Přeskočit na obsah

Dotace od města umožní bezplatné školní návštěvy v atomovém krytu

23. února 2022
Projekt zpřístupnění atomového krytu 10-Z na Husově v letošním roce by mohl získat finanční podporu od města Brna. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit udělení dotace ve výši 500 tisíc korun. Díky tomu bude možné zachovat bezplatné vstupy pro žáky brněnských škol nebo zahraniční novináře či konání nejrůznějších akcí. Město fungování krytu pod Špilberkem podporuje už několik let.

„Vnímáme vzrůstající zájem zahraničních novinářů a televizních štábů o pořizování reportáží právě v prostoru atomového krytu pod Špilberkem. Jeho provozování a zpřístupnění veřejnosti proto považujeme za důležitou součást cestovního ruchu v Brně a také zdejšího kreativního průmyslu. Projekt má také výchovně-vzdělávací rozměr, žákům a studentům brněnských základních a středních škol totiž umožňuje bezplatnou návštěvu krytu a Muzea studené války. Žadatel o dotaci navíc zaměstnává čtyřicítku osob s handicapem. To všechno nás vede k zájmu podpořit zpřístupnění krytu v letošním roce dotací ve výši 500 tisíc korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Smlouva o poskytnutí městské dotace umožňuje zmíněné bezplatné vstupy pro brněnské základní a střední školy a novináře v rámci press tripů nebo bezplatné konání akcí a zapojení do programu Brno Fair City. Kryt 10-Z Brno podpořilo už v letech 2017–2021. Návrh smlouvy o poskytnutí dotace na projekt musí ještě schválit zastupitelé.

Atomový kryt 10-Z vznikl už v době druhé světové války. Odolal by útokům zbraněmi hromadného ničení
a mohl by pojmout až 500 lidí na tři dny. Do roku 1993 patřil pod správu armády. Nyní se o něj stará obecně prospěšná společnost, která se ho snaží zpřístupnit veřejnosti.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.