Přeskočit na obsah

Dotace podpoří fungování Poradenského zdravotního centra pro válečné uprchlíky z Ukrajiny v Bohémě

27. dubna 2022

Společnost Podané ruce v prostorách bývalé Bohémy na Rooseveltově otevřela Poradenské zdravotní centrum pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Město Brno podpoří jeho provoz částkou 1 500 000 korun. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit neinvestiční dotaci na provoz.

Projekt reaguje na potřebu zajištění nutné péče pro válečné uprchlíky, které tvoří z větší části ženy s dětmi. Společnost Podané ruce od 1. dubna v centru zajišťuje řešení širokého spektra problémů spojených s válečným traumatem a překotným opuštěním domova.

„Rozdělením původního očkovacího centra na dvě části vzniklo na Rooseveltově velmi potřebné zdravotnické centrum. To zajišťuje diagnostiku a konzultace v oblasti zdravotního stavu pro uprchlíky. Důležitou součástí je také psychologická, psychoterapeutická a psychiatrická podpora, kterou centrum zajišťuje. Dotace ve výši 1 500 000 korun bude použita na personální náklady na lékaře, tlumočníky a další zdravotnický personál. Nyní Společnost Podané ruce počítá s provozem centra minimálně do konce letošního roku. Tuto finanční podporu jsme určili na prvních pět měsíců fungování centra,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pracoviště funguje sedm dní v týdnu v určených časech v zadním traktu, kde se nachází očkovací centrum. Provozně jsou však odděleny. V tuto chvíli má centrum recepci, čekárnu a tři samostatné boxy pro konzultace s lékaři. Na místě je vždy přítomen pediatr, internista či všeobecný lékař, psychiatr, případně podle potřeby lékaři dalších odborností. Poradenské zdravotní centrum disponuje povolením od Krajského úřadu Jihomoravského kraje k poskytování zdravotních výkonů v rámci preventivní péče mimo zdravotnická zařízení.

Kromě zdravotnické péče se na pracovníky v centru můžou obrátit i uprchlíci se závislostmi. Těm bude věnována řádná péče včetně zprostředkování dalších služeb, například substituční léčby metadonem. Personál také informuje a odkazuje pacienty do další péče. 

Součástí centra je i mobilní tým ve složení lékař a ukrajinsky mluvící zdravotní poradce. Ten bude vyjíždět osmkrát za měsíc přímo do ubytoven, kde jsou uprchlíci umístěni.  

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.