Přeskočit na obsah

Družstevní bydlení: Pro oblast V Aleji vybralo město projektanta, u Francouzské vyjednalo rychlejší zpracování dokumentace

22. června 2021

Na výstavbu družstevních bytů netrpělivě čekají stovky zájemců, jiní lidé doufají ve vypsání dalšího přihlašovacího řízení, do kterého by se mohli přihlásit. Na přípravě všech oblastí určených pro výstavbu se proto kontinuálně pracuje. Radní nedávno vybrali zhotovitele projektové dokumentace pro lokalitu V Aleji a u Francouzské se podařilo vedení vyjednat zkrácení doby projekčních prací.

Pro holáseckou lokalitu V Aleji radní vybrali zhotovitele projektové dokumentace. Nejlepší nabídku podle hodnoticí komise podali Pelčák a partner architekti, s. r. o. Dokumentaci zpracují za 4,87 milionu korun bez DPH.

Právě projektant bude mít za úkol také prověřit ideální počet bytů. „Za město jsme měli představu 40 až 50, městská část ale navrhovala snížení zhruba na polovinu. V zadání proto uvádíme, že projektant má navrhnout 35 bytových jednotek plus minus 10. Je to kompromis mezi naléhavou potřebou stavět dostupné družstevní byty na straně jedné a zájmem městské části na nízkém počtu bytů na straně druhé. Snížení počtu bytů jsme docílili tím, že půjde o byty o větší podlahové výměře pro rodinné bydlení, tedy o třípokojové a čtyřpokojové byty, které tak vhodně doplní spektrum různých velikostí družstevních bytů v jednotlivých chystaných lokalitách,“ popsal náměstek primátorky města Brna pro oblast bydlení Jiří Oliva. Realizace je předběžně v plánu na roky 2023 a 2024. 

U lokality Francouzská, kde má mezi lety 2025 a 2027 vzniknout na 90 bytů, se městu podařilo s projektantem CHYBIK & KRISTOF Associated Architects vyjednat zkrácení doby projekčních prací o sedm měsíců. Odevzdání hotové dokumentace se tak nyní očekává v průběhu roku 2023. „Chtěl bych poděkovat architektonické kanceláři CHYBIK & KRISTOF Associated Architects za to, že vyslyšela mou prosbu, a ač nemusela, zkrátila čas přípravy projektové dokumentace. Je vidět, že si architekti uvědomují, že cenová bublina bytů v Brně je opravdu neudržitelná, a mají zájem městu pomoci ve snaze rychle budovat dostupné byty, které budou stavět městská družstva za nákladové ceny, tedy na rozdíl od developerů bez zisku,“ uvedl Jiří Oliva.

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 471mobil: +420 773 183 511

e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.