Přeskočit na obsah

Dotace podpoří databázi perinatální paliativní péče i vznik psychoterapeutické skupiny

24. listopadu 2021

Radní města dnes projednali žádosti o dvě individuální dotace pro neziskové organizace v gesci Odboru zdraví MMB. Oba projekty doporučili schválit zastupitelům, první bude vytvářet síť poskytovatelů perinatální paliativní péče v Brně a druhý otevře psychoterapeutickou skupinu pro lidi, kterým se v důsledku pandemie zhoršilo psychické zdraví.

Unie porodních asistentek (UNIPA) spustila nový projekt věnující se perinatální ztrátě, ve kterém sdružuje lékařské i nelékařské odborníky setkávající se s touto situací a také odborníky na následnou péči o ženu i rodinu. Zatím funguje web perinatalniztrata.cz, jenž cílí na odborníky ze zdravotnictví a přidružených oborů.

„Cílem projektu v Brně je zmapovat a propojit poskytovatele zdravotních, zdravotně sociálních a návazných služeb pro rodiny, které procházejí ztrátou dítěte v těhotenství nebo při porodu. Vznik databáze navazujících služeb v Brně bude velkou pomůckou pro lékaře a porodní asistentky, kteří tak budou moci doporučit konkrétní pracoviště celé rodině potýkající se se ztrátou,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík a doplnil: „Tato nelehká životní situace vyžaduje perfektní spolupráci mezi jednotlivými odborníky a také pracovišti, kteří se o ženu i celou rodinu starají. Proto velmi podporuji vznik sítě ve spolupráci s UNIPA, která má specializovaný tým věnující se rozvoji perinatální paliativní peče. Brno poskytne dotaci v hodnotě 50 tisíc korun, tato částka pokryje 74 % nákladů na projekt.“

Pandemie se podepsala nejen na fyzickém zdraví lidí, ale i na jejich psychickém stavu. Kapacita a dostupnost odborné péče je v mnoha případech nedostačující. Spolek Zázemí je terapeutické centrum, které se věnuje nejen individuálním psychoterapiím. Mezi další jeho činnosti patří i osvěta ve vztahu k duševnímu zdraví a také dlouhodobě provozuje arteskupinu a Gestalt Theatre.

„Psychické zdraví a nutnost se o něj starat už není ve společnosti tabu. Spolek Zázemí má v plánu otevřít psychoterapeutickou skupinu Zázemí v Zázemí, která je alternativou individuálních sezení. Zároveň finanční dostupnost otevírá tento typ pomoci i zájemcům, již by si tuto službu nemohli dovolit. Provoz skupiny podpoří Brno dotací ve výši 62 tisíc korun, což je 56 % celkových nákladů,“ dodal Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.