Přeskočit na obsah

Dotace podpoří databázi perinatální paliativní péče i vznik psychoterapeutické skupiny

24. listopadu 2021
Radní města dnes projednali žádosti o dvě individuální dotace pro neziskové organizace v gesci Odboru zdraví MMB. Oba projekty doporučili schválit zastupitelům, první bude vytvářet síť poskytovatelů perinatální paliativní péče v Brně a druhý otevře psychoterapeutickou skupinu pro lidi, kterým se v důsledku pandemie zhoršilo psychické zdraví.

Unie porodních asistentek (UNIPA) spustila nový projekt věnující se perinatální ztrátě, ve kterém sdružuje lékařské i nelékařské odborníky setkávající se s touto situací a také odborníky na následnou péči o ženu i rodinu. Zatím funguje web perinatalniztrata.cz, jenž cílí na odborníky ze zdravotnictví a přidružených oborů.

„Cílem projektu v Brně je zmapovat a propojit poskytovatele zdravotních, zdravotně sociálních a návazných služeb pro rodiny, které procházejí ztrátou dítěte v těhotenství nebo při porodu. Vznik databáze navazujících služeb v Brně bude velkou pomůckou pro lékaře a porodní asistentky, kteří tak budou moci doporučit konkrétní pracoviště celé rodině potýkající se se ztrátou,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík a doplnil: „Tato nelehká životní situace vyžaduje perfektní spolupráci mezi jednotlivými odborníky a také pracovišti, kteří se o ženu i celou rodinu starají. Proto velmi podporuji vznik sítě ve spolupráci s UNIPA, která má specializovaný tým věnující se rozvoji perinatální paliativní peče. Brno poskytne dotaci v hodnotě 50 tisíc korun, tato částka pokryje 74 % nákladů na projekt.“

Pandemie se podepsala nejen na fyzickém zdraví lidí, ale i na jejich psychickém stavu. Kapacita a dostupnost odborné péče je v mnoha případech nedostačující. Spolek Zázemí je terapeutické centrum, které se věnuje nejen individuálním psychoterapiím. Mezi další jeho činnosti patří i osvěta ve vztahu k duševnímu zdraví a také dlouhodobě provozuje arteskupinu a Gestalt Theatre.

„Psychické zdraví a nutnost se o něj starat už není ve společnosti tabu. Spolek Zázemí má v plánu otevřít psychoterapeutickou skupinu Zázemí v Zázemí, která je alternativou individuálních sezení. Zároveň finanční dostupnost otevírá tento typ pomoci i zájemcům, již by si tuto službu nemohli dovolit. Provoz skupiny podpoří Brno dotací ve výši 62 tisíc korun, což je 56 % celkových nákladů,“ dodal Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.