Dotace podpoří databázi perinatální paliativní péče i vznik psychoterapeutické skupiny - Tiskový servis

Dotace podpoří databázi perinatální paliativní péče i vznik psychoterapeutické skupiny

  • 24. listopadu 2021
  • 2 minuty čtení

Radní města dnes projednali žádosti o dvě individuální dotace pro neziskové organizace v gesci Odboru zdraví MMB. Oba projekty doporučili schválit zastupitelům, první bude vytvářet síť poskytovatelů perinatální paliativní péče v Brně a druhý otevře psychoterapeutickou skupinu pro lidi, kterým se v důsledku pandemie zhoršilo psychické zdraví.

Unie porodních asistentek (UNIPA) spustila nový projekt věnující se perinatální ztrátě, ve kterém sdružuje lékařské i nelékařské odborníky setkávající se s touto situací a také odborníky na následnou péči o ženu i rodinu. Zatím funguje web perinatalniztrata.cz, jenž cílí na odborníky ze zdravotnictví a přidružených oborů.

„Cílem projektu v Brně je zmapovat a propojit poskytovatele zdravotních, zdravotně sociálních a návazných služeb pro rodiny, které procházejí ztrátou dítěte v těhotenství nebo při porodu. Vznik databáze navazujících služeb v Brně bude velkou pomůckou pro lékaře a porodní asistentky, kteří tak budou moci doporučit konkrétní pracoviště celé rodině potýkající se se ztrátou,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík a doplnil: „Tato nelehká životní situace vyžaduje perfektní spolupráci mezi jednotlivými odborníky a také pracovišti, kteří se o ženu i celou rodinu starají. Proto velmi podporuji vznik sítě ve spolupráci s UNIPA, která má specializovaný tým věnující se rozvoji perinatální paliativní peče. Brno poskytne dotaci v hodnotě 50 tisíc korun, tato částka pokryje 74 % nákladů na projekt.“

Pandemie se podepsala nejen na fyzickém zdraví lidí, ale i na jejich psychickém stavu. Kapacita a dostupnost odborné péče je v mnoha případech nedostačující. Spolek Zázemí je terapeutické centrum, které se věnuje nejen individuálním psychoterapiím. Mezi další jeho činnosti patří i osvěta ve vztahu k duševnímu zdraví a také dlouhodobě provozuje arteskupinu a Gestalt Theatre.

„Psychické zdraví a nutnost se o něj starat už není ve společnosti tabu. Spolek Zázemí má v plánu otevřít psychoterapeutickou skupinu Zázemí v Zázemí, která je alternativou individuálních sezení. Zároveň finanční dostupnost otevírá tento typ pomoci i zájemcům, již by si tuto službu nemohli dovolit. Provoz skupiny podpoří Brno dotací ve výši 62 tisíc korun, což je 56 % celkových nákladů,“ dodal Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Další články z rubriky