozemků o jejich nabytí do vlastnictví města. S projekčními pracemi se může začít až po schválení nového územního plánu.

„Družstevní koncept město dlouhodobě propaguje jako cestu, jak zvýšit dostupnost bytů zvláště pro mladé příslušníky střední třídy, kteří v současném tržním systému na bydlení nedosáhnou. Inspirujeme se ve Vídni, kde obdobný model dlouhá desetiletí velmi úspěšně funguje. Aktuálně evidujeme zhruba 500 lidí, kteří
o členství v družstvu projevili zájem již v první výzvě. Další výzvu momentálně chystáme. Pro výstavbu totiž připravujeme bytů mnohem více než zmíněných pět set,“
doplnil Jiří Oliva. Kritéria a další dostupné informace jsou zveřejněny na stránkách www.bydleni.brno.cz.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.