Přeskočit na obsah

Družstevní bydlení: Pro oblast V Aleji vybralo město projektanta, u Francouzské vyjednalo rychlejší zpracování dokumentace

22. června 2021

Na výstavbu družstevních bytů netrpělivě čekají stovky zájemců, jiní lidé doufají ve vypsání dalšího přihlašovacího řízení, do kterého by se mohli přihlásit. Na přípravě všech oblastí určených pro výstavbu se proto kontinuálně pracuje. Radní nedávno vybrali zhotovitele projektové dokumentace pro lokalitu V Aleji a u Francouzské se podařilo vedení vyjednat zkrácení doby projekčních prací.

Pro holáseckou lokalitu V Aleji radní vybrali zhotovitele projektové dokumentace. Nejlepší nabídku podle hodnoticí komise podali Pelčák a partner architekti, s. r. o. Dokumentaci zpracují za 4,87 milionu korun bez DPH.

Právě projektant bude mít za úkol také prověřit ideální počet bytů. „Za město jsme měli představu 40 až 50, městská část ale navrhovala snížení zhruba na polovinu. V zadání proto uvádíme, že projektant má navrhnout 35 bytových jednotek plus minus 10. Je to kompromis mezi naléhavou potřebou stavět dostupné družstevní byty na straně jedné a zájmem městské části na nízkém počtu bytů na straně druhé. Snížení počtu bytů jsme docílili tím, že půjde o byty o větší podlahové výměře pro rodinné bydlení, tedy o třípokojové a čtyřpokojové byty, které tak vhodně doplní spektrum různých velikostí družstevních bytů v jednotlivých chystaných lokalitách,“ popsal náměstek primátorky města Brna pro oblast bydlení Jiří Oliva. Realizace je předběžně v plánu na roky 2023 a 2024. 

U lokality Francouzská, kde má mezi lety 2025 a 2027 vzniknout na 90 bytů, se městu podařilo s projektantem CHYBIK & KRISTOF Associated Architects vyjednat zkrácení doby projekčních prací o sedm měsíců. Odevzdání hotové dokumentace se tak nyní očekává v průběhu roku 2023. „Chtěl bych poděkovat architektonické kanceláři CHYBIK & KRISTOF Associated Architects za to, že vyslyšela mou prosbu, a ač nemusela, zkrátila čas přípravy projektové dokumentace. Je vidět, že si architekti uvědomují, že cenová bublina bytů v Brně je opravdu neudržitelná, a mají zájem městu pomoci ve snaze rychle budovat dostupné byty, které budou stavět městská družstva za nákladové ceny, tedy na rozdíl od developerů bez zisku,“ uvedl Jiří Oliva.

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 471mobil: +420 773 183 511

e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.