Přeskočit na obsah

Dotace by mohly pomoci s financováním obnov zdrojů tepla mateřské a základní školy

16. prosince 2020

Město bude žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí na dva projekty výměny tepelných zdrojů ve školských zařízeních. Dnes to schválili radní na svém zasedání. Finanční podpora pomůže Základní škole Heyrovského a Mateřské škole Štouračova. Cílem projektů je zlepšení technického stavu zdroje pro výrobu tepla a teplé vody a celkového otopného systému a zázemí obou budov. Po dokončení by se měla u škol snížit spotřeba zemního plynu i elektrické energie.

Základní škola Heyrovského i mateřská škola Štouračova potřebují zlepšit celkový energetický stav budov, zejména pak systému vytápění. S tím souvisí i nutnost úprav kotelen a rozvodů. Tyto součásti budov jsou už na hranici životnosti. Přitom jejich funkčnost je nezbytná například kvůli efektivnímu vytápění škol. Dotace by mohly pokrýt 16–29 % nákladů. Zbytek uhradí město ze svého rozpočtu,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Budova ZŠ Heyrovského byla postavena začátkem 70. let minulého století a potýká se se zhoršeným technickým stavem zařízení kotelny. V roce 2011 byl celý objekt zateplen. „Výměna plynových kotlů za plynové kondenzační, výměna potrubních rozvodů i technologického zařízení kotelny je předběžně vyčíslena na 9,7 milionů korun. Dotace by mohla pokrýt 2,8 milionu korun. V případě mateřské školy Štouračova se jedná o obdobnou výměnu kotlů a technologického zařízení i potrubních rozvodů. Budova byla zateplena před 5 lety. V tomto případě se předpokládají celkové náklady ve výši 3 milionů korun. Dotací bychom chtěli pokrýt půl milionu korun,“ přiblížil radní pro oblast investic David Grund.

Celkové předpokládané snížení spotřeby energie díky tomuto opatření v ZŠ Heyrovského bude 516,48 GJ, což ročně činí 353,22 tisíc korun. V MŠ Štouračova se sníží spotřeba energie o 202,33 GJ, což je za rok 67,9 tisíc korun bez DPH. Na projekty se nyní dopracují do finální podoby žádosti o dotaci. Předpokládaná realizace projektů je v roce 2021.

Mgr. Anna DudkováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 272mobil: +420 770 179 563e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.