Přeskočit na obsah

Družstevní byty na Rumišti dovede ke stavebnímu povolení firma Pelčák a partner architekti

23. února 2022

Z brownfieldu po někdejším Dřevopodniku nová rezidentní zóna se stovkami bytů. Tak vypadá plán města, kterému teď konkrétní rozměry dá projektová dokumentace. Jejího zpracovatele už brněnští radní na základě výsledků veřejné zakázky vybrali a tento týden se s ním chystají podepsat smlouvu.

„Projekt družstevního bydlení při ulici Rumiště, v místě bývalého Dřevopodniku, je jednou z několika změn, které tuto lokalitu čekají a které z dnes nepříliš utěšeného prostoru s nedostatkem zeleně a občanské vybavenosti vytvoří krásnou a věřím i velmi vyhledávanou oblast pro bydlení v docházkové vzdálenosti od centra. V blízkém okolí na projekt navazuje vytvoření moderního bulváru, pro který se vžil název Brněnská třída a který povede k zamýšlené chytré čtvrti Špitálka. Je skvělé, že právě zde vyroste 240 bytů pro městské dostupné družstevní bydlení,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro bytovou oblast Jiří Oliva. (Více o rozvoji lokality jsme psali například zde.)

Projektovou dokumentaci pro výstavbu zhruba 240 družstevních bytů vytvoří firma Pelčák a partner architekti, která nabídla nejvýhodnější cenu, což je 21 700 000 korun bez DPH. Podle předpokládaného harmonogramu by projekt mohl získat územní rozhodnutí již v příštím roce.

V současnosti město pro družstevní výstavbu připravuje celkem šest lokalit, a to:
1. V Aleji (Holásky) se plánuje vybudování novostavby bytového domu s 33 byty. V současné době se projektuje pro územní rozhodnutí.
2. Kamenný vrch II zahrnuje v 1. etapě výstavbu cca 350 družstevních bytů v městské části Nový Lískovec nad ulicí Petra Křivky. Nyní je hotová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a vypořádávají se poslední připomínky dotčených orgánů.
3. Projekt Rumiště je situován mezi ulicemi Křenová, Rumiště a Mlýnská. Odhadována je výstavba 240 bytů.
4. Bytová výstavba v Přízřenicích se týká ulice Moravanské s 323 družstevními byty. Je hotová studie, která byla projednána s veřejností, a zahajuje se projektování dokumentace pro územní rozhodnutí.
5. Bytová výstavba Francouzská je situována do vnitrobloku a odhadována na 90 bytů. V současné době je hotová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a vypořádávají se poslední připomínky dotčených orgánů.
6. U záměru Na Kaménkách (Černovice) se počítá s výstavbou 380 bytů. Majetkový odbor stále jedná s vlastníky posledních soukromých pozemků o jejich nabytí do vlastnictví města. S projekčními pracemi se může začít až po schválení nového územního plánu.

„Družstevní koncept město dlouhodobě propaguje jako cestu, jak zvýšit dostupnost bytů zvláště pro mladé příslušníky střední třídy, kteří v současném tržním systému na bydlení nedosáhnou. Inspirujeme se ve Vídni, kde obdobný model dlouhá desetiletí velmi úspěšně funguje. Aktuálně evidujeme zhruba 500 lidí, kteří
o členství v družstvu projevili zájem již v první výzvě. Další výzvu momentálně chystáme. Pro výstavbu totiž připravujeme bytů mnohem více než zmíněných pět set,“
doplnil Jiří Oliva. Kritéria a další dostupné informace jsou zveřejněny na stránkách www.bydleni.brno.cz.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.