Přeskočit na obsah

Družstevní bydlení pro mladé: Jak to bude s již přihlášenými zájemci a budou mít i další lidé možnost se o byty ucházet?

03. listopadu 2021

Městské družstevní bydlení, které nabídne podstatně dostupnější byty, než je možné získat na trhu, dostává čím dál konkrétnější obrysy. Brněnští radní dnes schválili materiál, který nejen zpřesňuje a aktualizuje dřívější podmínky pro zájemce o družstevní byty, ale zároveň stanovuje pravidla pro další kola přihlašování zájemců. Návrhem se budou zabývat ještě zastupitelé na prosincovém zasedání.

„Městská družstva budou stavět za nákladové ceny, tedy bez zisku. Navíc úvěr si bude brát družstvo, a nikoliv jednotliví družstevníci, tedy i úvěrující podmínky by měly být významně příznivější. V první polovině příštího roku chceme zakládat první družstva a vypíšeme i výzvu pro nové uchazeče o družstevní bydlení. Očekáváme velký zájem a občané se už nyní často dotazují na podmínky vstupu do družstev, proto je již nyní potřeba přesně definovat aktuální podmínky pro zájemce o tuto formu bydlení. V aktualizovaných podmínkách také reagujeme na stávající tragickou situaci na volném trhu s byty, kdy na byt mají problém dosáhnout i průměrně vydělávající lidé středního věku. Z tohoto důvodu například zvyšujeme věkovou hranici z původních 36 let na 45 let. Rovněž podstatně zpřesňujeme příjmové limity v návaznosti na velikost jednotlivých bytů,“ uvedl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Předpokládá se, že se zájemci budou přihlašovat pro konkrétní lokalitu a konkrétní kategorii (výměru) bytu, přičemž výběr mezi přihlášenými zájemci bude prováděn losem, a nebude tedy hrát roli okamžik (včasnost) doručení přihlášky. Losovány ovšem nebudou konkrétní byty, ale pořadí, v jakém si pak jednotliví žadatelé budou nabízené byty vybírat. Nejprve by se losovalo ze skupiny žadatelů s dítětem a současně s trvalým pobytem v Brně. Poté by se losovalo z bezdětných žadatelů, avšak s trvalým pobytem v Brně. Následně přijde na řadu skupina žadatelů s dítětem, avšak bez trvalého pobytu v Brně. Nakonec dostanou šanci bezdětní žadatelé, kteří nemají trvalý pobyt v Brně.

Kompletní informace budou zveřejněny na webu Bytového odboru MMB a na portálu www.bydleni.brno.cz.

Lokality připravované pro družstevní bydlení
Aktuálně se počítá s celkem šesti rozvojovými lokalitami:
1.    „V Aleji“ (záměr situovaný v k. ú. Holásky, předpokládá se vybudování novostavby bytového domu
s cca 35 byty, předpokládaný termín realizace: 2023–2024),
2.    „Bytová výstavba Kamenný vrch II, 1. etapa“ (záměr je situován v městské části Nový Lískovec nad ulicí Petra Křivky, počet bytů cca 350, předpokládaný termín realizace: 2023–2025),
3.    „Rumiště“ (areál bývalého Dřevopodniku, záměr je situován mezi ulicemi Křenová, Rumiště a Mlýnská, předpokládá se vybudování cca 250 bytů, předpokládaný termín realizace: 2024–2026),
4.    „Bytová výstavba v Přízřenicích“ (záměr je situován na ulici Moravanská, mělo by se jednat o cca 300 bytů, předpokládaný termín realizace: 2024–2026),
5.    „Bytová výstavba Francouzská“ (záměr je situován do vnitrobloku na Francouzské, projektuje se 93 bytů, předpokládaný termín realizace: 2023–2025),
6.    „Na Kaménkách, Černovice“ (předpokládá se výstavba minimálně 380 bytových jednotek, předpokládaný termín realizace: 2026–2028).Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.