Přeskočit na obsah

Dotace od města umožní bezplatné školní návštěvy v atomovém krytu

23. února 2022

Projekt zpřístupnění atomového krytu 10-Z na Husově v letošním roce by mohl získat finanční podporu od města Brna. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit udělení dotace ve výši 500 tisíc korun. Díky tomu bude možné zachovat bezplatné vstupy pro žáky brněnských škol nebo zahraniční novináře či konání nejrůznějších akcí. Město fungování krytu pod Špilberkem podporuje už několik let.

„Vnímáme vzrůstající zájem zahraničních novinářů a televizních štábů o pořizování reportáží právě v prostoru atomového krytu pod Špilberkem. Jeho provozování a zpřístupnění veřejnosti proto považujeme za důležitou součást cestovního ruchu v Brně a také zdejšího kreativního průmyslu. Projekt má také výchovně-vzdělávací rozměr, žákům a studentům brněnských základních a středních škol totiž umožňuje bezplatnou návštěvu krytu a Muzea studené války. Žadatel o dotaci navíc zaměstnává čtyřicítku osob s handicapem. To všechno nás vede k zájmu podpořit zpřístupnění krytu v letošním roce dotací ve výši 500 tisíc korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Smlouva o poskytnutí městské dotace umožňuje zmíněné bezplatné vstupy pro brněnské základní a střední školy a novináře v rámci press tripů nebo bezplatné konání akcí a zapojení do programu Brno Fair City. Kryt 10-Z Brno podpořilo už v letech 2017–2021. Návrh smlouvy o poskytnutí dotace na projekt musí ještě schválit zastupitelé.

Atomový kryt 10-Z vznikl už v době druhé světové války. Odolal by útokům zbraněmi hromadného ničení
a mohl by pojmout až 500 lidí na tři dny. Do roku 1993 patřil pod správu armády. Nyní se o něj stará obecně prospěšná společnost, která se ho snaží zpřístupnit veřejnosti.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.