Přeskočit na obsah

Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

27. ledna 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Instalaci Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Moravské galerii čeká dernisážový víkend. Uskuteční se poslední komentovaná prohlídka výstavy a chybět nebude ani její autorka Lucie Koldová. V sobotu bude probíhat workshop „Hra s tvary a světlem“ určený pro děti i dospělé. Po celý den se bude v přednáškovém sále promítat série filmů o tom, jak se návrhy autorky vyrábějí.

VIDA! Science centrum je pro pošmourné lednové počasí v Brně jako dělané. Kromě standardní zábavné stálé expozice plné fyzikálních her a překvapení se můžete přidat i do každoměsíční výzvy. Na té VIDA! spolupracuje s ČT :D, v lednu ji ještě stihnete a jmenuje se Superjá! Najdete ji v rámci výstavy Tady Bydlí Akčňákovi, po splnění všech úkolů zdatní účastnici dostanou odměnu.

Co by byl začátek roku bez plesů? Jeden se koná již v sobotu v Řečkovicích a není jen tak ledajaký – jedná se o tradiční krojovaný ples. Plesová zábava tak bude rozšířena o společný tanec Moravské besedy, chybět nebude tombola či taneční vystoupení. Akce se koná v sokolovně na Vážného 19.

Nejstarší a nejzajímavější dochovaná občanská stavba v Brně. Víte, o čem je řeč? Jedná se o Starou radnici. Více se o této pozoruhodné stavbě, jejíž historie začíná už ve 13. století, dozvíte na sobotní prohlídce, kterou pořádá TIC. Vstupenky si zajistíte zde.

Za volantem bez bázně a chikany – název výstavy v Technickém muzeu může být lehounce nejasný, když ale zjistíte, že se jedná o titulek článku ve vůbec prvním vydání časopisu Auto v roce 1913, je jasno – máme co dočinění s historií automobilismu. Výstava se soustředí přímo na fenomén autoklubů v českých zemích v letech 1904–1951. Dozvíte se více o jednotlivých klubech, prohlédnete si znaky, které se připevňovaly na vozy, a mnoho dalších memorabilií.

Za volantem bez bázně a chikany. Foto: Technické muzeum v Brně


Pomsta možná chutná nejlépe za studena, ale basketbalistky z KP Brno budou mít o víkendu jiný názor. I když je to teprve týden, co je Ostrava vyřadila z Českého poháru, v ligovém utkání hodlá Brno srovnat účty a ukázat, proč je na třetím místě tabulky. Zápas se odehraje v sobotu v 15:30 na Vodově.

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.